9°C słabe, przelotne opady deszczu

Mazowsze ma uchwałę antysmogową. Wysokie kary za palenie węglem niskiej jakości

Ekologia, Mazowsze uchwałę antysmogową Wysokie palenie węglem niskiej jakości - zdjęcie, fotografia

24 października Sejmik Województwa Mazowieckiego jednogłośnie opowiedział się za uchwałą antysmogową. Według jej zapisów mieszkańcy województwa nie będą mogli palić miałem i mułem węglowym już od 1 lipca 2018 roku, a właściciele starych pieców niskiej jakości do ich wymiany mają czas do 1 stycznie 2023 roku. Za niestosowanie się do zapisów uchwały grożą kary do nawet 5 tys. złotych. Natomiast, od dnia podpisania uchwały nie można już instalować pieców niższej jakości, które emitują do atmosfery dużo szkodliwych, trujących substancji. Jest to zmiana, która ma radykalnie poprawić jakość powietrza na terenie Mazowsza.

Województwo mazowieckie jako czwarte, po małopolskim, śląskim i opolskim, opowiedziało się za poprawieniem jakości powietrza jakim oddychają ich mieszkańcy. Stawką jest przecież zdrowie nas wszystkich. Astma, nowotwory, choroby układu oddechowego czy krążenia to konsekwencje złego stanu powietrza.
 
Jak ogrzewać zgodnie z uchwałą?
Od 1 lipca 2018 roku na terenie województwa mazowieckiego nie będzie wolno palić mułów, flotokoncentratów węglowych, mieszanek, które je zawierają, węgla brunatnego oraz paliw produkowanych z jego wykorzystaniem, miałów (węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm) oraz paliw zawierających biomasę np. mokrego drewna. Natomiast, do końca 2022 roku wszyscy mieszkańcy będą zmuszeni do wymiany swoich pieców czy kominków na jednostki co najmniej 5-tej klasy. Mieszkańcy Mazowsza będą mogli liczyć na dofinansowanie tego rodzaju inwestycji. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa mazowieckiego, na lata 2014 - 2020, przeznaczono na ten cel 111 mln euro.

Za niezastosowanie się do nowych przepisów będzie grozić kara od 500 do nawet 5000 zł.
Dokument przewiduje możliwość kontrolowania urządzeń grzewczych. Inspekcje będą mogli przeprowadzać straże miejskie i gminne, wójt, burmistrz, prezydent miasta, upoważnieni urzędnicy urzędów miejskich i gminny, a także policja oraz Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Za niezastosowanie się do nowych przepisów będzie grozić kara od 500 do nawet 5000 zł.

bedziecieplo.pl

Mazowsze ma uchwałę antysmogową. Wysokie kary za palenie węglem niskiej jakości komentarze opinie

  • gość 2017-11-10 21:43:26

    Jak chce się walczyć ze smogiem, to najlepiej zacząć od siebie i od wymiany swojego kotła na taki, który nie będzie zatruwał najbliższej okolicy. Najpierw wymagajmy od siebie postawy „ekologicznej” a później od innych, bowiem najtrudniej jest zmienić właśnie swoje „mało ekologiczne przyzwyczajenia.” Bowiem mentalność nasza mówi: czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. I tak lądują w naszym piecu wszystkie domowe odpadki, śmieci i co tam nasza fantazja nam podpowiada. Dlatego powinniśmy zwracać się ku odnawialnym źródłom energii. Nie jestem jakimś tam EKO-Fanatykiem – u siebie palę w domu peletem (biomasa to też OZE). Z dofinansowania udało się kupić kocioł EEI Pellets. I szlak mnie trafia jak widzę te kopcące nie wiadomo czym kominy domków jednorodzinnych. Jeżeli kogoś nie stać na lepszy opał to wcale nie musi ponosić kosztów jego zakupu – wystarczy przenieść się do bloku i problem z głowy.

Dodajesz jako: Zaloguj się