27°C bezchmurnie

Wszystkie dzieci w szkołach na jedną zmianę

Edukacja - nauka, Wszystkie dzieci szkołach jedną zmianę - zdjęcie, fotografia

444 dzieci znalazło się w r.szk. 2018/2019 na liście uczniów Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Gliniance - powiedziała 3 września 2018 r. podczas rozpoczęcia nowego roku szkolnego dyrektor placówki Teresa Bąk - i wszystkie (w przeciwieństwie do poprzednich lat ) będą się uczyć na pierwszą zmianę. 

W pierwszy poniedziałek września został bowiem oddany do użytku nowy budynek szkolny. O wiele większy od poprzedniego: przestronny, nowocześnie wyposażony, energooszczędny. W samym nowym skrzydle jest 16 sal lekcyjnych, a do dyspozycji uczniów jest jeszcze zmodernizowany - także w ramach tego samego projektu - budynek byłego gimnazjum znajdujący się, tak jak pierwszy, przy ulicy Napoleońskiej.

Uroczyste otwarcie nowoczesnego budynku w Gliniance odbyło się w asyście władz gminy z wójtem Januszem Budnym na czele, radnych, przedstawicieli jednostek samorządowych powiatu i województwa oraz wykonawców inwestycji - konsorcjum firm Siemens Sp. z o.o., WARBUD S.A., Siemens Finance Sp. z o.o. oraz WARBUD PPP6 Sp. z o.o. 
Podobnie komfortową sytuację jak w Gliniance będą miały dzieci (łącznie prawie 1,5 tys.) we wszystkich szkołach gminy Wiązowna. Tego samego dnia uroczyście zostały bowiem otwarte nowe budynki szkolne w Wiązownie i Zakręcie - także znacznie większe i znacznie bardziej nowoczesne od poprzednich szkół. Natomiast uczniowie w Malcanowie uczą się w zmodernizowanej placówce już od dwóch lat. 

Szkoły z “bajerami”
Nowo oddane budynki są wyposażone w takie np. "bajery" jak: inteligentne oświetlenie, co znaczy, że urządzenia będą automatycznie przystosowywać oświetlenie w pomieszczeniach szkolnych do światła naturalnego czy inteligentną wentylację - tzn. urządzenia mierzą poziom dwutlenku węgla i przy jego zbyt dużym stężeniu dają dopływ tlenu, dzięki czemu uczniowie nie będą już senni czy zmęczeni z powodu nauki w dusznych pomieszczeniach.

Rozmach inwestycji robi wrażenie - to fakt. W ciągu półtora roku powstało pięć nowych obiektów edukacyjnych w gminie Wiązowna - oprócz wymienionych czterech szkół - jeszcze przedszkole i świetlica w Woli Duckiej. Co prawda inwestycja nie jest  w 100% zakończona - do 30 września będą  prowadzone prace wykończeniowe w Gliniance i Zakręcie. Dopiero około połowy września mają być uruchomione kuchnie. Miesięczne opóźnienie jest też w budowie przedszkola w Woli Duckiej, ale i ono ma być otwarte od 1 października.

Wspomniany rozmach najlepiej widać na zdjęciach czy filmie przygotowanym przez prywatnych partnerów gminy Wiązowna, czyli Warbud i Siemens.
Niemałe wrażenie robi też koszt inwestycji - 70 mln złotych. Układ partnerstwa publiczno-prywatnego jest taki, że teraz za inwestycję zapłacili wykonawcy (konsorcjum Siemens - Warbud), a gmina Wiązowna będzie spłacać dług u partnerów planowo do 2033 roku.
Tymczasem jednak dzieci z gminy będą miały wygodę nauki na jedną zmianę, luz i przestrzeń... aż można się zgubić, co zauważali uczniowie zwiedzający szkołę w Gliniance pierwszego dnia roku szkolnego.

Kazimiera Zalewska

Czytaj także: Największa inwestycja w historii

Wszystkie dzieci w szkołach na jedną zmianę komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się