19°C bezchmurnie

Otwockie Kino „Oaza” rozkwita na nowo

Film - fotografia, Otwockie „Oaza” rozkwita - zdjęcie, fotografia

W październiku ubiegłego roku zapowiadaliśmy nadanie otwockiemu teatrowi funkcji kinowej. Realizacja projektu ruszyła 11 stycznia 2018 r. pod nazwą kino „Oaza”. Postanowiliśmy sprawdzić, jak działa nowy sprzęt i jakie jest zainteresowanie mieszkańców w pierwszych dniach życia otwockiego kina.

Projekt realizuje Otwockie Centrum Kultury, które ma już za sobą próbki działalności kinowej, tj. „czwartkowe kino otwockie”, „niedzielne kino dla dzieci”, „kino dla MAM” czy „kino seniora”. Po tym preludium, zespół OCK na czele z dyr Sebastianem Rakowskim, postanowił wypłynąć na szersze wody, otrzymując dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w wysokości 171 tys. zł oraz 270 tys. zł z miejskiego budżetu. Środki te posłużyły na wyposażenie sali w profesjonalny system kinowy, a dokładnie: ekran, projektor, obiektyw, serwer, monitor odsłuchowy, wzmacniacze, głośniki oraz elektroniczny system zakupu biletów. Skomplikowany sprzęt i system działają bez zarzutu.

W pierwszym tygodniu, z kinowej oferty skorzystało 1800 widzów. Obecny repertuar został  celowo ukierunkowany na młodych odbiorców, ze względu na trwające ferie zimowe. Oczywiście, dorośli za chwilę również znajdą coś dla siebie. Już pod koniec stycznia pojawią się takie tytuły, jak „Cicha noc”- nagrodzony w Gdyni debiut Piotra Domalewskiego, czy „Dzikie róże” Anny Jadowskiej. Jak zapowiada dyr. Rakowski, repertuar otwockiego kina będzie zróżnicowany ze wskazaniem na film polski.

To jeden z wymogów, które stawia Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych (SKSiL), promująca rodzime realizacje filmowe o wysokich walorach artystycznych. Do tej grupy, zrzeszającej ponad 200 kin w Polsce, została również zgłoszona otwocka „Oaza”. Rakowski zapewnia, że główną rolą „Jaracza” pozostanie działalność teatralna, zaś kino, będzie tylko wzbogaceniem oferty na kulturalnej mapie Otwocka. Obecnie seanse wyświetlane są codziennie i tak ma pozostać.

Na razie zrezygnowano z realizacji dotychczasowych projektów, które prawdopodobnie z czasem powrócą, a być może pojawią się nowe. Co prawda, warunki otwockiego kina nie pozwalają na organizowanie filmowych premier, ale nowości na otwockim ekranie mają pojawiać się z kilkutygodniowym opóźnieniem. Zważywszy na ceny biletów, proponowane przez „Oazę” (normalny: 17-20 zł., ulgowy: 15-17 zł, grupowy: 13 zł.), otwockie kino może stać się konkurencyjne dla warszawskich multipleksów. Jasne, że nieporównywalny będzie wachlarz repertuaru, ale jeśli w „oazowych” tytułach znajdzie się konkretny film, na który akurat się wybieraliśmy, to oszczędność staje się oczywista, a komfort oglądania podobny.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że nazwa kina „Oaza” jest nieprzypadkowa. Jeszcze przed II wojną światową, w budynku obecnego teatru działała spółka o nazwie Kinoteatr „Świt”, powołana przez rodzinę Nuswaldów (Nusfeldów), która wyświetlała nieme filmy. W roku 1931 spółka upadła, ale kino w dalszym ciągu prowadziło działalność właśnie pod nazwą „Oaza”. Po modernizacji budynku w 1935 roku zaczęto wyświetlać filmy dźwiękowe, zaś sala kinowa mieściła jednorazowo 300 osób. Tak było aż wybuchu wojny, kiedy to Niemcy zarekwirowali kino na własne cele. Po roku 1945 budynek służył jako ośrodek kultury i siedziba Amatorskiego Teatru im. Stefana Jaracza, filmy jednak wyświetlano tu sporadycznie. Aż do dzisiaj, kiedy możemy cieszyć się na powrót działalności kinowej prowadzonej pełną parą w sposób absolutnie profesjonalny.

Repertuar kina „Oaza” zamieszczony jest na naszym portalu (kliknij tutaj).

Sławomir Wąsowski

 

Otwockie Kino „Oaza” rozkwita na nowo komentarze opinie

  • Nika - niezalogowany 2018-01-23 19:56:28

    kino małe, ale jest bardzo miło i kameralnie

Dodajesz jako: Zaloguj się