27°C bezchmurnie

Kąty: Podzielili dożynkowy chleb

Rolnicy otwockiego powiatu spotkali się 15 sierpnia w Kątach, by świętować zakończenie tegorocznych żniw. Delegacje poszczególnych gmin i wiosek z okazałymi wieńcami i bochnami chleba stanęły obok sceny, podobnie jak poczty sztandarowe gmin, jednostek straży, organizacji i stowarzyszeń, by uczestniczyć w mszy polowej celebrowanej przez księdza Krzysztofa z Samodzielnego Szpitala Klinicznego im. A. Grucy, której towarzyszyła Orkiestra Dęta OSP Karczew pod batutą Zbigniewa Chodaka.

Po mszy starostowie dożynek: Wanda Mazek z Lubic i Dariusz Piętka z Osiecka, oboje rolnicy wielohektarowych gospodarstw, dożynkowy chleb z tegorocznego zboża wręczyli gospodarzowi Mirosławowi Pszonce – staroście powiatu otwockiego i wspólnie, wraz z przewodniczącym Rady Powiatu Dariuszem Grajdą i wiceprzewodniczącą Barbarą Markowską, podzielili go pośród licznie przybyłych gości dożynkowych. Podobnie uczynili przedstawiciele wiosek gmin powiatu, częstując swoim chlebem.

Miłym akcentem ze strony organizatorów tegorocznych dożynek: Powiatu Otwockiego i Stowarzyszenia „Kątowiacy”, było wręczenie pamiątkowych podziękowań delegacjom wsi i pocztom sztandarowym, czego osobiście dokonali starosta otwocki Mirosław Pszonka i prezes stowarzyszenia Dariusz Sokół – główny „dyrygent” święta. Ważna była też intencja: zbiórka pieniędzy na Domowe Hospicjum Dziecięce Promyczek w Otwocku.

Po części oficjalnej, która zakończyły życzenia starosty Mirosława Pszonki adresowane do rolników, a też odczytane przez Dariusza Grajdę życzenia od marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, scenę zajęła konferansjerka Anna Pitała, góralka z pochodzenia, która gwarą podhalańską podziękowała sponsorom, wolontariuszom i wszystkim, którzy pomogli w organizacji dożynek, a po nich gali zespołów disco-polowych.

Część dożynkową zakończył znakomity ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie”.

Nawiązując do dożynkowych tradycji nadszedł czas zabawy i hulanki. Jednak nie, jak ongiś, w takt muzyki grajków wioskowych, a skocznych rytmów disco-polowych. Na scenie wystąpiło 25 zespołów i samodzielnych wykonawców, w tym gwiazda wieczoru Mario Bischin, którego nazwisko ściągnęło do Kątów kilka tysięcy, głównie młodych, fanów.
Bawiono się do późnych godzin nocnych.

AnKa
 

Kąty: Podzielili dożynkowy chleb komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się