Komunikacja - drogi , Podróż Warszawy alternatywy - zdjęcie, fotografia
Andrzej Idziak - blog 29/07/2018 10:12

Z Filipem Pleskotem z firmy Mini Bus Komunikacja Prywatna, rozmawia Andrzej Idziak

- Andrzej Idziak: Pasażerowie, którzy korzystają z usług Państwa firmy przewozowej ostatnio narzekają coraz częściej, że ich jakość znacznie się pogorszyła. Mam na myśli nie tylko brak punktualności, ale przede wszystkim coraz częstsze awarie autobusów dowożących ludzi do pracy w Warszawie... Co jest tego powodem?
- Filip Pleskot: Kwestie braku punktualności wynikają, niestety, bezpośrednio z aktualnej sytuacji na drogach. Negatywny wpływ na czas dojazdu do Warszawy oraz z powrotem do Otwocka mają prace związane z budową obwodnicy, które są prowadzone zarówno na Wale Miedzeszyńskim, jak i po drugiej stronie torów - na ulicy Patriotów. Nie bez znaczenia dla czasu przejazdu naszych autobusów pozostają także liczne remonty dróg w sezonie letnim i związane z nimi objazdy na terenie powiatu. Natomiast co do kwestii awarii, to nie sądzę, aby nasza flota charakteryzowała się większą awaryjnością aniżeli innych przewoźników realizujących połączenia o tak dużej intensywności.

- Warunki, w jakich podróżują ludzie przemieszczający się autobusami firmy Mini Bus na trasie Otwock-Warszawa, również pozostawiają wiele do życzenia. Ogromny tłok, szczególnie w godzinach rannych, przy braku klimatyzacji lub chociażby możliwości otwarcia okien zwłaszcza przy upalnej pogodzie powodują, że pasażerowie czują się jak w... saunie. Czy zastanawialiście się Państwo jak polepszyć komfort podróżnych?

- Zdecydowana większość przewoźników prywatnych, świadczących usługi przewozowe na liniach regularnych, z niecierpliwością oczekuje na nowelizację ustawy o Publicznym transporcie zbiorowym, która ma na nowo określić warunki oraz zasady realizacji przewozów. Żadne przedsiębiorstwo, która nie wykonuje tych usług na podstawie umowy zawartej z ZTM lub innym podmiotem działającym na rzecz Skarbu Państwa, gdzie umowa oznacza zapłatę za każdy przejechany kilometr, nie zdecyduje się przy tak wielu niewiadomych na zakup lub wymianę taboru. Czekamy więc na to, co przyniesie ustawa w ostatecznym kształcie, dopiero wtedy będziemy mogli podjąć decyzje w kwestii zmian mających na celu polepszenie komfortu podróżujących.

- Autobusy, z których aktualnie Państwo korzystacie, pamiętają lata 90, a może nawet wcześniejsze. Nie potrzeba fachowca, aby stwierdzić, że ich czas użytkowania powoli się kończy... Kiedy jest szansa, że zostaną wymienione na nowsze lub fabrycznie nowe?

- Wymiana autobusów na nowsze w naszej firmie jest prowadzona systematycznie, przy uwzględnieniu oczywiście aktualnych możliwości finansowych Spółki. W ciągu ostatnich 3 lat dokonaliśmy łącznie wymiany 12 pojazdów na nowsze rocznikowo, częściowo zresztą wyposażonych w klimatyzację, eliminując z ruchu autobusy już wyeksploatowane. Zakup fabrycznie nowych pojazdów, dla spółek nie posiadających możliwości pozyskania środków w formie dotacji z Unii Europejskiej lub też innych instytucji, jest całkowicie niewykonalny. Spółki transportowe, których właścicielem jest Skarb Państwa (takie jak: MZA, SKM, etc.), korzystają z dofinansowania na zakup nowych pojazdów nawet do 80 proc. ich wartości. Jeśli istniałaby szansa na uzyskania takiego dofinansowania, proszę mi wierzyć, że już dziś Spółka Mini Bus, złożyłaby stosowne zamówienie na zakup 50 fabrycznie nowych autobusów miejskich.

- Jako pasażer wielokrotnie miałem okazję obserwować aroganckie zachowanie Państwa kierowców: przypadki przytrzaśnięcia kogoś drzwiami, nie zatrzymania się na przystanku pomimo wcześniejszego zasygnalizowania tego zamiaru przyciskiem, nieparlamentarnych komentarzy... Czy nie sądzicie Państwo, że tego rodzaju naganne zachowania powinno się w jakiś sposób eliminować? A może potrzebne są specjalne szkolenia, na których Państwa pracownicy nauczą się właściwej obsługi pasażerów?

- Istotnie, odbieramy sygnały od pasażerów świadczące o niewłaściwym zachowaniu naszych kierowców i od dłuższego czasu staramy się walczyć z tym zjawiskiem. Organizacja specjalnych szkoleń, naszym zdaniem, nie wpłynie w zdecydowany i efektywny sposób na poprawę zachowania jednostek. Mamy jednak świadomość występowania tego problemu i staramy się zawsze reagować, jeśli tylko otrzymamy informację o takim zdarzeniu od naszych pasażerów. Bardzo istotna jest w takich sytuacjach komunikacja oraz chęć przekazania konstruktywnej krytyki, abyśmy mogli pochylić się nad każdym z takich przypadków indywidualnie.

- Dziękuję za rozmowę!

Reklama

Podróż do Warszawy - bez alternatywy komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2018-07-29 23:43:09

  Miałam okazję korzystać z mini bus przy torach przez ostatnie 3 tyg.Kierowcy uprzejmi zawsze poczekali na biegnących ,klima aż za bardzo .Jedyny minus to krótkie busy rano od Otwocka ale to chyba ja na ten trafiałam .Generalnie podróż odbywała się komfortowo.

 • gość 2 - niezalogowany 2018-07-30 13:52:06

  A czemu ma służyć ten artykuł w którym pan Pleskot odpowiada na pytania na które odpowiedź znają wszyscy którzy korzystają z usług mini busa ? A ja mam pytanie do pana Redaktora , czy nie lepiej napisać na jakim etapie jest uruchomienie linii dowozowej z morskiego oka i karczewa do pkp otwock niż pisać oczywiste ble ble ble nt. mini busa.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-30 15:24:00

  Jeżdżę autobusem lini Śródborów. Jego częstotliwość jest niewystarczająca! Uważam ze autobus Lini śródborów jak się spóźnia np. W okresie zimowym 40 minut to na Orlej powinien być podstawiony zastępczy bo niejednokrotnie zdarzyło się ze autobusy w kierunku karczewa pojechały 3 a w kierunku sródborowa wcale! Uważam też ze kierowcy powinni bardziej zwracać uwagę czy ktoś już wysiadł z autobusu. W zeszłym tygodniu było zdarzenie ze kobieta po udarze wysiadała wolno z autobusu i została przytrzaśnięta. Gdyby nie reakcja pasażerów mogłoby dojść do kolejnej tragedii. Zmniejszenie ilość kursów lini srodborow w weekendy utrudnia strasznie życie bo nawet nie ma w niedziele autobusu w kierunku Warszawy co godzinę! Jakość usług spadła a ceny się nie zmieniły!!!

 • gość 2018-07-30 16:29:19

  czepiacie się chyba dlatego ze jako jedyni tak wozą .pytania o nowy tabor absurdalne przy prywatne linni nie dofinansowanej kasy Panstwowej.

 • Transporter - niezalogowany 2018-07-31 08:30:06

  Skoro firma wymienia autobusy na nowsze-to nawet dobrze. Tylko dlaczego kupujecie te nowsze bez klimy? ? ? ? Myślę ze na rynku wtórnym są też autobusy z klima!!!! Albo chociaż z otwierany oknami!!! Ja myślę że to są porostu zakupy nie z myślą o kliencie. Ciekaw jestem czy Pan właściciel w te upały porusza się w takich warunkach w jakich wozi swoich chlebodawcow? Tez bez klimy przy braku otwarcia okien? ? ?

 • pasażerka - niezalogowany 2018-07-31 22:50:13

  Rzecz podstawowa - dlaczego te ruiny nazywają się autobusami? Napisane w artykule, że wewnątrz tych wehikułów czasu jest jak w saunie, to zdecydowanie sprzeczność.. Sauna to chyba nowszy wynalazek, z innej epoki..... Zapachy wewnątrz iście jak z wysypiska śmieci, zapleśniałe siedzenia, brudne, że strach się dotknąć, a kierowcy powinni już dawno dać dyla i zakończyć współpracę z panem Pleskotem, bo jadą i wiozą ludzi nie wiedząc czy "autobus" nie zapali się np. lub nie rozpadnie, ewentualnie czy zadziałają hamulce.... Dziwię się ludziom, że ryzykują i jadą tym ustrojstwem...

 • Wasal - niezalogowany 2018-08-01 16:26:07

  Całkowicie zgadzam się z komentarzem "pasażerka"; mam wrażenie że firma działa bo działa jakby na przetrzymywanie i nawet minimalnie nikogo nie obchodzą ludzie-pasażerowie a raczej tylko i wyłącznie zyski, stąd brak inwestycji jakichkolwiek. W dzisiejszych czasach te autobusy to relikty..

 • Gość - niezalogowany 2018-08-04 09:07:57

  Jeżdżę mini busem codziennie do Otwocka i z powrotem już bardzo długo. Nie zauważyłam żeby były jakieś problemy. Kierowcy uprzejmi, autobusy z klimatyzacją i punktualni.

 • gość 2018-08-15 16:39:30

  Człowieku (wyżej) - Ty chyba nie wiesz co piszesz... Klimatyzację to masz, jak sobie otworzysz okno albo uchylisz lufcik w suficie, a co do uprzejmości kierowców, to mam wrażenie, że w tej firmie przyjmuje się ludzi do pracy wg specjalnego kryterium, im bardziej chamski - tym ma większe szanse na pracę!

 • gość 2018-09-16 10:26:19

  UE i środki z budżetu niech lepiej dofinansują SKM ,KM i PKP a nie prywatnego przewoźnika który może wozić pasażerów z Karczewa do Otwocka. Chociaż lepiej byłoby ewentualne dotacje przeznaczyć na alternatywną komunikację ZTM-u.

 • gość 2018-10-08 10:36:06

  Transport kolejowy, nawet nie wiem jak komfortowy, musi mieć alternatywę autobusową. To kwestia niezaprzeczalna. I fajnie byłoby, gdyby połączenie między Otwockiem a Warszawą obsługiwała firma rzetelna, z dobrym taborem i względnie dobrymi warunkami transportu. Czy będzie to firma prywatna czy państwowa, to już kwestia wtórna.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-26 23:58:37

  A ja mam wrazenie, ze to brak konkurencji, ksztaltuje, taka sytuacje, jaka jest. Gdyby byla inna firma, swiadczaca takie same uslugi transportowe, wtedy wygrywalby lepszy. A tak rzucaja ochlap, cieszcie sie, ze jest, bo moze nie byc nic. Bajzel, jak w calym Otwocku.

 • Martinez - niezalogowany 2019-01-02 04:36:02

  Absolutnie nie mogę zgodzić się z płytkimi tezami forsowanymi przez przeprowadzającego wywiad. Komunikacja "Minibus" daje właśnie alternatywę tak dla KM, SKM oraz komunikacji autobusowej ZTM. Wiek taboru nie jest kryterium istotnym dla pasażera. Zawieranie tego kryterium w kontraktach na przewozy organizowane przez podmiot publiczny, to w moim przekonaniu element stymulowania przez lobby producenckie - rynku nowych pojazdów. Ważny jest stan pojazdu i jakość oferowanej usługi. Minibus czystością taboru, bezpieczeństwem (odmowa przewozu pijanym, bezdomnym itp) oraz wysoką częstotliwością odjazdów - bije o głowę ZTM (linia 521) czy SKM. Wszystko to przy znacząco mniejszej cenie biletów.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez iotwock.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

"WBB" PAŚNICZEK IRENEUSZ JÓZEF z siedzibą w Otwock 05-400, WSPANIAŁA 35 B.,

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"