9°C bezchmurnie

Uwaga na darmowe pożyczki

Finanse, Uwaga darmowe pożyczki - zdjęcie, fotografia

Ostatnio przechadzając się ulicami miasta coraz więcej widzę punktów oferujących szybkie pożyczki, tak zwane chwilówki. Nie wspominając już o codziennych blokach reklamowych w telewizji pożyczek Vivus, Wonga, Provident, Bocian, Lendon, Extraportfel,  Filarum itp… Niektóre nawet są reklamowane jako darmowe.  Najgorsze są jednak codzienne maile z reklamami.  Codziennie muszą mi przypomnieć, że mogę wziąć pożyczkę za darmo. Tylko jak znam życie - to nikt nie daje nic za darmo, a firmy pożyczkowe i banki  to bynajmniej nie instytucje charytatywne.

Żeby nie było niedomówień,  nikogo nie oskarżam. Rozumiem, że takie promocje dają korzyści w ujęciu marketingowym. Nie twierdzę też, że te pożyczki za darmo dla nowego klienta to jakieś oszustwo, ani że mają jakieś ukryte opłaty, czy inne koszty. Jednak jak wszyscy pożyczaliby za darmo, to  te firmy by nic nie zarabiały, a fakt jak wiele ich powstaje świadczy o tym, że jednak jest to bardzo lukratywny biznes. Wymieniłam tylko te nazwy, które zapamiętałem typu Vivus, Extraportfel, Lednon, Wonga, Provident,  bo są najbardziej rozreklamowane , ale firm tego typu są setki, jak nie więcej. Ciągle gdzieś widzę jakieś nowe nazwy. Jest ich na pewno więcej niż banków, więc musi to być naprawdę złoty interes.

Wszystko wynika chyba z ludzkiej głupoty i tendencji do zadłużania się oraz sposobu myślenia w stylu – „ ja to chcę już i muszę to mieć”. Ludzie biorą pożyczki od tak, jakby rzeczywiście dostawali pieniądze za darmo. Wprawdzie autentycznie np. w Vivus, Lendon, czy Extraportfel i innych „Extra” pożyczkach są oferty promocje dla nowych klientów i  taka pożyczka może być  za darmo pod warunkiem terminowej spłaty. Jednak jak ktoś pożycza pieniądze, to znaczy, że ich nie ma - bo inaczej by nie pożyczał?!  Ktoś może zakładać, że na pewno dostanie skądś pieniądze na spłatę, czy to z wypłaty, renty, bądź emerytury.  Jednak wystarczy, że coś się zdarzy i nastąpi jakieś opóźnienie np. przy wypłatach i już mamy bardzo poważny problem.

Dla przykładu sprawdziłam sobie  RRSO poza promocją w kilku takich firmach. O ile  Vivus nie pokazuje tego od razu na ich stronie, bo jako nowy klient można tylko wybrać pożyczkę spełniającą kryteria promocji pierwszej darmowej pożyczki, to np. w Extraportfel już widać jakie jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla pożyczki poza promocją, a jest to w zależności od wybranego wariantu od kilkuset do nawet powyżej tysiąca procent. To trudno sobie wyobrazić jakie są koszty takiej pożyczki. Owszem, jak ktoś ma 100% pewności, że spłaci taką pożyczkę w terminie, to jako nowy klient uda mu się pożyczyć za darmo na okres 1 miesiąca (Vivus, Filraum), czy  45 dni (w Lednon i Extraportfel), ale przypuszczam, że większość ludzi  jednak zadłuża się nierozważnie. Wprawdzie jeśli chodzi o opinie o Vivus ta pożyczka darmowa opinie ma dość dobre, ale w życiu są różne sytuacje i tak naprawdę możemy sobie zakładać, że spłacimy ją w terminie, ale wystarczy, że np. się coś wydarzy w firmie, w której pracujemy. Wypłaty nie będzie w terminie i taka darmowa pożyczka w Vivusie przestanie być za darmo i przekształci się w całkiem dorgą pożyczkę. 30 dni to dość krótki okres.

Ludzie biorą takie pożyczki na wakacje, zakup auta, remont, nowe meble, a potem spłacają i spłacają, i spłacić nie mogą. Kolejnym etapem jest spłacanie jednej pożyczki drugą i już jest dramat. Znam takie przypadki i to całkiem sporo. Wszystko jest dla ludzi, ale nie można zadłużać się bezmyślnie. Nie masz pieniędzy, nie kupuj. Nie bierz kredytu ani pożyczki, gdy nie jest to absolutna konieczność, bo Ci się to nie opłaca. Wyjątkiem może być ratowanie życia, czy zdrowia, ale inne przypadki są dla mnie niezrozumiałe.

Banki wcale nie są wiele lepsze, ale jednak koszty kredytów są niższe w banku.

Uwaga na darmowe pożyczki komentarze opinie

  • gość 2017-12-28 12:31:06

    Polecam zajrzeć tu: https://sprintmoney.pl dobierają ofertę do potrzeb i możliwości pożyczkobiorcy. A na wiele pytań można uzyskać odpowiedzi na tym forum: https://forum.wnet-pozyczka.pl

Dodajesz jako: Zaloguj się