12°C pochmurno z przejaśnieniami

Wójt wręczył indeksy

Edukacja - nauka, Wójt wręczył indeksy - zdjęcie, fotografia

4 października nastąpiła inauguracja roku akademickiego Studenckiego Celestynowskiego Koła Seniorów, która po raz pierwszy miała miejsce w łączniku hali sportowej, bo do tego czasu wydarzenie odbywało się albo w niewielkiej salce GOKiS, albo w remizie. Rok akademicki otworzył wójt Witold Kwiatkowski w towarzystwie przewodniczącego Komisji Oświaty i Kultury Rady Gminy Wiktora Piaseckiego i dyrektor GOKiS Hanny Pawłowskiej. Wójt życzył studentom wytrwałości w zdobywaniu wiedzy, niesłabnącej aktywności i zdrowia. Wręczył też wszystkim indeksy na nowy rok akademicki 2017/2018.

Pierwszy tegoroczny wykład dotyczył historii teatru.

Dyrektor GOKiS Hanna Pawłowska przedstawiła aktorkę Teatru Królewskiego w Wilanowie Alinę Więckiewicz, która poprowadziła spotkanie. Przybliżyła studentom historię teatru w niezwykle interesujący sposób, poczynając od theatronu w Epidauros w starożytnej Grecji, który został zbudowany ok. 330 roku p.n.e., a w 52 rzędach mógł pomieścić nawet 12 tys. widzów.

- Nieznane były wówczas mikrofony, wzmacniacze i wielowatowe kolumny, a mimo to głosy ze sceny, wypowiadane nawet szeptem, słyszane były doskonale w ostatnich rzędach półkolistego theatronu – mówiła aktorka. – Czemu? Bo mądrzy ówcześni architekci wykorzystali prawa natury, czyli odbicie głosu od skalnych ścian otaczających widownię, półkolistość widowni i nałożone przez aktorów powiększone znacznie głowy-maski, wykonane przez kaletników ze specjalnie wypreparowanych skór, które niczym pudła rezonansowe gitar akustycznych zwielokrotniały głośność wypowiadanych kwestii. U współczesnej młodzieży owładniętej bez reszty techniką elektroniczną, kiedy o tym mówię, spotyka się to z niedowierzaniem. Jak to? Bez mikrofonów? Dziwią się też, że ludzie mieli nieodpartą potrzebę spotykania się, przebywania ze sobą, toczenia rozmów i oglądania sztuk teatralnych. Dzisiaj teatr stał się wszechobecny w naszym codziennym życiu. Teatrem jest klasa szkolna, gdy nauczyciel przekazuje wiedzę swoim uczniom, teatrem staje się zebranie sołeckie, gdy wójt czy radny przemawia do mieszkańców, teatrem jest wreszcie kampania wyborcza, kiedy to kandydat prezentuje swój program wyborcom. Ważne jest jedynie to, jak ktoś do ludzi mówi, jak artykułuje swoje słowa, ile wkłada w nie emocji i jakie wykonuje przy tym gesty. Wygrywają ci, którzy potrafią słowami i gestami wywołać u słuchaczy zaciekawienie i emocje zbieżne z mówcą – tłumaczyła Alina Więckiewicz.

Aktorka ponadto zaprezentowała kostiumy sceniczne współczesne i te, jakich używano 2700 lat temu. Mówiła, jak je szyto i jak nakładano; zaznaczyła, że w starożytności na scenie nie występowały kobiety, a ich role grali młodzi chłopcy i na koniec stwierdziła, że nauka, to powolne dochodzenie. – Dojście do prawdy, czyli głębokie zgłębienie nauki, to krok po kroku, a nie cwał, jak to obecnie się dzieje poprzez Internet czy programy telewizyjne. Państwo coś o tym wiecie. Wasza dojrzałość i życiowa mądrość nie wzięła się z popularnonaukowych programów, nie z internetowej Wikipedii czy Google. Wy ją wypracowaliście w pocie czoła, dotknęliście namacalnie, nieraz boleśnie, nieraz radośnie, co w sumie złożyło się na wasze życiowe doświadczenie. I teraz, spotykając was, chcę z serca pochwalić, że jesteście aktywni, że nie siedzicie na kanapie z pilotem od telewizora w ręku, a jesteście studentami łaknącymi wiedzy – zakończyła wykład aktorka Alina Więckiewicz, która zgodziła się prowadzić kółko teatralne dla dzieci w GOKiS.

 

Andrzej Kamiński

 

Wójt wręczył indeksy komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się