20°C bezchmurnie

Konsultacje w sprawie autobusu z Karczewa do PKP Otwock - Karczew okiem radnego Kwiatkowskiego - NR

Konsultacje w sprawie autobusu z Karczewa do PKP Otwock

W karczewskim Urzędzie doszło do spotkania przedstawicieli Karczewa oraz Otwocka, w celu ustalenia przebiegu trasy linii autobusowej z Karczewa do PKP w Otwocku. Jak informowałem w poprzednim felietonie - były w tym zakresie pewne rozbieżności. Długa dyskusja pomiędzy radnymi i włodarzami miast zaowocowała wyłonieniem dwóch propozycji, które przeanalizować ma teraz ZTM.

 

Pierwsza koncepcja zakłada, że przystanek początkowy usytuowany byłby na parkingu przy kościele na Ługach. Autobus miałby następnie jechać ul. Generalską, Kuklińskiego, później ul. Kraszewskiego aż do ronda z ul. Batorego - i tam zawrócić z powrotem w kierunku Karczewa - ul. Wyszyńskiego, ul. Świderską do kościoła w Karczewie. Dalej trasa miałaby się pokrywać z tą pierwotnie planowaną. Ul. Mickiewicza, os. Ługi, Karczewska, Batorego, Olszowa, Przewoska, Andriollego do PKP w Otwocku.

 

Wariant, który zaproponowany został przez przewodniczącego rady miasta Otwocka, wydaje się najsensowniejszy. Mimo, iż przewiduje on wydłużenie trasy, a co za tym idzie - wzrost kosztów, to zapewnia on pewien kompromis, a w dodatku obejmuje m.in. osiedle Warszawska w Karczewie.

 

Druga propozycja to ta sama "sporna" koncepcja, którą przedstawiałem w poprzednim felietonie, czyli objazd przez Otwock aż do ronda przy ul. Kraszewskiego (dla przypomnienia - Kościół w Karczewie, ul. Mickiewicza, os. Ługi, Karczewska, Batorego, rondo przy Kraszewskiego, powrót w kierunku ul. Olszowej, Przewoska, Andriollego do PKP w Otwocku). Nie wierzę w oficjalne wyliczenia, które przewidują, że autobus pokona tę trasę w 23 minuty (szczególnie w godzinach szczytu). Nierealne. Wliczając postój na przystankach – lekko licząc byłoby to pół godziny. A wtedy taka podróż staje się dla większości pasażerów nieatrakcyjna.

 

Podtrzymuję swoje stanowisko, że drugi wariant jest niekorzystny dla mieszkańców. Jak podkreślał obecny na spotkaniu przedstawiciel ZTM - taka linia byłaby nieatrakcyjna dla pasażerów i w efekcie cieszyłaby się niskim zainteresowaniem. A przecież nie o to chodzi.

 

Kwestią dyskusyjną jest również częstotliwość kursowania. Powtarzam - rozumiem, że środki są ograniczone. Ale tym bardziej nie stać nas, aby wydawać pieniądze na półśrodki. I tak w porównaniu do pozostałych gmin w aglomeracji warszawskiej, na komunikację wydajemy stosunkowo mało. Jeśli chcemy zainwestować w publiczny transport (a raczej musimy) to zróbmy to z głową. Autobusy muszą kursować na tyle często, aby były atrakcyjną alternatywą dla innych środków transportu.

 

W tym wszystkim trzeba oczywiście pamiętać również o innych zaletach płynących z uruchomienia linii ZTM. Należy do nich choćby możliwość wpływu na ceny biletów oraz bezpłatne przejazdy dla osób starszych. Dlatego mam nadzieję, że mimo pewnych rozbieżności, uda się nam porozumieć i linia już wkrótce zacznie kursować. A na razie nie pozostaje nic innego jak czekać na odpowiedź Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie.

 

„Schetynówki” na 2018 rok

Wojewoda Mazowiecki ogłosił wstępną listę rankingową wniosków o dofinansowanie na 2018 rok w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2019”.

 

Zakwalifikowane zostały 132 projekty. Na dofinansowanie rządowe, które może wynieść do 50 procent kosztów zadania (maksymalnie 3 mln zł), mają szanse wnioski znajdujące się najwyżej na liście rankingowej. Do 31 grudnia Wojewoda Mazowiecki ogłosi ostateczny wykaz zakwalifikowanych projektów.

 

O przyznanie środków wystąpił również Karczew (przebudowa ul. Westerplatte i Różanej), niestety znalazł się na dalekim, 76. miejscu na liście (na 85 projektów) i o dofinansowaniu może raczej zapomnieć.

 

Co to oznacza w praktyce? Remontu ul. Westerplatte i Różanej raczej nie ma co się spodziewać w nadchodzącym roku. Zresztą jak i wielu innych ulic w Karczewie.

 

Powiat otwocki wystąpił z kolei o pomoc w realizacji przebudowy na rondo skrzyżowania ul. Karczewskiej z ul. Batorego i Matejki w Otwocku. Również i on znalazł się jednak na dalekim, 46 miejscu (na 47), co stawia inwestycję pod znakiem zapytania.

 

Piotr Kwiatkowski,

Radny Rady Miejskiej

w Karczewie

Konsultacje w sprawie autobusu z Karczewa do PKP Otwock - Karczew okiem radnego Kwiatkowskiego - NR komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się