14°C bezchmurnie

Wycinka drzew w otwockim parku miejskim

W ubiegłym tygodniu niektórzy mieszkańcy Otwocka zaniepokoili się odgłosem pił mechanicznych w parku miejskim – na portalach społecznościowych zawrzało. Udaliśmy się do źródła, aby zaczerpnąć rzetelnej informacji na ten temat.

Jak podaje Paulina Jaworek z Biura Komunikacji Społecznej przy otwockim UM,  zakończono wycinkę drzew od strony ul. Pułaskiego w celu umożliwienia prac związanych z wykonaniem przyłączy wodno – kanalizacyjnych, m.in. dla celów sanitarnych oraz energetycznych pod przyszłe instalacje. Planowana jest również wymiana ogrodzenia i stworzenie nowych miejsc parkingowych. Wszystkie prace są częścią kompleksowych rozwiązań dot. prac zieleniarskich na terenie parku. Wycinka została wykonana zgodnie z decyzją Woj. Konserwatora Zabytków i pod jego nadzorem.

Jeszcze w tym roku zostaną ogłoszone przetargi na wykonanie instalacji zewnętrznych wodno-kanalizacyjnych i instalacji elektrycznej na terenie parku oraz na wymianę nawierzchni placu głównego z przygotowaniem miejsca pod budowę pomnika marszałka J. Piłsudskiego. To tylko jeden z etapów prac, które będziemy mogli zaobserwować w najbliższym czasie. Docelowo projekt zakłada budowę tężni, fontanny, altany i elementów małej architektury (ławki, pergole, kosze na śmieci i in.), a także remont muszli koncertowej.

W projekcie ujęto również prace stricte zieleniarskie na terenie całego parku. Obejmują one wycinkę chorych drzew i krzewów, samosiewów oraz odmłodzenie istniejących grup krzewów. Zostaną uzupełnione drzewa na placu głównym oraz wzdłuż alejek spacerowych. Nowe nasadzenia uzupełnią też obwodową aleję lipową.  Zaprojektowano rabaty na placu centralnym: wokół fontanny mają kwitnąć róże obrzeżone niskim, bukszpanowym żywopłotem. Skrzyżowania alejek zyskają nowe, niskie krzewy w nawiązaniu do tzw. ogrodów obwodnicowych (ich głównym założeniem były kompozycje oparte na elementach wykorzystujących naturalną rzeźbę terenu i kultywowanie roślinności, zgodnie z pierwotnym siedliskiem). Nowo wybudowane pergole, z czasem zostaną ubogacone przez pnącza.

Jak podaje p. Jaworek, całość inwestycji obejmuje rewitalizację Parku Miejskiego, Skweru 7 Pułku Ułanów i Skweru Lennestadt na łączną kwotę ponad 13,2 mln. zł. Miasto otrzymało na realizację tego projektu dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w wysokości ponad 4,3 mln zł. W chwili obecnej przygotowywane są dokumenty niezbędne do podpisania umowy. Miasto ubiega się także o dodatkowy 1 mln. zł dotacji celowej od Wojewódzkiego Mazowieckiego Konserwatora Zabytków.

Sławomir Wąsowski

 

Wycinka drzew w otwockim parku miejskim komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się