18°C bezchmurnie

Wiązowna najbogatsza w powiecie

Finanse, Wiązowna najbogatsza powiecie - zdjęcie, fotografia

Pisaliśmy ostatnio, że Wiązowna znalazła się najwyżej spośród wszystkich gmin powiatu otwockiego w rankingu najbardziej zadłużonych samorządów.  I ...znów jest liderem spośród naszych JST, ale tym razem - dla kontrastu - w rankingu zamożności.

Po raz siedemnasty pismo o tematyce samorządowej ,,Wspólnota” opublikowało ranking dochodów JST. Jego autorzy -  Paweł Swianiewicz, profesor nauk ekonomicznych na  Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego i Julita Łukomska, adiunkt na tym samym wydziale UW - analizują zmiany bogactwa poszczególnych jednostek. 

Z zebranych przez nich danych wynika, że żyjemy w najzamożniejszym województwie (trzeci rok z rzędu) -  obok najbogatszego nieustannie od 17 lat miasta, czyli Warszawy. 

Sprawdźmy, jakie są i jak się zmieniają dochody w naszych samorządach.
W porównaniu do 2016 r. to Wiązowna w 2017 r. zrobiła największy skok w zamożności wśród 1555 gmin wiejskich i to już będąc w pierwszej pięćdziesiątce, gdzie zmiany przeważnie są raczej niewielkie - z miejsca 48 awansowała na 30 miejsce.  Na Mazowszu zaś  uplasowała się na miejscu 7. Znaczne zawirowania w dochodach dotyczyły w tym roku także gminy Osieck, która z miejsca 736 awansowała na 609, ale poprzednio zanotowała spadek z miejsca 467. Reszta zanotowała niewielkie wzrosty lub spadki w rankingu ,,Wspólnoty”.

Jak liczono bogactwo samorządów

"Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie  intensywnego korzystania z funduszy unijnych takie dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ dużej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu, ale jest to awans incydentalny i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności. – Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu (zamożność) – tłumaczy profesor Paweł Swianiewicz, współautor rankingu. 

Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwane janosikowe. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych – chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej. Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków. 

Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej". 

Z opisu rankingu dowiadujemy się, że znaczne skoki czy spadki są rzadkie. Okazuje się, że najwięcej bogactwa utraciły gminy opolskie, jak Dobrzeń Wielki czy Dąbrowa, których części zostały włączone do Opola. Ogólnie w ciągu ostatniej dekady najszybciej bogaciły się gminy, ale ich szybki wzrost dochodów z  2017 roku był głównie skutkiem 500+, a nie wzrostu faktycznej zamożności.

Były też jednak w tym czasie przyrosty zasobności godne pozazdroszczenia, jak przypadek powiatu przasnyskiego, który przeskoczył w swojej kategorii z miejsca 35. na 3. czy Pruszkowa, który z pozycji 27. awansował aż na 5. 
Miło byłoby tak kiedyś napisać o Otwocku...
ZetKa
 

Wiązowna najbogatsza w powiecie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się