8°C bezchmurnie

​​​​​​​Karczew stawia na chodniki - Karczew okiem radnego Kwiatkowskiego - NR 50

Inwestycje, ​​​​​​​Karczew stawia chodniki Karczew okiem radnego Kwiatkowskiego - zdjęcie, fotografia

Karczew stawia na chodniki

Mija kolejny rok, przedostatni tej kadencji samorządu terytorialnego. W gminach (i nie tylko) jest to oczywiście okres wytężonych prac nad przyszłorocznym budżetem. Jako, iż jest to rok wyborczy, burmistrz postanowił przedstawić troszkę „ambitniejszy” plan inwestycyjny. Został on jeszcze zmodyfikowany w trakcie prac w komisjach merytorycznych.

I tak, w nadchodzącym roku możemy się spodziewać m.in.:

- budowy chodnika na ul. Podlaskiej (od ul. Akacjowej do ul. Brzozowej) - 84 500,00 zł

- budowy chodnika na ul. Brzozowej (prawa strona od kierunku Armii Krajowej) - 81 400,00 zł

- budowy chodnika na ul. Zatylnej (prawa strona w kierunku Westerplatte) - 102 000,00 zł

- remontu ul. Ciepłowniczej w Karczewie - 380 000,00 zł

- remontu nakładki asfaltowej na drodze gminnej w Kosumcach -           70 000,00 zł

- remontu nakładki asfaltowej na drodze gminnej w Nadbrzeżu,                  ul. Ogrodowa (od wjazdu z ul. Górnej do rozwidlenia) - 30 000,00 zł

- remontu ul. gen. Bema w Karczewie na odcinku od II łącznika do ul. gen. Grota Roweckiego - 85 000,00 zł

- remontu ul. Przechodniej w Karczewie - 135 000,00 zł

- modernizacji miejsc postojowych w ciągu dróg na osiedlu Ługi -             100 000,00 zł

- budowy ul. Ochotników w Karczewie - 165 000,00 zł

- budowy chodnika dla pieszych w drodze gminnej w ul. Boh. Powstania Styczniowego i w ul. Traugutta - 150 000,00 zł

- wykonania dokumentacji projektowej sieci wodociągowej oraz wykonania robót budowlanych odcinków sieci wodociągowej na terenach wiejskich gminy Karczew - 93 000 zł

- budowy fragmentu ul. Ordona, fragmentu ul. Prądzyńskiego i fragmentu ul. Mochnackiego w Karczewie - 1 000 000,00 zł

- kompleksowej budowy i opracowania dokumentacji budowy systemu wodnokanalizacyjnego na terenach wiejskich Gminy Karczew - 2 421 000,00 zł

 

O tym, czy powyższe inwestycje znajdą się w planie na nadchodzący rok, zadecydują ostatecznie radni na sesji budżetowej. Warto zaznaczyć, że remont fragmentu ulicy Bema to koszt rzędu ok. 220.000 zł. Jak łatwo przeliczyć, w przedstawionym planie brakuje 135.000 zł. Ta sama sytuacja jest z ulicą Przechodnią – koszt remontu to ok. 270.000 zł, czyli również brakuje 135.000 zł. Pieniądze mają znaleźć się w ciągu roku i miejmy nadzieję, że tak się stanie. Porządnych dróg zdecydowanie w naszej gminie brakuje – i do tego chyba nie muszę nikogo przekonywać.

 

Sukcesywny remont dróg na osiedlu Ługi to jeden z moich wniosków do przyszłorocznego budżetu, dlatego cieszy mnie fakt, że przynajmniej część potrzebnej kwoty na remont ulicy Bema, w jej najbardziej zniszczonym fragmencie (od II łącznika do ul. Roweckiego), znalazła się w planowanych wydatkach inwestycyjnych. A trzeba przyznać, że bój nie był łatwy. W trakcie prac w komisjach usłyszałem od jednej z radnych z ugrupowania burmistrza, że ulice na os. Ługi zostaną wyremontowane dopiero wtedy, gdy wszystkie drogi w Karczewie będą przejezdne. Muszę przyznać, że ta wypowiedź naprawdę mnie zszokowała i nigdy nie powinna mieć miejsca. Inwestycje należy przeprowadzać równomiernie, tak, aby żadna część gminy nie czuła się zaniedbywana.

Przy tempie budowy dróg w Karczewie (a trzeba zaznaczyć, że nasza gmina naprawdę jest pod tym względem na szarym końcu) można byłoby się spodziewać remontu ulicy Bema najwcześniej za kilkanaście lat… Taka jest, niestety, prawda. Gdy inne gminy korzystały z funduszy zewnętrznych (w tym tych z Unii Europejskiej), w gminie Karczew raczej spano. Wykorzystanie środków europejskich na budowę dróg przez te wszystkie lata naprawdę jest znikome, dlatego właśnie w Karczewie jest, jak jest.

Pieniędzy zewnętrznych jest, niestety, z każdym rokiem coraz mniej. Okres boomu,  gdy można było sporo pobudować, powoli mija. Ale to nie znaczy, że należy stać z założonymi rękoma, bo środki są, tylko trzeba się o nie starać. Gmina co prawda wystąpiła o dofinansowanie przebudowy ul. Westerplatte i Różanej w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2019”, jednak wniosek znalazł się na szarym końcu listy rankingowej i na pieniądze nie ma co liczyć.

Jestem jak najbardziej za budową i remontem dróg zarówno w mieście jak i na terenach wiejskich. Zawsze popieram tego typu inicjatywy, bo po prostu ludziom się one należą. Jednak nigdy nie zgodzę się z argumentacją, że niektóre części gminy pomijamy (w tym Ługi), bo „coś już tam jest pobudowane”. Drogi oczywiście są. Ale w jak opłakanym stanie, widzi każdy, kto nimi przejeżdża. Zresztą pobudowane zostały wiele lat temu nakładem mieszkańców, gmina do nich dotychczas nie dokładała, więc już czas, aby zaczęła coś robić w tym kierunku.

Jeśli przebudowa ul. Bema zostanie zaakceptowana podczas ostatecznego zatwierdzenia budżetu i w przyszłym roku znajdą się na nią brakujące pieniądze, ta część osiedla stanie się w końcu trochę bardziej „cywilizowana”. Warto przypomnieć, że wraz z pozostałymi radnymi z osiedla, w ramach budżetu obywatelskiego przeforsowaliśmy remont ulicy Bema na wysokości wysokich bloków. Oznacza to, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, większa część ul. Bema zostanie przebudowana (obszary robót zaznaczone są na załączonej mapie).

Potrzeb w naszej gminie jest jeszcze wiele – zarówno w mieście jak i na terenach wiejskich (szczególnie na nowych osiedlach), jednak przyszłoroczny budżet to drobny krok w kierunku poprawy.

 

Świąteczne wydarzenia

Okres świąteczny to także czas wydarzeń skierowanych do mieszkańców, które pozwalają na lekką dozę integracji. Jak co roku, w Urzędzie Miejskim w Karczewie odbyła się wigilia dla seniorów. Akcja jest doskonałą okazją do rozmowy i wysłuchania Państwa sugestii. Na Rynku w Karczewie odbył się także Jarmark Walbachowski, a na osiedlu Ługi - Rodzinny Festyn Bożonarodzeniowy. Współorganizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Nasz Otwock”. Jak zapewnia jego prezes, Michał Witkowski, na zgromadzonych czekało wiele atrakcji.

W programie znalazło się m.in.:

- wspólne strojenie choinki, warsztaty wykonania ozdób choinkowych, przejażdżki konne, rozstrzygnięcie parafialnego konkursu na szopkę bożonarodzeniową, konkurs na najładniejszą ozdobę choinkową, wizyta świętego Mikołaja, słodkie upominki dla dzieci, śpiewanie kolęd oraz psy zaprzęgowe rasy alaskan malamute.

 

Wesołych Świąt

Kończąc felieton, z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku pragnę złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia. Niech okres ten będzie wypełniony świąteczną atmosferą, pełną miłości i wzajemnej życzliwości.

 

Piotr Kwiatkowski,

Radny Rady Miejskiej w Karczewie

 

​​​​​​​Karczew stawia na chodniki - Karczew okiem radnego Kwiatkowskiego - NR 50 komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się