12°C pochmurno z przejaśnieniami

XIV Europejski Festiwal Muzyczny w Otwocku

Kiedy: 2017-11-11 , godzina: 19:00 | Gdzie: Teatr im. Jaracza w Otwocku

Koncerty - muzyka, Europejski Festiwal Muzyczny Otwocku - zdjęcie, fotografia
  • Kamila Grott-Tomaszek
    Kamila Grott-Tomaszek
  • Fotka nr 1 z 2

Od 04.11. (sobota) będziemy świadkami wielkich wydarzeń muzycznych w Otwocku. Teatr im. Jaracza wypełni muzyka poważna i nie tylko, w wykonaniu znakomitych europejskich wykonawców, zaś koncert inauguracyjny zostanie wykonany pod batutą maestra Jerzego Maksymiuka.

To już XIV edycja Festiwalu Muzycznego w Otwocku. Z każdym rokiem obserwujemy, jak rozwija się projekt organizowany przez Fundację Promocji Kultury OtwArte, któremu od 4-ech lat przewodzi Kamila Grott-Tomaszek – manager kultury, muzyk i dyrektor artystyczny festiwalu. Fundację wspiera p. Barbara Grott, prywatnie mama „Kamy”.

Tegoroczne muzyczne święto zapowiada się niezwykle ciekawie, nie tylko ze względu na repertuar. Zaproszenie przyjęli znakomici artyści: obok znanego dyrygenta i kompozytora maestra Maksymiuka, wystąpi, m.in. niemiecka klarnecistka Sabine Grofmeier, charyzmatyczna wokalistka Natalia Grosiak, czy młody i utalentowany wiolonczelista Marcin Zdunik.

Na potrzeby festiwalu została utworzona orkiestra, składająca się głównie z instrumentów smyczkowych, pod dumnie brzmiącą nazwą Otwock Festival Orchestra. W jej skład wchodzi 16-u profesjonalnych muzyków. W ramach festiwalu odbędzie się 5 koncertów. Wieczór inauguracyjny (04.11.) otworzą utwory W.A. Mozarta, następnie wysłuchamy kompozycji prowadzącego orkiestrę Jerzego Maksymiuka. „Niepodległa” to tytuł zapowiadający ojczyźniany charakter koncertu 11 listopada. Intrygująco zapowiada się spotkanie zamykające cały cykl (12.11.), podczas którego wystąpi wspomniany wcześniej wiolonczelista Marcin Zdunik wraz z Aleksandrem Dębiczem (fortepian). Będą oni prezentować tradycyjne wykonania utworów J.S. Bacha wraz z własnymi „przemyśleniami” na Bachowskie tematy – rodzaj improwizacji, wariacji.

O tym pomyśle, z dużą pasją, opowiadał sam muzyk, p. Zdunik, podczas konferencji prasowej, która odbyła się w foyer otwockiego teatru 24.10. Na spotkanie zaprosił organizator całej imprezy, fundacja OtwArte, na której dyrektor festiwalu, p. Kamila Grott-Tomaszek wyraziła wdzięczność otwockiej Radzie Miejskiej za finansowe wsparcie muzycznego przedsięwzięcia oraz zadowolenie z przyjęcia zaproszenia na festiwal przez znakomitych muzyków, szczególnie maestra Jerzego Maksymiuka. Uwagę wszystkich zwróciły ciekawe materiały graficzne, promujące festiwal, zaprojektowane w sposób absolutnie profesjonalny, z dużym talentem artystycznym przez p. Annę Waszkiewicz (patrz: załącznik). 

Od początku trwania festiwalu, tj. 2004 r. wystąpiło 384 artystów. Obok polskich wykonawców pojawili się artyści z Niemiec, Rosji, Łotwy, Estonii, Finlandii, Norwegii, Grecji, Włoch oraz Stanów Zjednoczonych. W 13-u edycjach odbyło się 81 koncertów, których wysłuchało ponad 24 tys. melomanów.

Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godz. 19.00, wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Organizatorzy serdecznie zapraszają.

 

Sławomir Wąsowski

 

Program koncertów:

10 listopada 2017 godz.19.00
Perły Kameralistyki
Sabine Grofmeier - klarnet
Kama Grott-Tomaszek - obój
Otwock Festival Ensemble
w programie: W.A.Mozart, C.M.von Weber, M.Arnold, E.Herrmann

11 listopada 2017 godz.19.00
Niepodległa
Natalia Grosiak - śpiew
Kama Grott-Tomaszek - obój
Jakub Grott - skrzypce
Piotr Wrombel - fortepian
Wojciech Pulcyn - kontrabas
w programie: przeboje muzyki filmowej i rozrywkowej

12 listopada 2017 godz.19.00
Bach Stories
Marcin Zdunik - wiolonczela
Aleksander Dębicz - fortepian
w programie: J.S.Bach

XIV Europejski Festiwal Muzyczny w Otwocku komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się