20°C bezchmurnie

Od czterech lat proszą o udrożnienie poboczy ul. Reymonta

Komunikacja - drogi , czterech proszą udrożnienie poboczy Reymonta - zdjęcie, fotografia

Mieszkańcy ul. Reymonta w Otwocku (pomiędzy ul. Żeromskiego i Samorządową) oraz kilku okolicznych mniejszych ulic, m.in. Widok, Geislera, czy Chopina, zwracają się z apelem do samorządowców i drogowców o rozwiązanie ich trudnej sytuacji, która trwa od kilku lat.

Jedna z otwocczanek, wieloletnia mieszkanka ul. Reymonta, zwróciła się do redakcji iOtwock.info z prośbą o interwencję w sprawie fatalnego stanu odcinka ich ulicy. W rozmowie telefonicznej narzekała na lekceważenie ze strony samorządowców i służby drogowej. Mieszkańcy tej okolicy w 2014 r. zebrali 280 podpisów z prośbą o poprawę warunków poruszania się ul. Reymonta i kilku sąsiednich ulic, przy których mieszkają i na co dzień korzystają. Pismo zostało skierowane do władz miasta i powiatu. Ich apel oraz wielokrotne monity pozostają jednak ciągle bez odzewu (zarząd ul. Reymonta leży w gestii powiatu). Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się problemowi i wysłuchać obu stron. Przedstawiciel mieszkańców zarzuca decydentom opieszałość i ignorowanie ich sprawy oraz wskazuje na „szerokie plecy” prywatnej inicjatywy, która potrafiła „załatwić” remont krótkiej ulicy Hoffmanowej. Właśnie tam wzniesiono nowe budynki wielorodzinne, do których dobry dojazd zwiększa ich atrakcyjność, a co za tym idzie, cenę za każdy m2. Apelujący nie oczekują natychmiastowego, kompleksowego remontu ul. Reymonta, dostrzegając ogromne potrzeby miasta i powiatu. Ich prośba dotyczy gruntownego uprzątnięcia poboczy i wycięcia chaszczy, które uniemożliwiają poruszanie się pieszym po poboczach ulicy.

Należy dodać, że na omawianym odcinku drogi nie ma chodnika, a szerokość jezdni to ok. 4,5 m. Na domiar złego, w kilku miejscach ulica ograniczona jest ciasną zabudową. Prawdziwy dramat rozgrywa się po obfitych deszczach. Rozlewiska na drodze są nie tyle utrudnieniem, co wręcz uniemożliwiają pokonanie niektórych odcinków. Fatalny stan utrzymuje się od apartamentowca przy sklepie „Biedronka” aż do ul. Samorządowej. Należy wspomnieć również, że w ostatnich miesiącach, w związku z budową mostu na Świdrze i pracach związanych z tą inwestycją, ul. Reymonta jest wyznaczona na drogę objazdową, co wiąże się ze wzmożonym obecnie ruchem pojazdów.

W tej sprawie poprosiliśmy o komentarz dyrektora ZDP Otwock (z s. w Karczewie) Tadeusza Marka Płaczka, który w telefonicznej rozmowie zapewnił redakcję iOtwock.info, a więc również zainteresowanych mieszkańców tej części Otwocka, że omawiany odcinek ul. Reymonta zostanie w tym roku należycie uprzątnięty (zebranie nagromadzonej na poboczach ziemi, wycięcie krzaków). Te prace zostaną na pewno wykonane w bieżącym roku, choć dyrektor nie potrafił wskazać dokładnego terminu realizacji. Wskazuje natomiast na kolejność robót: najpierw uprzątane są drogi powiatowe wraz z chodnikami i ścieżkami rowerowymi.

Jak to zwykle bywa jest też druga strona medalu. To mieszkańcy, którzy nie wywiązują się ze swoich obowiązków. Dyrektor ZDP przypomina i apeluje do właścicieli otwockich (i nie tyko) posesji, aby poczuli się odpowiedzialni za należyte utrzymanie odcinków chodnika na wysokości swojej działki (odśnieżanie, zamiatanie). Okazuje się, że znikomy procent właścicieli i zarządców wywiązuje się z tego obowiązku. Znakomita większość tych robót, siłą rzeczy, spada na drogowców i właśnie tym dyr. Płaczek usprawiedliwia opóźnienia w pracach takich jak oczyszczenie , np. ul. Reymonta.

Dyrektor ZDP, jako przedstawiciel zarządcy drogi należącej do powiatu, dokładnie zna problem tego miejsca, jak i wielu innych w naszym powiecie. Stwierdza dobitnie, że radykalne rozwiązanie tego typu sytuacji jest możliwe wyłącznie poprzez budowę kanalizacji deszczowej, której nasze miasto nie posiada. Podaje jednocześnie przykład dobrego działania, jakie miało miejsce w Karczewie w latach 90., gdzie na wybranych obszarach miasta stworzono instalację odprowadzania deszczówki. System kanalizacji skutecznie służy mieszkańcom do dzisiaj.

Jak już pisaliśmy na łamach iOtwock.info, jeszcze w tym roku, we wspomnianym rejonie Otwocka, zostanie wyremontowana ul. Samorządowa. Zyska ona nową nawierzchnię, chodnik i ścieżkę rowerową. Modernizacja ul. Reymonta nie została wpisana na ten rok ze względu na objazd związany z budową mostu i remontem ul. Jana Pawła II (chociaż, w przypadku znalezienia dodatkowych środków, dyr Płaczek nie wyklucza tej realizacji). Dzisiaj - wraz z proszącymi mieszkańcami części Otwocka - trzymamy go za słowo, że ten newralgiczny odcinek powiatowej drogi zostanie przynajmniej należycie uprzątnięty.

Sławomir Wąsowski

 

Od czterech lat proszą o udrożnienie poboczy ul. Reymonta komentarze opinie

  • Mieszkaniec - niezalogowany 2018-06-19 10:34:37

    Myślę że dobrą sprawą była by możliwość otrzymywania dopłat do naprawy zawieszenia w samochodzie.Dziwię się że nasi radni jeszcze nie zaproponowali czegoś takiego.Każdy mieszkaniec Otwocka powinien mieć prawo do otrzymania takiego świadczenia, powiedzmy 40% kosztów naprawy ponosi ZDP.

  • Gość - niezalogowany 2018-06-23 07:25:30

    Są gminy rozwijające się ale Otwock jest gminą zwijającą sie.Dziury w jezdni i wielka dziura w centrum Otwocka. Prosimy CBA o wejście do ratusza i zrobienie porządku

Dodajesz jako: Zaloguj się