PILNE

Kontrola WIOŚ potwierdziła smród z LEKARO

Eko System , Kontrola WIOŚ potwierdziła smród LEKARO - zdjęcie, fotografia
 • Fotka nr 0 z 3
 • Fotka nr 1 z 3
 • Fotka nr 2 z 3

Głośne protesty mieszkańców powiatu otwockiego w 2016 r. odniosły skutek: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) przeprowadził kontrolę w dwóch lokalizacjach firmy Lekaro w Wiązownie oraz na składowisku Sater, które znajduje się w Otwocku. Po kontroli przedstawił pismo dotyczące uchybień.

Kolejna kontrola, o której nie informowano dotychczas opinii publicznej odbyła się w zeszłym roku i dotyczyła już tylko firmy Lekaro. Trwała pół roku (od 25 kwietnia do 27 października), szczegółowo oglądano teren i dokumentacje. W odróżnieniu od poprzednich kontroli, do tej używano również drona dużego zasięgu.

To dzięki dronom udokumentowano, że przetwarzanie odpadów pod adresem Wola Ducka 70 A odbywa się z pominięciem Regionalnej Instalacji do Przetwarzania Odpadów, co stanowi zasadnicze źródło uciążliwości zapachowych poza terenem zakładu.

Odpady zielone, gromadzone są w dużych ilościach pod adresem Wola Ducka 29 przez cały okres wegetacji roślin. Nie stwierdzono podczas kontroli rozłożonych i użytkowanych tuneli foliowych, które deklarowane były przez właściciela jako instalacja zastępcza do przetwarzania odpadów zielonych.

Drony zarejestrowały również przypadki wjazdu na teren zakładu odpadów budowlanych z pominięciem wagi, co świadczy o nieewidencjonowaniu wszystkich przyjętych odpadów i skutkuje zaniżeniem ich ilości, oraz możliwością pozbycia się poza legalnym systemem gospodarki odpadami.

Ponieważ działalność firmy LEKARO nie odbywa się na terenie Otwocka tylko w bezpośrednim jego sąsiedztwie, prezydent Zbigniew Szczepaniak zwrócił się z pismem do marszałka mazowieckiego w kwestii zakończenia prowadzenia przez niego postępowania, które dotyczyło wydania pozwolenia zintegrowanego dla powyższej instalacji RIPOK oraz z drugim pismem wyrażającym zdecydowany sprzeciw wobec uwzględniania w projekcie Planu Gospodarki Odpadami Województwa Mazowieckiego 2024 planów rozbudowy i rozwoju przedmiotowej instalacji LEKARO.

Takie samo stanowisko w kwestii sprzeciwu wobec uwzględnienia w projekcie PGO WM 2024 przedstawiono radnym na sesji w dniu 3 kwietnia 2018 roku. Rada miasta w tym przypadku zgodziła się z opinią prezydenta i podjęła zaproponowane przez niego stanowisko.

***

Fragment pisma z 12.03.2018r. Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska do Prezydenta Miasta Otwocka:

"Na podstawie art. 17 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 1991 roku o Inspekcji Ochrony Środowiska (Dz.U. z 2016 roku, poz. 1688 ze zm.) przedstawiam informację o wynikach kontroli interwencyjnej przeprowadzonej od dnia 25.04.2017 do dnia 27.10.2017 r. u Pani Jolanty Zagórskiej, prowadzącej działalność gospodarczą p.n.: Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe LEKARO Jolanta Zagórska, Wola Ducka 70A, 05-408 Glinianka, przez upoważnionych inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, Delegatura w Płocku.

[...]

Pracę udokumentowano w toku kontroli przy użyciu drona dużego zasięgu. W ten sposób zarejestrowano, że przywożone śmieciarkami odpady wysypywane są na otwarty plac na terenie zakładu pod adresem Wola Ducka 70A, a następnie w większości z pominięciem instalacji do mechanicznego przetwarzania, mielone są w mobilnym młynku i przesiewane na dwie frakcje. Jedna frakcja kierowana jest do kompostowania do części biologicznej instalacji MBP, a druga frakcja ładowana na naczepy samochodów ciężarowych, które po załadunku opuszczają zakład. Przetwarzanie znacznej części zmieszanych odpadów komunalnych odbywa się zatem z pominięciem regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych. Nieuprawnione przetwarzanie odpadów w opisany sposób stanowi ponadto zasadnicze źródło uciążliwości odorowej odczuwanej poza terenem zakładu, o czym świadczą także wnoszone do WIOŚ interwencje społeczne.

Podejrzenie naruszania warunków umów zawartych z gminami dotyczy także odpadów zielonych, gdyż na podstawie oględzin zakładu stwierdzono, że odpady zielone gromadzone są w dużych ilościach na terenie pod adresem Wola Ducka 29 przez cały okres wegetacji roślin (miesiące wiosenne, letnie i wczesnojesienne). Nie stwierdzono, podczas całego okresu trwania kontroli, rozłożonych i użytkowanych tuneli foliowych, które deklarowane były jako instalacja zastępcza do przetwarzania odpadów zielonych, natomiast stwierdzono nagminne przypadki pozbywania się, przez prowadzącą działalność, masy odpadów zielonych w różnym stopniu rozkładu, często wymieszanych z odpadami budowlanymi, do wyrobisk lub na pola uprawne”.

Ponadto Mazowiecki WIOŚ ww. piśmie poinformował, że wydał decyzję w sprawie wstrzymania użytkowania inwestycji wykonanej w 2016 r. na terenie LEKARO, a “polegającej na rozbudowie istniejącego zakładu o instalację do segregacji odpadów zmieszanych wraz z instalacją do wytwarzania paliwa alternatywnego oraz budowie komposterów”. Jednakże w tej sprawie toczy się postępowanie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym i w związku z tym decyzja wstrzymująca użytkowanie nie podlega wykonaniu. [Całe pismo MWIOŚ w galerii]

Kazimiera Zalewska

Reklama

Kontrola WIOŚ potwierdziła smród z LEKARO komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2018-04-06 22:40:34

  Zamknąć ten cały bałagan

 • Gość - niezalogowany 2018-04-07 00:53:49

  NARESZCIE!!!

 • Gość - niezalogowany 2018-04-07 07:16:33

  Nareszcie ktoś zauwazyl nieprawidlowosci bo smrodu rozciagajacego sie na wiele kilometrow nie da się nie zauważyć

 • gość 2018-04-07 07:30:51

  Pani Jola i jej mąż oraz synowie od początku mieli prawo i ochronę środowiska w du...e. Może gdy pani Walc ustąpi ze stanowiska zapanuje porządek w mieście i odpady nie będą wysypywane gdzie popadnie. Proszę o systematyczne przyglądanie się temu co ta firma wyprawia. My sąsiedzi znamy całą procedurę. Przywieźć śmieci ze stolicy na plac i jak najtańszym kosztem pozbyć się problemu. Nadmienię że w firmie nie przestrzega się przepisów BHP - giną tam ludzie!!!. Niech wreszcie ktoś im się dobierze do du...y bo zgromadzili spory majątek na ludzkiej krzywdzie i zuchwałym poczynaniom. To mafia powiązana z radnymi ze stolicy. W radzie nadzorczej zasiada ponoć mąż Hanny Gronkiewicz-Waltz !!!

 • Gość - niezalogowany 2018-04-07 16:24:39

  A Pani śmieci pod dywanem chowa? trzeba to usprawnić i zmodernizować, odsmrodzić, zrobic spalarnię... i wtedy nie będzie smierdzialo... A wysypisko i tak musi zostać. można nie robić nic a narzekać i protestować, ale można też zmodernizować smiecoowisko, gdzie w 90% zniknie jego uciążliwośc. t
  trzeba zacząć myśleć a nie robić gownoburzę...

 • gość 2018-04-07 16:37:00

  Jak Pis zacznie rządzić w Warszawie to tylko wtedy coś można zmienić na korzyść - uwagi sąsiadów

 • gość 2018-04-07 16:38:03

  Jak Pis zacznie rządzić w Warszawie to tylko wtedy coś można zmienić na korzyść - uwagi sąsiadów

 • berni - niezalogowany 2018-04-08 19:27:24

  Tak po krotce tyle zrozumialem, ze jest szansa ze nie powiekszą przetworni odpadow, ale skoro sie nie wyrabiają z robotą i odpady zalegają na zewnątrz to muszą powiekszyc obiekt. PROSTA LOGIKA. chyba Jedyne co moze zlikwidowac lekaro to tozbudowa s17 tki.

 • gość 2018-04-08 21:22:48

  Wprowadzenie w arkana sprawy to jedno a wyjaśnienie że to nie radni, nie Prezydent Miasta Otwocka tylko zwykli obywatele w stałej współpracy z WIOŚ doprowadzili do ustaleń, dowodów i podjęcia działań prewencyjnych z "wysoka" celem wykazania jak działa ta maszynka do prania pieniędzy.

  Prokuratura już się nie wymknie. Szły słuchy że Lekaro ma przejebane. Bo ma z powodu działania pod pieczą PSL i omijania prawa jak tylko można.

 • Dawid Bielak 2018-04-08 21:24:17

  Sprawę Lekaro prowadzi obecnie prokuratura okręgowa. Jak ktoś wie co tam wysłać niech śle. Paragrafy są, dowody są - pozostaje ustalić kto ma iść siedzieć.

 • Gość - niezalogowany 2018-04-09 06:21:31

  TVN wymiękł a tak na marginesie to lekaro ma sprytna lokalizację bo jest w strefie R zakaz lotów dla dronów minomalnie ale jest.

 • byly pracownik - niezalogowany 2018-04-09 14:46:19

  zalosne, jakby ktos wiedzial troszke wiecej informacji niz szczatkowe wiadomosci to wiedzial by ze ostatecznie wszelkie kontrole konczą się w Saterze i wynika ze odory i problemy wynikają nie z sortowni odpadow Lekaro a z funkcjonujacego pelna para wysypiska smieci w Glinie w linii prostej 500 m od Lekaro.

 • Gość - niezalogowany 2018-04-10 11:06:26

  Jak to kto ma odpowiadać za to?
  Mamusia Jola Zagórska, tatuś Jurek Zagórski i synkowie: Robercik, Kamilek i Lesio

 • gość 2018-10-12 08:44:23

  co tu sie odpierdala prosze państwa?

 • Gość - niezalogowany 2018-10-12 10:14:28

  Pozamykajcie wszystkie firmy które odbierające śmieci to będziecie mieli na podwórkach małe śmierdzące składowisko odpadów i tłuste białe robaki. Wędkarzom się akurat może to spodobać. Najgorsze jest to że gmina daje pozwolenia na budowę w okolicy takich punktów, ludzie stawiają tam domy a później są zdziwieni że śmierdzi, jest hałas i nieestetyczny wygląd. Ale ten kraj już tak ma.

 • gość 2019-01-18 18:55:27

  Firma Lekaro nie odbiera smieci w terminie na warszawskiej Pradze, gabaryty leżą miesiącami (choć zgłaszane wiele razy), Lekaro kłamie że śmieci są odebrane a czekają po 2 tygodnie, a Ratusz ciągle podpisuje z nimi umowy. Odpowiedź Ratusza zawsze jest taka sama: nie mozemy zerwać umowy, a co to mafia jakaś? Na Targówku MPO odbiera smieci wzorowo, ale przecież trzeba zniszczyć MPO.....

 • Gość - niezalogowany 2019-09-06 14:45:45

  Na lekaro pracujus na czorno ukrainki umowy jak w obozi, a to i gozej . Newolnikow dostawlia z Ukrainy kierowca Biktor

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

MAGAZYNIER

Piekarnia Oskroba S.A. - jeden z liderów branży piekarniczej w Polsce poszukuje pracowników na stanowisko: Magazynier Miejsce pracy: Człekówka,..


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez iotwock.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

"WBB" PAŚNICZEK IRENEUSZ JÓZEF z siedzibą w Otwock 05-400, WSPANIAŁA 35 B.,

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"