10°C pochmurno z przejaśnieniami

Dzień Łukówiaka

Kiedy: 2018-09-16 , godzina: 14:00 | Gdzie: Łukówiec

W niedzielę, 16 września na placu przyległym do remizy strażackiej w Łukówcu (gm. Karczew) odbył się Dzień Łukówiaka. Wydarzenie zorganizowane zostało przez sołtysa i radę sołecką oraz Ochotniczą Straż Pożarną z racji 597. rocznicy istnienia wsi.

Na wspólne świętowanie przybyli liczni goście, w tym Mariusz Zabrocki - komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Otwocku oraz Piotr Kwiatkowski- naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Obronnych i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miejskim w Karczewie, a także mieszkańcy - gospodarze, ale też wszyscy zainteresowani z okolicznych miejscowości. Na początku odbyła się msza święta polowa w intencji mieszkańców Łukówca i pobliskich Górek Całowańskich odprawiona przez ks. proboszcza parafii Warszawice Krzysztofa Wałka. Tuż po niej wszyscy zebrani przeszli do frontowej części budynku OSP, gdzie dokonano poświęcenia nowej kapliczki św. Floriana, patrona wszystkich strażaków.

Podczas Dnia Łukówiaka nie zapomniano o tych, którzy dawniej czynnie działali w OSP Łukówiec. Na wniosek Zarządu OSP Łukówiec marszałek województwa mazowieckiego skierował list gratulacyjny do druhów: Krzysztofa Jobdy, Jana Herubina oraz Ryszarda Lesiaka. List trzem zasłużonym strażakom-seniorom wręczyli komendant Mariusz Zabrocki i naczelnik Piotr Kwiatkowski.

Okolicznościowymi dyplomami uhonorowano również 5 mieszkańców, którzy w ramach społecznej działalności wykonywali prace na rzecz remizy i terenu wokół: Stanisława Stanietę, Janusza Sadowskiego, Zdzisława Szostaka, Kamila Stanietę, Macieja Zawadkę i Michała Winiarka.

Trzeba przyznać, że remiza i jej otoczenie przechodzi dużą metamorfozę za sprawą właśnie prac społecznych oraz remontów, na które udało się pozyskać środki (prawie 50 tys. złotych) dzięki dobrej współpracy Zarządu OSP i gminy Karczew.

Po oficjalnej części przyszedł czas na zabawę. Na scenie wspaniale zaprezentował się miejscowy, nowo powstały zespół Piskorze, a na ludową nutę zaśpiewały również zespoły Sołtysi i Podbielanki. Piękny występ dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sobiekursku, przygotowanych przez Magdalenę Przybysz, uświetnił część artystyczną pikniku. Ponadto na deser najlepsze i najpopularniejsze piosenki do tańczenia zagrał DJ Irek.

Trzeba zauważyć, że scena, to nie jedyne miejsce, gdzie można było skorzystać z atrakcji. Na placu wokół remizy ustawiono wielki stół, gdzie serwowany był żurek z kuchni polowej, przysmaki z grilla czy też przysmaki mieszkańców wsi, którzy podzielili się swoimi wyrobami z innymi gośćmi. Na najmłodszych czekały dmuchańce i plac zabaw. Uwagę przykuwała także ciekawa wystawa zdjęć współczesnych, prezentujących m.in. działalność strażaków ochotników oraz zdjęć łukówiaków z wydarzeń i uroczystości z ubiegłego wieku. Wielu z nich odnajdywało swoją rodzinę i znajomych na starych fotografiach. Warto wspomnieć, że jedna z tablic, zawierająca historię wsi sięgającą XV wieku, została zamontowana na stałe przy placu zabaw. Jej współautorem jest dr Łukasz Maurycy Stanaszek, znany etnograf, który podczas pikniku wygłosił wykład o nadwiślańskim Urzeczu.

Kolejny Dzień Łukówiaka już za rok, a przy okazji będzie to okazja do świętowania 90 lat funkcjonowania OSP Łukówiec.

Sebastian Rębkowski

Dzień Łukówiaka komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się