6°C bezchmurnie

Wiadukt kolejowy w ul. Majowej do końca roku

Komunikacja - drogi , Wiadukt kolejowy Majowej końca - zdjęcie, fotografia

Jak niedawno informowaliśmy - od połowy lipca czekają pasażerów KM i SKM znaczne utrudnienia komunikacyjne z powodu zamknięcia torów między Otwockiem a Świdrem. W tym czasie zacznie się zasadnicza faza budowy wiaduktu kolejowego linii 7 nad skrzyżowaniem z ulicą Majową. Całość według planu ma być gotowa do końca bieżącego roku. O to, jaki jest stan robót i przewidywany harmonogram dalszych prac zapytaliśmy Karola Jakubowskiego z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

- Przy wiadukcie kolejowym nad ul. Majową w Otwocku trwają zaawansowane prace. Powstały tymczasowe konstrukcje nośne, po których pociągi będą jeździły do czasu wybudowania obiektu. Pod konstrukcjami nośnymi wykonano i zabezpieczono wykop, w którym będzie przebiegała droga - poinformował rzecznik.

W połowie lipca rozpoczną się prace związane z budową fundamentów wiaduktu. Roboty będą prowadzone równocześnie pod oboma torami. W związku z tym od połowy lipca do końca sierpnia planowane jest zamknięcie dla ruchu pociągów szlaku Otwock – Falenica. Część pociągów KM i SKM zostanie zastąpiona komunikacją zastępczą, a część będzie dojeżdżała do Falenicy lub Świdra. We wrześniu br. planowane jest przejście do drugiej fazy robót w Otwocku polegające na budowie właściwej konstrukcji, tj. przyczółków i płyty wiaduktu. Zakończenie prac na obiekcie planowane jest na koniec 2018 roku.

Budowa bezkolizyjnego skrzyżowania w ciągu ul. Majowej poprawi bezpieczeństwo i komunikację w Otwocku. Wiadukt kolejowy, pod którym będzie przebiegała droga, umożliwi łatwiejsze i bezpieczniejsze przejechanie między dwiema częściami miasta. Przy okazji tej inwestycji wykonawca przebuduje skrzyżowania w okolicy obecnego przejazdu. Zostaną też wybudowane nowe chodniki dla pieszych.

Warto dodać - mówi Karol Jakubowski - że również na stacji Otwock trwają intensywne prace modernizacyjne. Docelowo pasażerowie będą mogli korzystać z trzech nowych peronów wyposażonych w szerokie wiaty, wygodne ławki oraz tablice informacyjne. Dojście do nich stanie się wygodniejsze dzięki przejściom podziemnym. Swobodę poruszania się osobom o ograniczonej mobilności zapewnią windy i pochylnie. Powstaną ścieżki dotykowe dla osób niewidomych i niedowidzących. Z nowych peronów pasażerowie będą mogli skorzystać już w przyszłym roku. Całość prac modernizacyjnych na stacji zakończy się w 2020 roku - podsumował rzecznik PKP PLK.

Pasażerowie komunikacji kolejowej linii otwockiej powinni jednak mieć świadomość, że utrudnienia czekają ich jeszcze co najmniej przez cztery lata. Jak bowiem wiemy, po zakończeniu odcinka Otwock - Lublin zaczną się prace modernizacyjne przy linii 7 na odcinku Otwock - Warszawa Wschodnia planowane na lata 2020-2022. Wtedy m.in. ma powstać dodatkowy most kolejowy na rzece Świder pod trzeci tor.

Red.

 

Fot. Sławomir Wąsowski

PS. Zamknięcie torowiska Świder-Otwock ma trwać 48 dni od 16.07.2018 do 1.09.2018. W tym czasie będzie kursowała autobusowa komunikacja zastępcza skorelowana - jak obiecują KM - z rozkładem jazdy pociągów.

Wiadukt kolejowy w ul. Majowej do końca roku komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się