20°C bezchmurnie

Konkurs muzyki i pieśni ludowej w Otwocku

W sobotę, 19 maja 2018, Otwock stał się stolicą muzyki i pieśni ludowej dla czterech powiatów: mińskiego, garwolińskiego, siedleckiego i otwockiego.

W Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury odbywał się bowiem I Przegląd Zespołów, Kapel, Śpiewaków i Muzyków Ludowych pod patronatem trzech starostów: Antoniego Tarczyńskiego z Mińska Mazowieckiego, Marka Chciałowskiego z Garwolina i Mirosława Pszonki z Otwocka

Kilkudziesięciu uczestników konkursu i gości przywitał starosta otwocki Mirosław Pszonka, życząc udanych występów, a prowadzący Jędrzej Sudnikowicz przedstawił komisję konkursową: Wandę Księżopolską – przewodniczącą, Dorotę Subieta – Grajdę i Bogumiłę Araszkiewicz.

W konkursie wzięły udział zespoły śpiewacze, kapele, śpiewacy soliści i muzycy soliści.

Panowała atmosfera napięcia albowiem każdy wykonawca chciał zaprezentować się jak najlepiej, by zdobyć pierwsze miejsce, nagrodę pieniężną i - co ważne - być zakwalifikowanym do udziału w 52. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, który odbędzie się pod koniec czerwca.

- Ocena zespołów, kapel i solistów nie jest łatwa – stwierdza przewodnicząca komisji konkursowej Wanda Księżopolska – etnolog. – Do Przeglądu zgłosili się bowiem wykonawcy, którzy już niejednokrotnie brali udział w tego rodzaju przeglądach czy festiwalach i takie, jak choćby z GOKiS w Celestynowie „Wiejskie Klimaty” i „Podbielanki”, oraz panie z Rzakty (gmina Wiązowna), które po raz pierwszy śpiewały przed jury. Śpiewały jednak dobrze i jestem przekonana, że w roku następnym mają szansę na nagrody. Chcę też dodać, że nie sam konkurs jest najważniejszy. Udział w Przeglądzie stwarza także okazję do integracji i wymiany tekstów pieśni czy nut. Gołym okiem widać, jak podczas przerwy uczestnicy Przeglądu podśpiewują, pogrywają na harmoniach, tańczą, bawiąc się w ten sposób setnie. Muzyka i śpiew ich łączy, bo są pasjonatami ludowości. Chwała dla powiatu otwockiego i pana starosty Mirosława Pszonki, który - jak słyszałam - jest wielkim fanem muzyki ludowej, że takie wydarzenie się odbyło i ma odbywać się już cyklicznie. Wielkie podziękowania także kieruję do pana Andrzeja Kamińskiego za podjęcie się niełatwego zadania organizacji tego przedsięwzięcia, a jednocześnie gratuluję, gdyż tegoroczny Przegląd wypadł znakomicie – podkreśla Wanda Księżopolska, wielokrotna członkini komisji konkursowych podobnych Przeglądów na Mazowszu.

 

AnKa

 

Wyniki:

Kategoria - zespoły śpiewacze:

- I miejsce oraz nagroda 700 zł dla zespołu z Trzcińca

- II miejsce i nagroda 600 zł dla zespołu z Woli Koryckiej Górnej

- III miejsce i nagroda 500 zł dla zespołu Iwowianki z Iwowego

- IV miejsce i nagroda 400 zł dla zespołu Mlądz z Mlądza

 

Kategoria - soliści śpiewacy:

- I miejsce i nagroda 300 zł dla Andrzeja Powałki z Celestynowa

- wyróżnienie i nagroda 100 zł dla Wiesławy Boguckiej z Rzakty

 

Kategoria - Nasza tradycja:

- wyróżnienie i nagroda 100 zł dla Jerzego Hrycka z Garwolina

 

Kategoria - kapele ludowe:

- I miejsce i nagroda 1000 zł dla kapeli Powiślaki

- II miejsce i nagroda 800 zł dla kapeli Mazowszaki

- III miejsce i nagroda 500 zł dla kapeli Jaśki

- IV miejsce i nagroda 300 zł dla kapeli Bocianisko

 

Komisja ponadto zakwalifikowała do udziału w 52. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą: zespół śpiewaczy z Woli Koryckiej Górnej, śpiewaka Andrzeja Powałkę z Celestynowa, kapelę Powiślaki, kapelę Mazowszaki i kapelę Jaśki.

 

Podziękowanie:

Organizatorzy dziękują dyrekcji i pracownikom Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury za udostępnienie obiektu i znaczącą pomoc organizacyjną. Dziękują też piekarni „Oskroba” za pyszne ciasta i ciasteczka.

Konkurs muzyki i pieśni ludowej w Otwocku komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się