Winek i Olpiński z KSW Bushi mistrzami Polski

Sporty walki, Winek Olpiński Bushi mistrzami Polski - zdjęcie, fotografia

Agnieszka Winek i Szymon Olpiński z Klubu Sportów Walki Bushi podczas 46 Wagowych Mistrzostw Polski Seniorów Karate Kyokushin Polskiego Związku Karate 27 kwietnia br. odnieśli zwycięstwa, które z pewnością zapiszą się w sposób szczególny zarówno w karierze sportowej każdego z nich, jak i w historii Klubu. Pokonując po drodze całą plejadę utytułowanych zawodników polskiego kyokushin, Winek po raz dziesiąty została mistrzynią. Z kolei Olpiński, startując dopiero drugi rok wśród seniorów, w świetnym stylu obronił tytuł, który zdobył jako nowicjusz.

Historyczny sukces odnieśli zawodnicy Klubu Sportów walki Bushi na 46 Wagowych Mistrzostwach Polski Seniorów Karate Kyokushin Polskiego Związku Karate, które odbyły się  27 kwietnia 2019 . Agnieszka Winek w kategorii kobiet do 55 kg i Szymon Olpiński w kategorii mężczyzn do 80 kg zdobyli złote medale . Dla Winek był to już dziesiąte złoto zdobyte na Mistrzostwach Polski Seniorów PZK. Olpiński we wspaniałym stylu obronił zdobyty po raz pierwszy rok temu tytuł Mistrza Polski Seniorów.

Mistrzostwa Polski PZK odbyły się 27.04.2019 w Lipnie. Walczyło w nich 125 zawodników z 58 klubów karate. Turniej ten ma wysoką rangę w polskim karate kontaktowym. W ramach kyokushin działa wiele różnych organizacji, a każda organizuje własne mistrzostwa Europy czy świata, stąd jest ich wiele. Natomiast w mistrzostwach Polski PZK uczestniczą zawodnicy z prawie wszystkich działających w Polsce grup kyokushin, które liczą się w rywalizacji sportowej na światowym poziomie. Tym bardziej są cenne wywalczone tu medale.

Na zawodach w Lipnie było do zdobycia 10 złotych medali. 8 z nich zdobyli zawodnicy WKO (Shinkyokushin), a 2 reprezentujący organizację WKB zawodnicy KSW Bushi. Na najwyższym podium nie stanął nikt z wielkich organizacji IKO i KWF.

Tegoroczna impreza, mimo wielu odbywających się w tym samym okresie światowych turniejów karate, była bardzo mocno obsadzona. Złota  Agnieszki Winek, która startowała w kategorii kobiet do 55 kg i Szymona Olpińskiego - kategoria mężczyzn do 80 kg - dały KSW Bushi 4 miejsce w klasyfikacji drużynowej.

Agnieszka Winek cztery razy stawała do walki: w pierwszej pokonała Paulinę Pawlak z Przeworska, brązową medalistkę Mistrzostw Europy Juniorów IKO Warna 2016, aktualną mistrzynię Polski Młodzieżowców i mistrzynię Makroregionu Południowego. W drugiej zmierzyła się z Agatą Kozubowską z Opola, brązową medalistką Mistrzostw Europy WKO. W półfinałowej walce pewnie pokonała Monikę Sowę-Podstada z Rzeszowa, zeszłoroczną brązową medalistkę Mistrzostw Polski. W finale, po trzech dogrywkach, pokonała Annę Bielską, aktualną mistrzynię Europy WKO i zeszłoroczną triumfatorkę Mistrzostw Polski kategorii lekkiej, w których Winek z powodu kontuzji nie mogła wziąć udziału.

O ile zwycięstwo Winek nie było dużą niespodzianką, o tyle występ Szymona Olpińskiego zadziwił po raz kolejny znawców kyokushin. Niespełna dwudziestoletni wychowanek shihan Pawła Juszczyka dopiero drugi rok startuje wśród seniorów. Po błyskotliwym zwycięstwie na zeszłorocznych wagowych Mistrzostwach Polski zaliczył kilka mniej udanych startów. Jednak w Lipnie znów zabłysnął znakomitą formą, broniąc debiutanckiego złota.

Na drodze do tytułu mistrza Olpiński także odbył cztery walki. Najpierw pokonał Artura Dymarczyka, aktualnego mistrza Makroregionu Śląskiego. Następnie zdeklasował Jakuba Tęczę, medalistę Mistrzostw Europy WKO i złotego medalistę Mistrzostw Polski Młodzieżowców. W półfinałowym pojedynku pokonał przez ippon Oskara Mazurkiewicza, wielokrotnego medalistę Mistrzostw Polski Seniorów. W finale, w regulaminowym czasie, przez jednogłośne wskazanie sędziów wygrał z Tomaszem Bodziochem z Bielańskiego Klubu Karate Kyokushin, medalistą Mistrzostw Polski i Mistrzostw Europy WKO.

Na turnieju w Lipnie z KSW Bushi startowała jeszcze Agata Wielgosz, ale odpadła w eliminacjach. Jednym z sędziów mistrzostw w Lipnie był  shihan Paweł Juszczyk.