21°C słabe, przelotne opady deszczu

Wiązowna: Więcej ścieżek dla rowerzystów

Inwestycje, Wiązowna Więcej ścieżek rowerzystów - zdjęcie, fotografia

W gminie Wiązowna myślą o rowerzystach. Rozpoczął się przetarg na budowę ścieżki rowerowej od Emowa do Duchnowa wzdłuż DW 721. Ponadto rada gminy właśnie przeznaczyła specjalne fundusze na opracowanie całego systemu dróg rowerowych.

Około 10-kilometrowy ciąg pieszo-rowerowy biegnący obok drogi wojewódzkiej nr 721 stanowi część międzygminnego projektu ,,Wybierzmy rower- Partnerstwo dla rozwoju komunikacji niskoemisyjnej WOF" dofinansowanego ze środków unijnych. Projekt realizowany jest w partnerstwie sześciu samorządów; w ramach wspólnej sieci dróg rowerowych powstanie ścieżka łącząca gminy: Karczew, Otwock, Józefów, Wiązowna, Halinów oraz Sulejówek. Idea jest taka, aby można było poruszać się na jednośladach, nie zauważając granic gmin, aby ścieżki stanowiły jeden ciąg, którym rowerzyści będą mogli jeździć wygodnie i bezpiecznie.

Wykonawca wiązowskiej części inwestycji powinien być znany na początku września tego roku. Zakończenie prac zaplanowane jest na koniec września rok później. W ramach zadania -  oprócz ścieżki rowerowej i chodnika - ma być zrobiona kanalizacja sanitarna w Duchnowie. Na wykonanie inwestycji gmina Wiązowna przeznacza 6 815 058.25 zł (netto), środków unijnych na całe zadanie uzyskała ok. 4 mln 905 tys.

Ścieżka rowerowa wzdłuż jednej z głównych dróg gminy to początek inwestycji na rzecz rowerzystów (kierowcy już mają lepiej, bo w lipcu MZDW przeprowadził wymianę najbardziej wyeksploatowanej nawierzchni na DW721 od „Kopca” w Wiązownie do Boryszewa). 1 sierpnia na sesji nadzwyczajnej rada gminy podjęła uchwałę, która pozwoli na opracowanie planu systemu ścieżek rowerowych wzdłuż dróg gminnych. Ma on w założeniu połączyć Gliniankę (od ul. Wrzosowej) przez Lipowo, Malcanów, Dziechciniec, Pęclin, Wiązownę przez ul. Słoneczną i Duchnowską do Duchnowa oraz odcinek od tzw. Kopca przy ul. Lubelskiej do delikatesów Jarton w Wiązownie.

Pieniądze - 78 tys. zł  - są przeznaczone na walkę o dalsze fundusze unijne (w konkursie RPO WM na lata 2014-2020 „Mobilność miejska w ramach ZIT”), a dokładniej: na opracowanie wniosku aplikacyjnego wraz z dokumentacją techniczną dla zadania pn. „Rozwój systemu dróg rowerowych w Gminie Wiązowna”.


 

Wiązowna: Więcej ścieżek dla rowerzystów komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się