6°C bezchmurnie

Dziki problem - Karczew okiem radnego Kwiatkowskiego - NR 45

Bezpieczeństwo, Dziki problem Karczew okiem radnego Kwiatkowskiego - zdjęcie, fotografia

Dziki problem

Jednym z najbardziej palących problemów dotyczących naszego powiatu jest bez wątpienia obecność dzików. Wielu mieszkańców się ich obawia – i nie ma czemu się dziwić. Są to duże i silne zwierzęta, które mogą stanowić zagrożenie.

Kwestia dzików staje się coraz bardziej uciążliwa, a kolejni włodarze rozkładają bezradnie ręce. Odstrzał dzików ze względu na ich liczbę i miejsce występowania (m.in. osiedla mieszkalne) jest zdecydowanie nieskuteczny i ryzykowny. W gminie Karczew nie wchodzi w grę również ich odławianie (burmistrz argumentuje, iż jest to zbyt droga metoda). Jako radni spotykaliśmy się z myśliwymi oraz leśnikami, szukając sposobu na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców. Niestety – bezskutecznie.

Dostając od Państwa coraz więcej sygnałów dotyczących aktywności dzików, wraz z Michałem Witkowskim, prezesem Stowarzyszenia „Nasz Otwock”, rozpoczęliśmy działania zmierzające do znalezienia innego, mniej inwazyjnego sposobu, który uwolni mieszkańców od tego problemu, z kolei dzikim zwierzętom – nie wyrządzi krzywdy. Udało nam się nawiązać kontakt z przedstawicielem Urzędu Miasta w Ząbkach, gdzie z powodzeniem pozbyto się dzikiej zwierzyny z terenów mieszkalnych.

W Ząbkach postanowiono pójść inną drogą i nie siedzieć bezczynnie. Urząd zakupił ok. 400 kg produktu o nazwie Wildgranix. Jest to środek w postaci granulowanej, który odżywia i użyźnia glebę, a przy tym, co ważne, odstrasza dziką zwierzynę. Granulki w czasie rozpuszczania wydzielają zapachy, które są nieprzyjazne dla dzikich zwierząt. Co więcej, zwierzyna nie przyzwyczaja się do woni tego produktu i unika miejsc na których go rozrzucono.

Wildgranix najlepiej byłoby zastosować wokół osiedli mieszkalnych i zabudowań, a także przy drogach – aby zwierzęta nie decydowały się na przechodzenie na drugą stronę ulicy, stanowiąc tym samym zagrożenie dla kierowców i narażając się na potrącenie. Środek jest w pełni bezpieczny dla ludzi i zwierząt (dla tych dzikich również – po prostu wydziela nieprzyjemną dla nich woń), co po analizie jego składu potwierdził Michał Witkowski, który z wykształcenia jest chemikiem. Można go zatem stosować również na placach zabaw, skwerach itp.

Wystarczy wysypać kilkumetrowy pas ochronny, aby ograniczyć występowanie dzikich zwierząt na terenach objętych działaniem produktu. Ze względu na stosunkowo niski koszt tej metody (cena 400 kg nie powinna przekroczyć 2500 zł) uważamy, że powinno się go również zastosować na terenie powiatu otwockiego. Warto przecież spróbować.

Nie mogąc dłużej patrzeć na wszechobecną niemoc, przygotowaliśmy plan działania. Michał Witkowski wystąpił do władz Otwocka, z kolei ja – do władz Karczewa, o zakup powyższego środku w nadchodzącym roku. Patrząc na przykład Ząbek można mieć nadzieję, że przyniesie nam to ulgę i dzikie zwierzęta zaczną w końcu unikać terenów mieszkalnych.

Przyznam, że ten sposób przypadł nam do gustu z jeszcze jednego powodu – pogodzenia dwóch stron „barykady”. Nie da się ukryć, że w sporze dotyczącym dzików, jak i w wielu innych dotyczących Karczewa czy Otwocka – występują skrajnie różne poglądy. Jedni uważają, że dzików należy się natychmiast pozbyć, bo są one zagrożeniem. Inni z kolei stoją na stanowisku, że dziki nie są niczemu winne i szukają po prostu pożywienia. Obie strony mają tutaj rację, dlatego właśnie chcielibyśmy, aby dać szansę tej metodzie. Ani dzikom nie stanie się krzywda, ani ludziom. Jak wynika z przeprowadzonych konsultacji z urzędnikami w Ząbkach, mieszkańcy nie zgłaszali żadnych zastrzeżeń związanych ze szkodliwością bądź uciążliwością Wildgranix zarówno dla nich jak i ich zwierząt.

Mam nadzieję, że nasze działania okażą się skuteczne, a już wkrótce będzie można z całą stanowczością powiedzieć – udało nam się rozwiązać problem dzików.

 

Piotr Kwiatkowski

Radny Rady Miejskiej w Karczewie

[email protected]

Dziki problem - Karczew okiem radnego Kwiatkowskiego - NR 45 komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się