:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  13°C bezchmurnie

Co będzie z pomnikiem przyrody?

Eko System , będzie pomnikiem przyrody - zdjęcie, fotografia

Czy stara sosna - pomnik przyrody przy Jana Pawła II przetrwa budowę nowego mostu przez Świder?

Na XLVII Sesji Rady Miasta Otwocka, jednym z punktów posiedzenia była sprawa uzgodnienia realizacji inwestycji celu publicznego w strefie ochronnej pomnika przyrody. O czym dokładnie mowa? W związku z planem budowy mostu na rzece Świder, poruszono kwestię położonej w pobliżu sosny, która jest pomnikiem przyrody. Pojawiła się prośba o uzgodnienie warunków realizacji projektu uchwały tak, aby móc pogodzić powstanie publicznej inwestycji, nie szkodząc jednocześnie ważnemu elementowi przyrody.

Budowa mostu na rzece Świder wiąże się z koniecznością przebudowy ulicy Jana Pawła II. Wszyscy zdają sobie sprawę, że będzie to przełom dla miasta i inwestycja znacznie ułatwi komunikacje drogową na drugą stronę rzeki. Jak to jednak zawsze bywa, coś musi stanąć na drodze tej bezsprzecznie potrzebnej idei. W wykazie pomników przyrody na terenie Otwocka znajduje się Sosna zwyczajna, położona na rogu ulicy Jana Pawła II i ulicy Poetyckiej – na działce nr 66, w chodniku (Obr 101). Warto zaznaczyć, że na terenie powiatu otwockiego znajduje się 136 pomników przyrody, a w tym 109 pojedynczych drzew.

Warunki realizacji inwestycji muszą być więc określone w taki sposób, żeby nie uszkodzić pomnika przyrody, ale także zapewnić mu dalsze funkcjonowanie na lata. Uwzględnienie drzewa w wizję przebudowy drogi nie musi być łatwe, ale też nie jest niewykonalne.

Jak to wygląda prawnie? Art. 35 w Ustawie o Ochronie Przyrody przewiduje, że zabrania się robót, które mogłyby uszkodzić cenny element natury, ale nie dotyczy to jednak urzędu publicznego. W takiej sytuacji trzeba się zwyczajnie dogadać.

Podczas komisji, Andrzej Sałaga zauważył, że sprawa bezcelowo pojawiła się na posiedzeniu Rady Miasta. Okazało się, że nie zostało to jeszcze omówione na Komisji Ochrony Środowiska i Urbanizacji. W związku z tym – głosowania na temat rozpatrzenia warunków nie było, ale przeniesienie wniosku pod komisję zostało przegłosowane pomyślnie.

Czekamy teraz na dalszy rozwój sytuacji i wtedy dowiemy się, czy sprawa rozwiąże się bardzo sprawnie i szybko, a efektem rozmów będzie zadowalający obie strony kompromis, czy jednak wynikną pewne nieprzyjemne kwestie i niedomówienia. Miejmy nadzieję, że wszystko dobrze się zakończy, bo zarówno rozwój miasta, jak i niezwykłe elementy przyrody są bardzo istotne.

Co będzie z pomnikiem przyrody? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na iOtwock.info