20°C bezchmurnie

„Kalejdoskop” wyróżniony Mazowiecką Marką

Już po raz trzeci z rzędu Pracownia Rozwoju „Kalejdoskop” z Otwocka została wyróżniona przez samorząd woj. mazowieckiego znakiem Mazowieckiej Marki Ekonomii Społecznej. Małgorzata Cofała, prezes zarządu nagrodzonej spółdzielni socjalnej, odebrała to wyróżnienie na uroczystej gali podczas Targów Podmiotów Ekonomii Społecznej, które odbyły się 8 czerwca br. w Centrum Handlowym Blue City w Warszawie.

Od kilku lat tym prestiżowym znakiem nagradzane są czołowe przedsiębiorstwa społeczne, działające na terenie Mazowsza, które są najlepiej oceniane przez kapitułę konkursu pod względem podmiotowości oraz widoczności w swoim lokalnym środowisku. Konkurs Mazowieckiej Marki Ekonomii Społecznej, którego pomysłodawcą i organizatorem jest samorząd województwa mazowieckiego, ma za zadanie podnosić rangę i umacniać wizerunek podmiotów ekonomii społecznej dostarczających dobrej jakości produktów oraz usług publicznych i działających na rzecz lokalnego rozwoju. - Cieszymy się z tego wyróżnienia - mówi Małgorzata Cofała, prezes spółdzielni - i z tego, że ktoś zauważa i docenia naszą pracę. Na ten sukces składa się nasza aktywność na wielu polach i niewątpliwie zaangażowanie całego zespołu. Staramy się także wspierać swoim doświadczeniem innych, co dostrzegają również władze samorządowe Mazowsza. Nasze doświadczenia, płynące z pracy z dziećmi, prezentowaliśmy już kilkukrotnie podczas organizowanych w „Kalejdoskopie” wizyt studyjnych. Sama osobiście biorę też udział w pracach Komitetu Wspierania Ekonomii Społecznej na Mazowszu.

Spółdzielnia Socjalna "Kalejdoskop" prowadzi na terenie Otwocka działalność edukacyjną i opiekuńczą od 2013 roku. W momencie powołania do życia była pierwszym przedsiębiorstwem społecznym utworzonym na terenie powiatu. Ponieważ z założenia działalność spółdzielni ma być różnorodna i barwna jak… kalejdoskop, wyróżnia się w otwockim środowisku szeroką ofertą skierowaną głównie do dzieci. Jej główne filary to: kameralny żłobek na Kresach i przedszkole w Powiatowym Miejskim Domu Kultury. Kalejdoskop prowadzi również warsztaty dla dzieci w wieku szkolnym, a w okresie wakacyjnym - półkolonie. W ofercie spółdzielni sporo jest elementów nowoczesności m.in. edukacja medialna, warsztaty robotyczne, elektroniczne czy druku 3D. To szczególnie istotne, bo zajmując się edukacją, należy również myśleć o przyszłości i o tym, co będzie ważne jutro. Programowanie czy druk 3D nie są już dzisiaj nowinkami technicznymi, ale czymś, co dzieje się na naszych oczach, dobrze więc, że dzieci się tego uczą. Formalna edukacja, co by nie mówić, nie nadąża za zmianami, a te następują, czy nam się to podoba, czy też nie. Dotyczy to nie tylko tzw. umiejętności twardych. Wyzwaniem staje się na przykład uczenie dzieci krytycznego myślenia czy analizy informacji.

Warto podkreślić, że zespół „Kalejdoskopu” przywiązuje ogromną wagę do własnego rozwoju, stale podnosi swoje umiejętności i szuka nowych rozwiązań, bo jak mówi Małgorzata Cofała: „świat się zmienia, a z nim również dzieci, kluczowa jest otwartość na świat, w połączeniu z krytycznym spojrzeniem na to, co nas otacza. Bycie przewodnikiem dla najmłodszych zobowiązuje w szczególny sposób”.

Pracownia Rozwoju „Kalejdoskop” w pierwszej kolejności stawia na rozwiązywanie potrzeb społeczności lokalnej, uważnie wsłuchuje się w potrzeby dzieci oraz ich rodziców. Jako przedsiębiorstwo społeczne, podejmuje również działania, które nie są nastawione na zysk, ale mają szczególne znaczenie w wymiarze społecznym. Stąd m.in. udział w różnego rodzaju przedsięwzięciach lokalnych oraz realizacja tak wyjątkowych projektów jak np. „Kogo widzisz”, który był dedykowany osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Uczestnicy tego projektu wzięli udział w warsztatach filmowych oraz przygotowali wystawę fotograficzną, która była prezentowana w otwockim teatrze oraz w Warszawie podczas I Ogólnopolskiego Forum Ekonomii Społecznej i Solidarnej.

Andrzej Idziak

 

 

 

 

 

„Kalejdoskop” wyróżniony Mazowiecką Marką komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się