8°C bezchmurnie

Dekomunizacja ulic w Karczewie

Urzędy, Dekomunizacja Karczewie - zdjęcie, fotografia

Karczew przystępuje do procesu dekomunizacji ulic na terenie miasta. Zmienione zostaną nazwy ulic Berlinga i Buczka.

Chociaż od tzw. transformacji ustrojowej minęło już prawie 28 lat, to w wielu miastach nadal można spotkać się z ulicami czy obiektami, które swoimi nazwami nawiązują do komunizmu i ich zbrodniarzy. Tym problemem zajęli się rządzący i dokładnie 2 września 2016 r. weszła w życie ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Wedle jej zapisów nie można upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, oraz w żaden inny sposób propagować ww. ustroju poprzez nadawanie przez jednostki samorządu terytorialnego nazw budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej w tym dróg, ulic, mostów i placów.

Do zapisów ustawy zaczynają dostosowywać się włodarze Karczewa. Zmienione zostaną nazwy dwóch ulic – Generała Zygmunta Berlinga i Mariana Buczka. To właśnie te ulice, w opinii Instytutu Pamięci Narodowej spełniają kryteria ww. ustawy. W tej sprawie odbędą się konsultacje społeczne i zostaną przeprowadzone po 22 maja. Wcześniej będzie można składać propozycje nowych nazw, które dostarczyć należy w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego – najpóźniej do 22 maja do godz. 18. Jak informuje burmistrz Łokietek w konsultacjach będą mogli brać udział mieszkańcy dotychczasowych ulic Berlinga i Buczka. Najważniejszą informacją dla mieszkańców ulic objętych dekomunizacją jest fakt, że nie będą musieli oni wymieniać swoich dowodów osobistych oraz innych dokumentów zawierających obecne nazwy. Będzie je można używać do momentu utraty ważności. Natomiast postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia nowych nazw ulic w księgach wieczystych, w rejestrach, w ewidencjach urzędowych będą wolne od opłat.
 
Bardzo dobrze, że w końcu symbole zbrodniczego systemu już raz na zawsze pozostaną tylko wspomnieniem. Ciekawi jesteśmy, jakie propozycje wpłyną do UM w Karczewie. Jeśli macie państwo takowe, piszcie je w komentarzach.

Jan Szczyrek
fot. radiomaryja.pl

Dekomunizacja ulic w Karczewie komentarze opinie

  • Dawid Bielak 2017-05-15 10:04:31

    Czy tych ludzi naprawdę interesuje dekomunizacja. Ja proponuje niech sobie pomyślą ile kłopotów robią. Zacznijmy od obowiązków. Bank - konto, kredyt, księga wieczysta, elektrownia, wszystkie umowy, abonament telewizyjny, ciekawe czy TERYT po ulicy zostanie, studium, plany miejscowe. "wydał rozkaz części podległych mu jednostek wojskowych (2 DP i 3 DP) przeprawić się na Czerniaków, Powiśle i Żoliborz i nawiązać kontakt z powstańcami." "Osobistym rozkazem Stalina wydanym 30 września 1944 Zygmunt Berling został odwołany ze stanowiska dowódcy 1 AWP. Powody odwołania nie są do końca znane – po wojnie zrodziła się legenda[31], iż była to reakcja na decyzję Berlinga w sprawie pomocy powstaniu warszawskiemu (podtrzymywana również przez samego Berlinga, co zaznacza w wydanych drukiem wspomnieniach), jednak zwolnienie ze stanowiska nastąpiło dopiero w dwa tygodnie po wydaniu rozkazu," Polak i mi od Polaka i jego pamięci - wara. Macie jakieś powody to je określcie.

  • Gość - niezalogowany 2017-05-15 12:24:07

    Wybierani przez społeczeństwo i dla społeczeństwa by im służyć . Tak się odwdzięczają za ciepłe posadki . Wyborcy pamiętajcie o nich w następnych wyborach .

  • Japoniec - niezalogowany 2018-01-03 03:44:18

    Beznadziejny komunista i jeszcze bardziej beznadziejny pomysł Pisiorów...tak myśląc na skróty to pół polskich ulic. Należało by zmienić...już nie długo będziemy moze mieli Ulicę Zimnego Lecha i JP na 100% w każdy mieście a i koniecznie Popiela i Rydz(yka) hehe

Dodajesz jako: Zaloguj się