27°C bezchmurnie

Absolwenci celestynowskiego LO pamiętają o swoim profesorze

Wspomnienie, Absolwenci celestynowskiego pamiętają swoim profesorze - zdjęcie, fotografia

Grupa absolwentów 3 Liceum Ogólnokształcącego im. R. Traugutta w Celestynowie uczciła 130 rocznicę urodzin prof. Jana Stanisława Paulusa. W miejscu pamięci wszystkich profesorów liceum, które znajduje się przed Szkołą Podstawową im. Batalionu „Zośka” w Celestynowie, a dawnym budynku liceum, zebrani złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz. 

Lucyna Rutkowska – prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków 3 Liceum LO w Celestynowie, także absolwentka, a następnie profesor fizyki w tymże liceum, w krótkich słowach przypomniała życiorys profesora i podziękowała wszystkim za obecność. Następnie grupa udała się na miejscowy cmentarz, gdzie na grobie zapalono znicze i postawiono doniczkę z fioletowymi bzami, a absolwent liceum Stefan Przydromirski opowiedział historię cmentarza i wielu zacnych osób na nim pochowanych.

W latach powojennych (1944 – 1949) prof. Jan Paulus był dyrektorem i wykładowcą w Gimnazjum Samorządowym w Celestynowie, a następnie, po przekształceniu Gimnazjum w Liceum Ogólnokształcące nr 3 – nauczycielem. Jako nauczyciel uczył wielu przedmiotów. Najstarsi uczniowie pamiętają piękne lekcje przyrodoznawstwa i geografii, astronomii, filozofii i języka łacińskiego. J. St. Paulus urodził się 29 sierpnia 1888 roku w Warszawie. Do gimnazjum uczęszczał w Płocku. Był człowiekiem gruntownie wykształconym, studiował we Francji, na uniwersytecie w Sorbonie, ukończył Uniwersytet w Zurychu – Faculte des Sciences. Posiadał dyplom nauczyciela Uniwersytetu Warszawskiego. Znał wiele języków obcych, a między innymi: język grecki, łaciński, rosyjski, niemiecki, francuski i portugalski.

Tę wiedzę w sposób solidny i głęboki przekazywał młodzieży, a jednocześnie kształcił w niej wrażliwość na piękno przyrody i piękno kultury. Sprawa kultury, wiedzy i wychowania młodego człowieka – to były cele, których w tym czasie nie lekceważono. Przyniosły one środowisku poważny plon – kilkuset wykształconych ludzi, rozbudzenie dążeń do działalności społecznej i kulturowej. Takiej to idei służył m.in. prof. Paulus.
AnKa
 

Absolwenci celestynowskiego LO pamiętają o swoim profesorze komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się