20°C bezchmurnie

Ludowy patriota - Noc Muzeów 2018 w powiecie otwockim

Kiedy: 2018-05-19 , godzina: 16:00 | Gdzie: Izba Regionalna w Gliniance

Noc Muzeów - wydarzenie niezwykle ważne i wyczekiwane przez ogromną rzeszę ludzi i to bez względu na wiek. Wydarzenie kulturalne, które obecnie odbywa się już w skali ogólnopolskiej – pierwszą polską „Noc Muzeów” zorganizowano w 2003 r. w Poznańskim Muzeum Narodowym. W tym roku będzie wyjątkowo.

Przed Wami już 15 ogólnopolska edycja imprezy – w pierwszej wzięło udział zaledwie 11 placówek. W akcji uczestniczy wiele placówek z powiatu otwockiego, m.in. Muzeum Ziemi Otwockiej, Muzeum Stara Plebania w Karczewie, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, Muzeum II Korpusu w Józefowie czy gmina Wiązowna, która może pochwalić się Izbą Regionalną w Gliniance. Ktoś zaraz powie, że przecież te kulturalne miejsca czynne są codziennie i nie trzeba czekać rok, żeby je zobaczyć, a inny doda, że jak za darmo  - to każdy tam polezie. Noc Muzeów jest wielkim świętem kultury i wszyscy czują ten klimat. Oto jednego dnia cały kraj nie kładzie się spać nocą, tylko idzie na randez –vous ze sztuką. A trzeba wiedzieć, że wiele placówek często pokazuje wtedy swoje na co dzień niedostępne miejsca i zakamarki. W tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego też możecie być pewni, że zetkniecie się z eksponatami i wydarzeniami patriotycznymi podczas zwiedzania.

Tradycyjnie i dostojnie
Na tle kulturalnej mapy powiatu podczas NM wyróżnia się Izba Regionalna w Gliniance, która stara się zaskakiwać zwiedzających. W tym roku będzie można usłyszeć lokalnych twórców ludowych podczas wykonywania utworów patriotycznych, odbędzie się również pokaz umundurowania militarnego, przybliżone zostaną także weselne tradycje rejonu Mazowsza, jak również najmłodsi wezmą udział w warsztatach artystycznych.  To nie koniec niespodzianek – do obejrzenia przygotowana zostanie wystawa wycinanek kołbielskich (stworzone przez kobiety urodzone w XIX w.) z prywatnej kolekcji Mariana Sołobodowskiego (kolekcję zebrał Antonii Śledziewski, który przekazał ją Kazimierzowi Dejmkowi, reżyserowi i ministrowi kultury).

Program
16.00 – uroczyste otwarcie NM
16.10 – występy ludowych twórców
17.00 – spektakl dla dzieci „Wesele na Mazowieckiej wsi”
18.30 – warsztaty plastyczno – artystyczne dla dzieci „Kołbielska wycinanka”
18.45 – projekcja filmu „Wesele Kołbielskie” w reż. Andrzeja Kamińskiego

***

Muzeum Ziemi Otwockiej zaprasza na Słowiańską Noc Muzeów
Sobota, 19 maja, godz. 20.00 - 24.00
Wstęp wolny.
 

Centrum Historyczne Ziemi Karczewskiej Muzeum Stara Plebania zaprasza na Noc Muzeów w sobotę 19.05.18 od godz. 17.00

Ponadto zapraszamy też do:

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce: „Noc Muzeów” rozpocznie się 19 maja o godz. 16.00, potrwa do północy. Wśród przygotowanych atrakcji: tadycyjne oprowadzanie zwiedzających w strojach historycznych. Nowością będą projekcje filmów w Centrum Edukacyjno-Muzealnym („Twój Vincent”, „Koneser”). Zwiedzający będą mogli uczestniczyć w akcji „Panorama Niepodległej”, czyli wspólnego rysowania dłuuugiej historii Polski.

Adres: Warka, ul. Kazimierza Pułaskiego 24, 

 

Ludowy patriota - Noc Muzeów 2018 w powiecie otwockim komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się