10°C słabe opady deszczu

Krajowe Święto Pomidora za nami

Kiedy: 2018-07-28 , godzina: 13:00 | Gdzie: Janów/ Brzezinka

W niedzielę, 29 lipca, w Janowie/ Brzezince odbyła się już trzecia impreza z pomidorem w roli głównej. Przybyło mnóstwo zainteresowanych, nie tylko z okolic, ale z całej Polski. Największą widownię zgromadził występ gwiazdy wieczoru, czyli legendarnego zespołu Lady Pank, ale krok po kroku, sprawdźmy, jak wyglądało tegoroczne świętowanie.

Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą w intencji ogrodników. Tuż po niej nastąpiły okolicznościowe przemówienia, a w nich podziękowania dla wszystkich organizatorów i sponsorów. W międzyczasie na placu przed sceną ustawiło się mnóstwo punktów gastronomicznych, gdzie oprócz fast foodów i napoi, można było spróbować przede wszystkim darmowej zupy pomidorowej. Jak zapewniali organizatorzy, została ona przygotowana wedle tradycyjnego przepisu i z najlepszych składników. Na najmłodszych natomiast czekały trampoliny i dmuchane zjeżdżalnie. Na miejscu swoje stoiska rozstawili także partnerzy i sponsorzy, m.in. firmy z całej Polski związane z pomidorami. Swoje stanowisko miało też Polskie Stronnictwo Ludowe z Jakubem Stefaniakiem- posłem na Sejm RP - na czele. Jednakże tu nie skupiamy się na polityce. Na scenie jako pierwszy zaprezentował się zespół Sołtysi, a tuż po nim - w zupełnie innym gatunku muzycznym - wystąpiła Orkiestra Dęta OSP Karczew.

Po lokalnych koncertach przyszła pora na wykonawców w stylu disco polo i dance. Fani tego rodzaju muzyki mogli posłuchać popularnego zespołu Top Girls. Wkrótce potem wszystkim uczestnikom imprezy zaprezentował się zespół Masters, który wykonał m.in. swój najbardziej rozpoznawalny numer „Żona moja”. Wielu fanom i obserwującym, przypadły do gustu wykonania tych grup. Po godzinie 17:30 nadszedł kulminacyjny moment imprezy, czyli słynna już bitwa pomidorowa. Do pojedynku zgłosiło się mnóstwo chętnych, którzy zostali podzieleni na dwie grupy - białą i czerwoną. Nieważne, czy to mali, czy duzi, czy kobiety, czy mężczyźni - wszyscy brali udział w zabawie. W pewnym momencie na pole bitwy wjechał ciągnik z sikawką... z sokiem pomidorowym. Szaleństwu nie było końca, więc po starciu wszyscy byli przesiąknięci czerwonym warzywem.

Gdyby komuś wydawało się, że to już koniec emocji, to jest w błędzie. Punktualnie o 20:00 na scenę wszedł zespół Lady Pank. Janusz Panasewicz wraz z perkusistą i gitarzystami zagrali swoje najsłynniejsze kawałki oraz te z najnowszej płyty LP1, wśród których były m.in.: „Mniej niż zero”, „Kryzysowa narzeczona” czy „Na co komu dziś”. Na ten występ przybyli zarówno miejscowi, jak i najwierniejsi fani z fanclubu zespołu. Można śmiało powiedzieć, że gwiazdy wieczoru na żywo zobaczyło kilka tysięcy osób.

Na zakończenie imprezy zaprezentował się jeszcze znany zespół disco polo Extazy. Wybrzmiały takie kawałki jak: „Chciałem być” czy „Noc taka czarna”.

Imprezę prowadził popularny prezenter telewizyjny i konferansjer Maciej Smoliński, który dbał o atmosferę, komentował i przygotowywał wszystkich zebranych do kolejnych punktów programu.

Ciekawostki? Podczas bitwy pomidorowej kilku obserwatorów, którzy być może ustawili się zbyt blisko pola walki, „oberwało” pomidorem. Jadąc na wydarzenie, można było zauważyć pasy na jezdni namalowane do pewnej części miejscowości Brzezinka. Miejsce imprezy było natomiast podzielone na uporządkowane sekcje. Po jednej stronie dmuchańce dla dzieci, dalej pole bitwy, a następnie punkty z gastronomią i scena.

Organizatorzy zapewniają, że kolejne Krajowe Święto Pomidora już za rok, oczywiście ponownie w Janowie/ Brzezince. Można już zapisywać się na bitwę pomidorową. Nie pozostaje nic innego, jak czekać na następną edycję tego wydarzenia.

Sebastian Rębkowski

 

Krajowe Święto Pomidora za nami komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się