:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  28°C bezchmurnie

Brak dofinansowania z NFOŚiGW na budowę oczyszczalni w Józefowie

Inwestycje, dofinansowania NFOŚiGW budowę oczyszczalni Józefowie - zdjęcie, fotografia

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dalej nie podjął decyzji, co do przekazania dotacji na budowę oczyszczalni ścieków w Józefowie. 10 maja odbyło się w tej sprawie specjalne spotkanie józefowskich urzędników z przedstawicielami NFOŚiGW.

Wybudowanie oczyszczalnia ścieków w Józefowie miało być kwestią czasu. Chociaż już raz włodarze Józefowa wycofywali się z tej inwestycji, to temat jednak powrócił. Wszystko za sprawą złożenia wniosku o dofinansowanie w ramach Osi Priorytetowej II,  Działania: 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach. Dla miasta otworzyła się szansa na dokończenie zaplanowanej już kilka lat temu inwestycji. Konkurs ogłoszono dokładnie 29 stycznia 2016 – Józefów momentalnie przygotował wniosek, wysłał go, a w budżecie zaczęto zabezpieczać środki na wkład własny. Niestety po ponad roku dalej nie ma decyzji i nie wiadomo, czy w ogóle Józefów otrzyma takową dotacje.

Józefowscy urzędnicy postanowili interweniować. 10 maja odbyło się spotkanie z urzędnikami NFOŚiGW, na którym przedstawiono także stanowisko Rady Miasta w tej sprawie. Radni apelują w nim do instytucji o jak najszybsze rozstrzygnięcie w przyznaniu dotacji oraz wyrażają swoje zaniepokojenie w związanej z brakiem decyzji.
Do chwili obecnej NFOŚiGW nie zawiadomił jednak Miasta Józefowa o przyznaniu dotacji. Taka postawa Instytucji Wdrażającej Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 - 2020 jest trudna do zrozumienia i znacząco wpływa na wydatkowanie pieniędzy z budżetu miasta. (…) W związku z powyższym Rada Miasta Józefowa apeluje do Instytucji Wdrażającej o jak najszybsze rozstrzygnięcie w sprawie przyznania dofinansowania ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 dla Projektu „Integracja i rozwój gospodarki wodno-ściekowej w Józefowie” – można przeczytać w stanowisku Rady Miasta Józefowa.

Na to spotkanie wybrał się sam burmistrz Kruszewski wraz ze swoimi współpracownikami. Instytucje zaś reprezentowała Ewa Kamieńska, dyrektor Departamentu Ochrony Wód oraz Beata Koszewska, kierownik I Wydziału Koordynacji Projektów. Niestety obecność głównych zainteresowanych i najważniejszych osób w tym przedsięwzięciu nie dało żadnego przełomu. Przedstawiciele NFOŚiGW zadeklarowali, że przebieg spotkania zostanie zrelacjonowany Zarządowi Funduszu. W tej sprawie wypowiedział się zastępca burmistrza Marek Banaszek, który też był obecny na spotkaniu.
„Pani Dyrektor Kamieńska przyznała, że nasz wniosek spełnia wszystkie wymogi konkursu i nie ma do niego zastrzeżeń. Jednak nie była w stanie nam odpowiedzieć na pytanie, kiedy możemy spodziewać się informacji o przyznaniu nam dofinansowania. Podczas spotkania kolejny raz postulowaliśmy o ostateczną odpowiedź”.

Dla przypomnienia kilka faktów: W ramach realizacji projektu o łącznej wartości ok. 87 mln zł brutto Miasto Józefów zaplanowało budowę: oczyszczalni, 15 pompowni/tłoczni, ok. 20 km sieci kanalizacyjnej i ok. 21 km sieci wodociągowej, zakup specjalistycznego pojazdu oraz stworzenie Programu Efektywnego Zarządzania systemem wodociągowym i kanalizacyjnym. Józefów ubiega się o dotację w wysokości ok. 43 mln zł brutto, co stanowi połowę wartości projektu. Pozostałą część inwestycji planuje sfinansować ze środków własnych.

Dla Józefowa nie wygląda to ciekawie i kto wie, czy po raz kolejny nie trzeba będzie zakończyć prac związanych z oczyszczalnią ścieków. Jednocześnie cierpi na tym wizerunek samych włodarzy, którzy na razie więcej mówią i obiecują w związku z oczyszczalnią, niż faktycznie mogą cokolwiek zrobić.

Jan Szczyrek
źródło: józefów.pl

Brak dofinansowania z NFOŚiGW na budowę oczyszczalni w Józefowie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na iOtwock.info

Inwestycje, Józefów - więcej informacji