20°C bezchmurnie

Zawód - strażak. Rozmowa z oficerem KP PSP Otwock

Praca, Zawód strażak Rozmowa oficerem Otwock - zdjęcie, fotografia

Wielu chłopców marzy o służbie mundurowej. Możliwości jest kilka. Jedna z nich, to zaszczytna służba w Państwowej Straży Pożarnej (PSP). Kiedyś strażacy wyjeżdżali tylko do walki z ogniem. Z czym dzisiaj wiąże się wykonywanie pracy strażaka? O to zapytaliśmy oficera prasowego KP PSP Otwock, mł. kpt. Macieja Łodygowskiego.

- Obok gaszenia pożarów, obecnie zajmujemy się również ratownictwem technicznym, medycznym, wysokościowym, poszukiwawczo-ratowniczym, wodnym oraz chemiczno-ekologicznym. Wszystkie jednostki realizują te zadania na poziomie podstawowym, a niektóre specjalizują się w wybranych dziedzinach ratownictwa i wtedy zakres ich działań jest znacznie szerszy. Obecnie dużą rolę w tej służbie pełni prewencja, np. ratownicy spotykają się z dziećmi i młodzieżą w placówkach oświatowych, ucząc, jak unikać zagrożeń.

- Jakie akcje dominują dzisiaj służbę strażaka? 

- Obecnie obserwujemy wzmożony ruch pojazdów kołowych. Wiąże się on z dużą ilością kolizji i wypadków drogowych. W tych sytuacjach straż interweniuje najczęściej. Trzeba jednak pamiętać, że obok pożarów, w skład miejscowych zagrożeń wchodzą również podtopienia i wichury, których skutki należy usunąć, tj. pompowanie wody z zalanych budynków, czy sprzątanie powalonych drzew. Z tego obrazu wyłania się szerokie spektrum akcji ratowniczych. Jednak pragnę jeszcze raz podkreślić, że dzisiaj priorytetowym działaniem straży jest działanie prewencyjne. Łatwej wskazywać bezpieczne zachowania i sposoby postępowania w sytuacjach zagrożeń, niż usuwać skutki przykrych zdarzeń.

- Jakimi cechami powinien charakteryzować się dobry strażak?

- Przede wszystkim powinien mieć mnóstwo empatii. Dobry strażak musi być odważny, sprawny fizycznie o stosownej tężyźnie ciała, ale też odpowiednio wykształcony, ze względu na szerokie spektrum zadań, jakie obecnie realizujemy. Musi być uczciwy i kochać tę służbę.

- Jak wygląda przeciętny dzień służby?

- Strażacy pracują w systemie 24/48 h (po jednodobowej służbie, mają dwa dni wolnego).  W czasie „zmiany” biorą udział w akcjach; to ich główne zadanie. Zazwyczaj jest kilka wyjazdów. Od początku roku do dzisiaj (13 maja) mamy odnotowanych 680 interwencji. Natomiast w czasie wolnym od zdarzeń, stawiamy na doskonalenie zawodowe: rozwój wiedzy i umiejętności. Prowadzimy dużo ćwiczeń od rozwinięć bojowych, przez ratownictwo medyczne, cięcie pojazdów, aż do pływania łodzią ratunkową po Wiśle, w celu rozpoznania zagrożeń.  W czasie tzw. „wolnym”, strażacy mogą również pracować nad swoją sprawnością i tężyzną fizyczną w siłowni, znajdującej się w budynku komendy oraz podnosić zdolności intelektualne korzystając z fachowych książek i prasy.

- Co by Pan zechciał powiedzieć młodym ludziom, którzy rozważają wstąpienie do straży?

- Na pewno warto zainwestować w swoją przyszłość. Służba pozwala się realizować zawodowo w połączeniu z pasją, a pomoc drugiemu człowiekowi daje mnóstwo satysfakcji. Jest też dużo przestrzeni do rozwoju połączonego z doskonaleniem zawodowym. Jeśli młody człowiek myśli o wstąpieniu do PSP, może zapisać się wcześniej do OSP i tam rozpocząć szkolenie oraz zdobywanie wiedzy. W ten sposób gromadzi też punkty preferencyjne w późniejszym naborze do służby państwowej. Przyszły strażak powinien zadbać o zdrowie i odpowiednią tężyznę fizyczną, aby pomyślnie „przejść” komisję lekarską i zdać testy sprawnościowe. Ze zdaną maturą można aplikować do Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, która kończy się tytułem inżyniera w stopniu młodszego kapitana lub szkoły aspirantów PSP, po której zostaje się technikiem pożarnictwa w stopniu młodszego aspiranta.

- Dziękuję za rozmowę.

Sławomir Wąsowski.

Zawód - strażak. Rozmowa z oficerem KP PSP Otwock komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się