18°C bezchmurnie

Koniec z fizjoterapią na NFZ, budżet obywatelski - Karczew okiem radnego Kwiatkowskiego - NR 44

Inwestycje, Koniec fizjoterapią budżet obywatelski Karczew okiem radnego Kwiatkowskiego - zdjęcie, fotografia

Projekty w ramach budżetu obywatelskiego

 

Od 18 września do 6 października można było głosować na projekty w ramach budżetu partycypacyjnego.

Na osiedlach nr 2, 4, 5, 6 i 7 głosowanie nie było konieczne, gdyż złożono po jednym projekcie. Z kolei na osiedlach nr 1, 3, 8 i 9 przeprowadzono głosowanie, aby wyłonić zwycięski pomysł.

 

W tym roku zgłoszono projekty dotyczące m.in.: zjazdu linowego na placu zabaw, rozbudowy monitoringu miejskiego, wykonania nakładki asfaltowej, wymiany opraw oświetleniowych, instalacji ławek, koszy i altan, budowy chodników oraz ulic.

 

Budżet partycypacyjny jest okazją do przeprowadzenia inwestycji w gminie, których oczekują mieszkańcy - bo to w końcu nasz głos ma tu kluczowe znaczenie.

 

Nie inaczej jest na osiedlu Ługi, które szczególnie w ostatnich latach, zostało zaniedbane pod kątem gminnych inwestycji. Z tego też powodu i w tym roku zdecydowałem się złożyć własny projekt wraz z radnymi z osiedla.

Zakłada on trzy inwestycje w różnych częściach osiedla:

- kontynuacja budowy miejsc postojowych, wzdłuż wału przy ul. Bema na wysokości ul. Grota-Roweckiego i Andersa;

- kompleksowy remont ulicy Bema, wzdłuż bloków Bema 4 i 6;

- wymiana chodników wzdłuż bloków przy ul. Maczka 8 i 10 (dawna ul. Berlinga) - od strony balkonów.

 

Potrzeba realizacji powyższych inwestycji wynika m.in. z planowanego wprowadzenia organizacji ruchu. Aby zachować wystarczającą liczbę miejsc postojowych i bezpieczeństwo na osiedlu, a także aby nie usuwać zieleni z naszych ulic, konieczne jest przeprowadzenie pilnych prac.

 

Zatrważający jest również stan osiedlowych ulic, które wymagają pilnego remontu. Ulica Bema, której nawierzchnia wymaga natychmiastowej wymiany, jest jedną z najczęściej uczęszczanych dróg w naszej gminie. Stąd też decyzja o jej remoncie w pierwszej kolejności. Niestety, większość ulic na Ługach posiada fatalną podbudowę, która nadaje się jedynie do zerwania. To sprawia, że możliwość ich wyremontowania w ramach budżetu partycypacyjnego jest niemożliwa. Kwota remontu którejkolwiek z ulic, przewyższa pieniądze, które przypadają co roku na osiedle Ługi. Jedynym rozwiązaniem jest wyremontowanie dróg z "ogólnego" budżetu gminy. Na to jednak nie chce się zgodzić burmistrz... Czy Ługi doczekają się w końcu inwestycji, na które zasługują?

 

Niezależnie od tego, sami możemy brać sprawy w swoje ręce, dlatego cieszę się, że mieszkańcy tak chętnie głosowali na projekty w ramach budżetu obywatelskiego. Serdecznie Państwu dziękuję!

 

Wyniki głosowania ukażą się już niebawem na www.bp.karczew.pl.

 

 

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie

 

W przychodniach w Karczewie oraz w Sobiekursku można zaszczepić się przeciwko grypie. Jak co roku, szczepienia są bezpłatne dla wszystkich mieszkańców gminy Karczew, którzy osiągnęli 65 rok życia. Więcej informacji można uzyskać w Przychodni, bądź pod numerem telefonu 22 780 65 91.

 

Koniec z fizjoterapią na NFZ

 

Narodowy Fundusz Zdrowia odrzucił ofertę karczewskiej przychodni na usługi fizjoterapii ambulatoryjnej. Oznacza to, iż z dniem 1 października br. pracownia fizjoterapii zawiesi swoją działalność w ramach NFZ i ograniczy świadczenie usług dla mieszkańców. Pacjenci skierowani do karczewskiej placówki, zmuszeni są do zapisania się do innych ośrodków.

 

Niezależnie od środków uzyskiwanych ze strony NFZ, gmina Karczew co roku dofinansowuje pomoc zdrowotną dla mieszkańców naszej gminy - i to się nie zmieni. Pieniądze przeznaczane przez karczewski samorząd pozwalały na obsłużenie większej liczby pacjentów.

 

Do momentu odzyskania przez pracownię finansowania ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia, mieszkańcy będą mogli być przyjmowani bezpłatnie jedynie dzięki wsparciu gminy Karczew. Liczba pacjentów, którzy będą mogli skorzystać z usług pracowni fizjoterapii jest jednak mocno ograniczona i wyniesie ok. 80-90 osób do końca tego roku.

 

 

Piotr Kwiatkowski

Radny Rady Miejskiej w Karczewie

[email protected]

Koniec z fizjoterapią na NFZ, budżet obywatelski - Karczew okiem radnego Kwiatkowskiego - NR 44 komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się