6°C bezchmurnie

Wystawa fotograficzna "Kogo widzisz?"

O działającym w Otwocku Kole Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym mówi się niewiele.

- Kiedy więc zwrócono się do nas - opowiada Małgorzata Cofała, prezes Pracowni Rozwoju „Kalejdoskop” - z prośbą o przygotowanie projektu, który byłby skierowany do osób niepełnosprawnych intelektualnie, pomyślałam że warto się tym zająć chociażby po to, aby zakomunikować mieszkańcom Otwocka, że ci ludzie są wśród nas. A także po to, by przełamać pewne tabu, tę nieformalną, mentalną granicę oddzielającą osoby niepełnosprawne intelektualnie od pozostałej części społeczeństwa. Tak powstał projekt, w ramach którego zaproponowaliśmy dla podopiecznych placówki dwa działania: warsztaty filmowe oraz wystawę fotograficzną.

Chcieliśmy, by poprzez warsztaty filmowe niepełnosprawni mogli opowiedzieć o sobie. Zaproponowaliśmy tę formę aktywności, bo dzisiaj zrobienie filmu jest rzeczą bardzo prostą, wystarczy komórka, a język filmowy potrafi wyrazić zdecydowanie więcej niż tradycyjne zajęcia plastyczne. Jest to również doskonała okazja do wykazania się kreatywnością. Kręcenie filmu jest też pretekstem do spotkania z drugim człowiekiem, do zaistnienia w grupie, w społeczeństwie. Drugą częścią projektu miała być wystawa fotograficzna, która pokazałaby otwocczanom osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Koncepcja, którą przedstawiliśmy, spodobała się dyrektorowi Stowarzyszenia i jeszcze przed wakacjami rozpoczęliśmy realizację projektu. Do współpracy zaprosiłam: Marzenę Czubę, która podobnie jak ja - jest trenerem edukacji medialnej i jednocześnie psychologiem oraz fotografa - Aldonę Piekarską mającą czynny kontakt z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, z racji przynależności do wspólnoty ZIARENKO działającej przy otwockiej Parafii św. Wincentego a Paulo.

Druga, fotograficzna część projektu, zaowocowała pracami, z których  trzydzieści można oglądać do końca października br. w foyer otwockiego Teatru im. Jaracza. Wystawa fotograficzna nosi tytuł „Kogo widzisz?” i jest pretekstem do pewnego rodzaju refleksji. Serdecznie zachęcam mieszkańców naszego miasta do obejrzenia tej ekspozycji, takie doświadczenia nie tylko wzbogacają wewnętrznie, ale pozwalają zrozumieć świat, który nas otacza.

Andrzej Idziak

Foto: Aldona Piekarska

Wystawa fotograficzna "Kogo widzisz?" komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się