11°C słabe, przelotne opady deszczu

Roztańczone Echo Sacrosongu w Celestynowie

W dniach 14-17 czerwca, w kościele MB Królowej Polski przy ul. Czerskiej w Otwocku odbyła się XV edycja Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Religijnej i Patriotycznej – Sacrosong Diecezji Warszawsko - Praskiej. Pokłosiem tej imprezy jest tzw. "Echo Sacrosongu", które w tym roku wyjątkowo szeroko odbiło się w celestynowskim kościele.

Organizatorzy, na czele z ks. Janem Śmigasiewiczem, proboszczem z otwockich Kresów, przyzwyczaili już nas, że w niedzielę, na zakończenie festiwalu, wyznaczone zespoły/chóry śpiewają w wybranych kościołach. Do Celestynowa przyjechał chór i zespół w jednym, czyli ,,Turgielanka” z litewskich Turgieli pod Wilnem. Swoim śpiewem uświetnili południową Eucharystię, a następnie - przy akompaniamencie akordeonu - dali kilkudziesięciominutowy koncert o charakterze patriotyczno - religijnym. Jak się później okazało, miało to być dopiero preludium do zaplanowanego Echa.

Po koncercie wszyscy wylegli przed świątynię i na kościelnym placu rozpoczął się popis ludowych tańców. Na zmianę hulały dwie grupy: dziecięca i młodzieżowa - wszyscy piękni, uśmiechnięci, w barwnych strojach ludowych. Występ taneczny miał być tylko skromnym uzupełnieniem koncertu, a okazał się gwoździem całego programu. Grupa celestynowskich parafian w liczbie ok. 80 osób nie ukrywała swego zachwytu - wszyscy bili brawo i prosili o więcej. Były mazurki, walczyki i inne tańce, a wszystko przy akompaniamencie akordeonu w rękach niewiasty o delikatnych palcach i subtelnej wirtuozerii.

Na koniec występu głos zabrał ks. proboszcz Mirosław Wasiak, składając wszystkim podziękowania. Wójt celestynowskiej gminy, Witold Kwiatkowski, wyraził wdzięczność artystom i wręczył bukiet kwiatów sprawczyni całego zamieszania i kierownikowi "Turgielanki" Władysławie Szyłobryt. Ta niezmordowana i uśmiechnięta 81-letnia kobieta ze swoistą lekkością opowiedziała na koniec kilka dowcipów, m.in. dworując sobie z proboszcza i organisty, a następnie wszyscy udali się na obiad, bo jak stwierdziła pani Władysława: przecie bez obiadu nie bedziem wracać do domu. Drogę wskazała p. Janina Skrzypiec - Nowak, która w ramach wolontariatu, od czterech lat wspiera koordynację Sacrosongu.

Chór i zespół ,,Turgielanka” został utworzony w 1991 r. w Turgieli k/Wilna, w powiecie solecznickim. Powstał dla zachowania polskiej tradycji i obyczajów na ziemiach utraconych. Obecny skład stanowią wyłącznie Polacy: 20 osób dorosłych, 23 młodzieży i 15 dzieci. Od początku działa pod egidą wspomnianej Władysławy Szyłobrut. Dotychczas dał oszałamiającą liczbę koncertów, bo aż 650, z czego 120 w Polsce. Oprócz koncertowania na rodzimej Wileńszczyźnie, występował też w Niemczech i na Białorusi. Jak mówi p. Władysława: ,,Dzisiaj polska młodzież mieszkająca na Litwie przedłuża ludową tradycję zaszczepioną przez pradziadów, utrwalając polskość i wiarę w Boga”.

Sławomir Wąsowski

 

Roztańczone Echo Sacrosongu w Celestynowie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się