16°C bezchmurnie

Zostań młodym strażakiem

Edukacja - nauka, Zostań młodym strażakiem - zdjęcie, fotografia

Wójt gminy Celestynów Witold Kwiatkowski zaprosił na spotkanie 26 czerwca br. przedstawicieli 6 gminnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP), dyrektorów szkół i przedszkola, Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej Mariusza Zabrockiego oraz pracowników urzędu gminy w celu wspólnego wypracowania metody dotyczącej zainteresowania młodzieży wstąpieniem w szeregi Młodzieżowych Drużynach Pożarniczych.

- Mamy coraz lepiej wyszkolonych strażaków, strażnice wyposażone w nowoczesny sprzęt ratowniczo-gaśniczy. Przy braku naboru młodzieży do jednostek OSP za kilka lat może się okazać, że nie będzie komu przejąć strażnic i wozów bojowych – podkreślił wójt Kwiatkowski. W trakcie spotkania przedstawiony został pomysł naboru, regulamin funkcjonowania oraz program kształcenia Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. W dyskusji określono również formy współpracy zarządów OSP z dyrektorami szkół i przedszkoli. Nauczyciele uczestniczący w spotkaniu potwierdzili potrzebę zaangażowania młodzieży w zajęcia społeczne w celu odwrócenia uwagi od „pożeraczy czasu XXI wieku”, czyli telefonów, komputerów, gier komputerowych.

Zdecydowano, że od nowego roku szkolnego strażacy będą odwiedzać szkoły, aby na lekcjach wychowawczych zachęcać młodych do wstępowania do Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Kształcenie młodzieży pozwoli na otwarcie się z pomocą drugiemu człowiekowi znajdującemu się w potrzebie. Uczestnikom MDP zostaną uroczyście wręczone legitymacje. Realizacja programu kształcenia będzie się odbywać w różnych miejscach m.in. w siedzibach OSP, placówkach szkolnych, w komendzie Państwowej Straży Pożarnej oraz innych urzędach i instytucjach. Planowane są również wyjazdy szkoleniowe oraz udział w lokalnych uroczystościach. Młodzież wstępująca do MDP otrzyma także specjalne umundurowanie „młodego strażaka”.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Gminy Celestynów.
Red.


 

Zostań młodym strażakiem komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się