:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  16°C pochmurno z przejaśnieniami

Kręci mnie bezpieczeństwo w gminie Wiązowna

Bezpieczeństwo, Kręci bezpieczeństwo gminie Wiązowna - zdjęcie, fotografia

We wtorek, 16 maja br. w Urzędzie Gminy Wiązowna odbyła się debata na temat bezpieczeństwa jej mieszkańców. W jej wyniku kierowcy mogą się spodziewać wzmożonych kontroli np. na DK17 w okolicy Zagórza, a rodzice będą mogli wziąć udział w szkoleniach, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa ich dzieci.

Bardzo istotnym punktem spotkania było zaznajomienie uczestników z nowymi aplikacjami na urządzenia mobilne, które  mają ułatwić kontakt obywateli z policją. Debata została zorganizowana w ramach policyjnej kampanii “Kręci mnie bezpieczeństwo”, która swoim przewrotnym hasłem chce zainteresować młodych podstawowymi zasadami bezpieczeństwa na co dzień.  

Organizatorem debaty była Komenda Powiatowa Policji w Otwocku na czele z komendantem, podinsp. Hubertem Białogrodzkim. Przybyli na nią także komendant Komisariatu w Józefowie podkom. Arkadiusz Piętka, dzielnicowi Posterunku Policji Wiązowna oraz przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku. Obecny był również gospodarz miejsca, wójt Gminy Wiązowna, p. Janusz Budny. W debacie uczestniczyło ok. 50 osób. Wśród nich: radni gminy, sołtysi i przedstawiciele szkół. Na porządek debaty złożyły się trzy punkty: przedstawienie narzędzi elektronicznych dotyczących współpracy obywateli z policją, pytania mieszkańców oraz wnioski.

W pierwszej części przedstawiono dwie aplikacje na urządzenia elektroniczne: „Moja Komenda” i „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Pierwsza pozwala na zlokalizowanie najbliższej jednostki policji: komendy, komisariatu, czy posterunku (łącznie z funkcją nawigacji) oraz szybki kontakt z jej funkcjonariuszami. Znajdziemy tam również nr tel. komendy oraz adres dzielnicowego danego terenu. Wszystko po to, aby jak najszybciej uzyskać pomoc w sytuacji zagrożenia. Aplikacja może okazać się niezwykle przydatna w czasie wakacji, gdy będziemy przebywali w obcych miejscach. Łamanie prawa, czy wykroczenie, możemy natomiast zgłosić anonimowo i temu służy „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Program pozwala na bardzo dokładne wskazanie miejsca, którego dotyczy zgłaszana sytuacja. Wtedy informację otrzymuje dzielnicowy odpowiedniego terenu, który ma zadanie sprawdzić zgłoszenie. Dzięki aplikacji możemy również sprawdzić ilość i rodzaj zgłoszeń w naszej miejscowości, a nawet na naszej ulicy.

Drugi punkt spotkania to odpowiedzi policjantów na pytania mieszkańców. Dotyczyły one, w głównej mierze, nadużyć ze strony kierowców: zgłaszano miejsca nadmiernych prędkości pojazdów oraz niebezpieczne przejścia dla pieszych. Jednym z newralgicznych punktów na mapie gminy Wiązowna okazuje się zjazd z drogi krajowej nr 17 do Zagórza. Nawet w dniu debaty doszło tam do kolizji. Zatroskany rodzic pytał też o skalę problemu narkomanii wśród młodzieży. Odpowiedź Komendanta brzmiała uspokajająco. Okazało się, że plagą tego terenu są włamania na prywatne posesje i kradzieże. Taką informację uzyskałem od kierownika Posterunku Policji w Wiązownie, asp. szt. Dariusza Szopy.

Posterunek Wiązowna ma troje dzielnicowych (wśród nich nich jest jedna kobieta). Okazuje się, że to pierwsza gmina w Garnizonie Stołecznym, która sfinansowała dwa dodatkowe etaty, w tym jeden mundurowy. Wójt nie ukrywał, że przedsięwzięcie było karkołomne ze względów proceduralnych. A wszystko dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców. Koszt realizacji tego pomysłu, to ok. 60 tys. zł. rocznie.

W podsumowaniu debaty znalazła się deklaracja funkcjonariusza drogówki, dotycząca wzmożenia kontroli służb w miejscach zgłaszanych przez mieszkańców oraz organizacja szkoleń dla rodziców, na temat współczesnych zagrożeń bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, z wykorzystaniem internetu.

Sławomir Wąsowski         

 

Kręci mnie bezpieczeństwo w gminie Wiązowna komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na iOtwock.info

Bezpieczeństwo, Wiązowna - więcej informacji