:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  13°C bezchmurnie

Jak zmniejszyć rakotwórczość Otwocka

Kiedy: 2017-03-23 , godzina: 16:00

Eko System , zmniejszyć rakotwórczość Otwocka - zdjęcie, fotografia

Z powodu smogu Otwock jest na pierwszym miejscu na Mazowszu wśród najbardziej rakotwórczych miast. Zanieczyszczenie powietrza w mieście i działania, które miałyby zminimalizować jego skalę, były właśnie głównym tematem obrad Komisji Ochrony Środowiska i Urbanistyki RM Otwocka, która zebrała się 22 marca 2017 roku.

Problem jest naprawdę poważny i choć były próby reakcji na zaistniałą sytuację, nie został wprowadzony spójny, rzetelnie realizowany plan walki ze smogiem. Przyczyny zanieczyszczenia powietrza są różne - posługiwanie się złym jakościowo paliwem do ogrzewania mieszkań, spalanie odpadów w domowych paleniskach, a także tzw. niska emisja, którą generują stare, niesprawne piece i kotły. Mieszkańcy Otwocka muszą zdać sobie sprawę z faktu, że powietrze w naszym otoczeniu jest wyjątkowo zanieczyszczone. Według badań GIOŚ, Otwock jest na 15 miejscu w rankingu najbardziej rakotwórczych miast w Polsce, a na pierwszym w województwie mazowieckim. O dziwo, o problemie wciąż zbyt mało się mówi, jak również dotychczasowe działania władz miasta wydają się niewystarczające.

Jakie więc rozwiązania problemu zostały rozpatrzone podczas wspomnianej Komisji Ochrony Środowiska i Urbanistyki?

Pierwszą omawianą kwestią była wymiana źródeł ciepła. Elżbieta Mazek, reprezentująca wydział ochrony środowiska UM, podała, że na wymianę przestarzałych pieców węglowych w mieście zostało przeznaczone 414 882 tysięcy złotych. Wnioskodawców, którzy prośby o dofinansowanie w sprawie wymiany pieca składali na początku lutego, było 186, ale z określonego budżetu, pozytywne rozpatrzenie otrzymało 87 z nich. Urzędniczka zauważyła, że podczas procesu akceptacji wnioski były rozpatrywane zgodnie z kolejnością ich składania, a nie były brane pod uwagę inne kryteria, ponieważ nie było takiego wymogu w uchwale dot. przydzielania dofinansowania na wymianę kotłów. Ponieważ celem akcji jest eliminacja przestarzałych pieców węglowych, (a przez niwelowanie problemu smogu), a brak weryfikacji czy wnioskodawca rzeczywiście ma stary piec, wiąże się z niesłusznym wydaniem przeznaczonych środków, zostało zasugerowane wprowadzenie poprawki w uchwale RM. Radni komisji w głosowaniu zgodzili się na zmiany w uchwale. Ostatecznie postanowiono, że pozostałe wnioski, które nie zostały jeszcze rozpatrzone, mają podlegać dokładniejszej weryfikacji i uwzględniać stan techniczny pieca, z zaznaczeniem, że zmianie podlegają głównie piece węglowe.

Kolejną sprawą omawianą podczas posiedzenia był problem palenia śmieciami, którego wpływ na zły stan powietrza jest jest najpewniej niedoceniany ze względu na zbyt powierzchowne badania. Do zniwelowania problemu mogłyby doprowadzić analizy zawartości palenisk, ale do tego np. potrzebne są specjalistyczne szkolenia z inspekcji dla członków ekopatrolu. Pojawił się również pomysł zakupu analizatorów pyłów zawieszonych, których koszt wynosiłby 20 000 zł. Kolejnym pomysłem komisji była kampania społeczna, która miałaby dotrzeć do świadomości mieszkańców miasta, nie zdających sobie sprawy z wagi problemu.

Niektórzy argumentowali sytuację środowiskową miasta jego lokalizacją, położeniem blisko Warszawy, która generuje potężne nakłady zanieczyszczeń. Pojawił się również pomysł przeprowadzenia dokładnych badań, które pozwolą na zidentyfikowanie, gdzie leży podłoże problemu. Palenie śmieci miałoby podlegać także sporym karom pieniężnym.

Podczas kolejnego głosowania, członkowie komisji opowiadali się za tym, czy zwiększenie środków finansowych na wymianę źródeł ciepła jest słuszne. Niestety, nie udało się określić wielkości dofinansowań, ale ostatecznie projekt został przegłosowany na swoją korzyść – 6 członków posiedzenia opowiedziało się za powiększeniem budżetu.

Rozwiązanie problemu zanieczyszczenia Otwocka nie jest prostym zadaniem. Przy braku odpowiedniej organizacji i płynności wprowadzania pomysłów w życie, projekty nie mają szans na powodzenie. Podstawą jest jednak świadomość ludzi o zagrożeniu i podjęcie przez mieszkańców chociażby minimalnych działań w tej sprawie, bo jeśli chodzi o dobro naszego miasta – myślę, że naprawdę warto. Na chwilę obecną, paradoksalnie, życie w Otwocku, które kiedyś było szanowanym uzdrowiskiem, teraz może stanowić realne zagrożenie dla jego mieszkańców.

Agnieszka Kałowska

 

Jak zmniejszyć rakotwórczość Otwocka komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2017-03-31 19:54:03

    Jest okazja do przekrętów , będą przetargi itp.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na iOtwock.info