6°C bezchmurnie

Willa ,,Julia” w Otwocku

Wysiadając na stacji kolejowej w Otwocku, trudno nie zauważyć po wschodniej stronie torów rozpadającej się wieży z czerwonej cegły. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych otwockich budynków, czyli willa ,,Julia”... a raczej jej pozostałość schowana obecnie za restauracją „Stylowa”.

Willa ,,Julia” (obecnie Kościelna 2, a w okresie międzywojennym Warszawska 19) była jednym z najbardziej oryginalnych budynków Otwocka Stacyjnego. Wzniesiona została przed 1890 r. dla bliżej nieznanego Jankowskiego. W 1893 r. należała już do znanego warszawskiego przedsiębiorcy Maurycego Karstensa, który ją znacznie rozbudował. Karstens był właścicielem jednej z największych firm budowlanych w Warszawie w końcu XIX w. Jego zakłady ciesielskie i stolarskie, zatrudniające 150 osób, wyprodukowały zapewne elementy wielu otwockich świdermajerów. Budynek - o bardzo oryginalnym wyglądzie -  murowany z czerwonej cegły, piętrowy, o wyraźnych cechach neogotyckich, z tarasami i wyniosłą wieżą był widoczny z dużej odległości. Nie wiadomo na 100%, kto jest autorem projektu, ale znawcy architektury podają, że był to prawdopodobnie znany warszawski architekt Władysław Marconi. Obok "Julii" został też frontem do ul. Kościelnej wybudowany drewniany budynek z użytkowym poddaszem. Obydwa obiekty można było w okresie letnim wynajmować od właściciela.

W 1905 r. właścicielem posesji został Aleksander Kowalski, który prowadził tutaj nowoczesne, o europejskim standardzie, inhalatorium i zakład hydropatyczny, a w drewnianym budynku skład apteczny. W ogrodzie zbudował duży piętrowy drewniak (Warszawska 23a), za którym w małym budynku mieściła się pijalnia wody mineralnej „Motor”. Wszystkie te drewniane budynki ze względu na bardzo zły stan techniczny zostały rozebrane pod koniec 2013 r. Na początku lat 20. willa ,,Julia” należała do pediatry (internisty i psychiatry) Gotlieba Kremera, lekarza Zakładu Psychiatrycznego dla Żydów „Zofiówka”.

Od 1925 r. na piętrze budynku znajdował się  Urząd Pocztowo-Telegraficzny kierowany przez Aleksandra Kowalskiego, pierwszego naczelnika poczty w Otwocku. Parter zajmował dr Kremer i prywatni lokatorzy. W tym czasie w narożu posesji (ul. Warszawska / r. ul. Kościelnej) wybudowanych zostało kilka niskich domów z przeznaczeniem na wynajem pod działalność handlową. Około 1935 r. pocztę przeniesiono do dawnej willi „Cacko”, a w „Julii” pozostał tylko urząd telegraficzny, który działał w tym miejscu do końca II wojny światowej.

Od wojny aż do końca lat 80. ubiegłego wieku mieściły się tutaj mieszkania komunalne. Mimo objęcia ,,Julii” opieką konserwatorską, budynek jest w stanie postępującego rozpadu. Miejmy nadzieję, że tak ważny dla historii miasta obiekt zostanie zachowany chociaż w formie trwałej ruiny.

Paweł Ajdacki

Zdjęcia i ryciny wykorzystane do zilustrowania artykułu pochodzą ze zbiorów autora. Zdjęcia z lat 80. są autorstwa otwockiego krajoznawcy Zbigniewa Wilińskiego.
 

Willa ,,Julia” w Otwocku komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się