10°C pochmurno z przejaśnieniami

Zaczarowany świat Andersena w celestynowskiej bibliotece

Edukacja - nauka, Zaczarowany świat Andersena celestynowskiej bibliotece - zdjęcie, fotografia

Dzięki Bibliotece Publicznej w Celestynowie i zaproszonej przez nią autorce bajek i baśni Wioletcie Piaseckiej kilkadziesięcioro dzieci 7 kwietnia miało znakomitą okazję przenieść się w świat baśni Hansa Chrystiana Andersena.

Autorka ponad czterdziestu książek dla dzieci, kilku sztuk teatralnych i wielu słuchowisk w niezwykle zajmujący sposób opowiedziała o smutnym, bo bardzo biednym dzieciństwie Andersena, o jego przemożnym pragnieniu nauczenia się pisania i czytania, a potem zostania aktorem. Dzieci z zapartym tchem słuchały o duńskim chłopcu, który w wieku ośmiu lat wyjechał z niewielkim tobołkiem, w dziurawych butach i połatanym kubraku do Kopenhagi, by rozpocząć „dorosłe”, bo samodzielne, życie. Ten okres, już wiele lat później, opisał w baśni „Dziewczynka z zapałkami”.

Pisarka, by nie zanudzić dzieci, swoją opowieść co chwilę przerywała, zadając pytania, a odpowiedzi nagradzała, co spotykało się z zadowoleniem i narastającą aktywnością młodych czytelników, którzy wykazali się znakomitą znajomością baśni Andersena, bezbłędnie odpowiadając jak na imię miał chłopiec i dziewczynka z „Królowej Śniegu”, czym okazało się „Brzydkie kaczątko”…

Dzieci dowiedziały się także, że Hans Chrystian Andersen pisał powieści dla dorosłych i stworzył ponad 800 wierszy, z których jeden jest hymnem Danii, że zwiedził cały świat, że odwiedził Szczecin, że ufundował stypendium dla tych młodych ludzi, których nie stać na naukę, a pragną, jak kiedyś on, zdobywać wiedzę…

Podczas spotkania pisarka przypomniała też dzieciom, że w tym roku mija 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspomniała, że wielu Polaków o tę niepodległość walczyło, jak choćby Ignacy Jan Paderewski, o czym opowiada jej najnowsza książeczka „Ignaś”. Również opowieść „Faustynka” przedstawia dziewczynkę mieszkającą na Syberii, a marzącą o powrocie do Ojczyzny, z której rosyjski zaborca wywiózł ojca za udział w powstaniu styczniowym. Podczas spotkania dzieci miały również możliwość wcielenia się w postacie z książek odegrania krótkiego teatrzyku. Nie zabrakło również zagadek piłkarskich z książki „Drużyna marzeń”. Kiedy dwugodzinne spotkanie z Wiolettą Piasecką dobiegło końca, dzieci żałowały, że to już koniec opowieści i muszą iść do domu. Długo więc jeszcze oblegały pisarkę, wypytując o duńskiego chłopca, o Ignasia, o Faustynkę. Obiecały, że przeczytają książeczki, które biblioteka dla nich zakupiła i obiecały, że będą też czytać inne opowieści.

AnKa 

Zaczarowany świat Andersena w celestynowskiej bibliotece komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się