6°C bezchmurnie

Mieszkańcy zdecydowali, bazarek na Ługach - Karczew okiem radnego Kwiatkowskiego - NR 46

Inwestycje, Mieszkańcy zdecydowali bazarek Ługach Karczew okiem radnego Kwiatkowskiego - zdjęcie, fotografia

Mieszkańcy zdecydowali! Znamy wyniki budżetu partycypacyjnego

 

Miło mi poinformować, że w wyniku głosowania na projekty w ramach budżetu partycypacyjnego, na osiedlu Ługi wygrał projekt remontu ul. Bema (na wysokości Bema 4 i 6), kontynuacji budowy miejsc parkingowych przy ul. Bema (na wysokości ul. Andersa oraz Roweckiego), a także przebudowa chodników przy ul. Maczka 8 i 10. Projekt, którego jestem współautorem, uzyskał aż 711 głosów mieszkańców naszego osiedla i zostanie zrealizowany już w przyszłym roku. Serdecznie Państwu dziękuję za okazane poparcie i Państwa zaangażowanie. Dziękuję także wszystkim głosującym, niezależnie od popieranego projektu, gdyż w ten sposób pokazujemy, że chcemy angażować się w prace samorządu i decydować na co wydawane są nasze pieniądze.

Powyższe inwestycje są kontynuacją planu reorganizacji osiedla Ługi, aby stało się ono miejscem bezpieczniejszym. W przyszłym roku planowane jest także wprowadzenie organizacji ruchu na Ługach, co oznacza spore zmiany. Bez wątpienia zwiększy to poziom bezpieczeństwa, wiąże się jednak z usunięciem wielu samochodów z naszych ulic. Jako radni z osiedla uważamy, że niektóre miejsca nie są w tym momencie gotowe na tak drastyczne zmiany. Aby egzekwować zakazy, należy najpierw zagwarantować parkingi dla mieszkańców. Będziemy dążyć do tego, aby zachować równowagę – z jednej strony zapewnić dostateczną liczbę miejsc postojowych, z drugiej strony nie ingerować w zieleń na osiedlu, gdyż jest ona tym, co wyróżnia je spośród innych i uprzyjemnia spędzany tu czas.

Pełna lista zwycięskich projektów w ramach budżetu partycypacyjnego na 2018 rok:

Zjazd linowy dla dzieci na placu zabaw na Osiedlu Nr 1 – Osiedle Nr 1,

Wykonanie nakładki asfaltowej na fragmencie ulicy Widok – Osiedle Nr 2,

Wymiana opraw oświetleniowych lamp ulicznych na ul. Wiślanej – Osiedle Nr 3,

Odwodnienie, naprawa jezdni ul. Dojazd, progi zwalniające w ulicy Armii Krajowej, rewitalizacja chodnika – od Stare Miasto do Żaboklickiego, estetyka ulicy Kolejkowej, tablica informacyjna – Osiedle Nr 4,

Projekt i budowa (utwardzenie) ulicy Baczyńskiego – Osiedle Nr 5,

Budowa chodnika w ul. Ochotników; Zagospodarowanie skweru między ul. Leśną a Otwocką i zagospodarowanie terenu przy kapliczce na ulicy Gołębiej – Osiedle Nr 6,

Przebudowa drogi gminnej ul. Bednarskiej – Osiedle Nr 7,

Remont ulicy Bema, remont chodników przy ulicy Maczka 8  i 10 oraz budowa miejsc parkingowych wzdłuż wału przy ul. Bema – Osiedle Nr 8,

Wytyczenie geodezyjne, utwardzenie tłuczniem zamkniętej części ul. Miziołka – Osiedle Nr 9.

 

Bazarek na Ługach

O tym, że „pętla” na Ługach nie jest najbezpieczniejszym miejscem na ziemi, wiedzą chyba wszyscy. Ciągły ruch pieszych, nieustannie przeciskające się minibusy, parkujące samochody, a do tego wszystkiego – kupcy. Aby trochę „ucywilizować” tę przestrzeń, w karczewskim Urzędzie odbyło się spotkanie radnych z osiedla z przedstawicielami Otwockiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Naczelnikiem Wydziału Gospodarczego i Strategii oraz Prezesem Komunalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Karczewie. Głównym tematem była propozycja przeniesienia miejsca handlowego kilkanaście metrów dalej, na działkę na końcu pawilonów przy łączniku pomiędzy Ługami a ul. Piłsudskiego.

Utworzenie targowiska w tym miejscu byłoby tak naprawdę korzystne dla wszystkich. Na „pętli” trochę by się rozluźniło, a kupcy zyskaliby przestrzeń do handlu z prawdziwego zdarzenia. No i spaliny z samochodów nie byłyby emitowane wprost na warzywa i owoce… Co do potrzeby takiego rozwiązania, zgodzili się wszyscy zebrani. Pojawiły się jednak dwie koncepcje dotyczące utwardzenia tego terenu. Burmistrz chciałby wysypać ten teren tłuczniem. Ja z kolei uważam, że warto byłoby zainwestować trochę więcej, aby zrobić z tego stałe miejsce handlowe, a nie prowizoryczne. Żwir zacząłby się z czasem wysypywać na drogę i zamiast poprawić atrakcyjność i bezpieczeństwo tej lokalizacji – zmniejszylibyśmy je. Dlatego warto, aby utwardzić ten teren układając na nim płyty ażurowe (eko kostki). Wtedy kupcy mogliby komfortowo rozstawić swoje stoiska, a i mieszkańcy mogliby wygodnie poruszać się w tym miejscu.

Do rozwiązania pozostaje jeszcze kwestia ciągu ciepłowniczego, który znajduje się na środku działki proponowanej na targowisko, na co zwrócił uwagę Prezes KPEC na naszym spotkaniu. Takie umiejscowienie ciepłociągu wymusza podzielenie przestrzeni na dwie części: na jednej odbywałby się handel, druga z kolei mogłaby być przeznaczona na stanowiska parkingowe. Miejsce w którym przebiega ciąg ciepłowniczy pozostałoby niezagospodarowane, tworząc w ten sposób naturalną granicę. Jest to według mnie najrozsądniejsze wyjście z tej sytuacji i będę zabiegał o realizację inwestycji właśnie w tej formie. Wszystko wskazuje na to, że Ługi już wkrótce zyskają nowe targowisko.

 

Piotr Kwiatkowski

Radny Rady Miejskiej

w Karczewie

[email protected]

Mieszkańcy zdecydowali, bazarek na Ługach - Karczew okiem radnego Kwiatkowskiego - NR 46 komentarze opinie

 • gość 2017-10-21 20:20:54

  Dla realizacji projektu potrzebna jest zgoda podmiotu którego rurę "zabetonujecie nawierzchnią. A to może nie dojść do skutku. Macie tą zgodę już teraz czy budżet pójdzie się "...ć".

 • Piotr Kwiatkowski 2017-10-22 11:01:36

  Jaką rurę zabetonujemy? I jaki budżet pójdzie się "...ć?"

 • gość 2017-10-24 22:50:53

  Panie Piotrze, Co do płyt ażurowych to proponuję pojechać po dniu handlowym na bazar przu osiedlu Batorego. Ciekawe jak będzie się odbywało sprzątanie tego terenu z tych płyt ażurowych ? Sama koncepcja jest ok ale juz w fazie projektowania trzeba przemyśleć inne rzeczy. Czy sa tam planowane stanowiska z zadaszeniem ? czy będzie "wolna amerykanka" i każdy handlujacy będzie stawiał swój "businesowy namiocik"? Co do planów związnych z porządkowaniem ulic to czy przewiduje się utworzenie przynajmniej jednego stanowiska "technicznego: na ulicę dla straży pożarnej , energetyki, gazownictwa, itp.I egzekwowanie poparte mandatami jego nienaruszalnośći przez innych kierowców ? Czasami ciężki sprzęt wzywany czy to do awari , pożaru i innych potrzeb nie ma gdzie stanąć i tarasuje cały przejazd. Pozdrawiam i życzę powodzenia w realizacji planów.

 • Krystian - niezalogowany 2017-11-08 10:27:27

  Witam , uważam że pomysł z przeniesieniem "targowiska ' jest chybiony ze względu na jego nową i nieatrakcyjna handlowo lokalizacje.Trzeba by się było pogodzić z jego likwidacją ze względów bezpieczeństwa mieszkańców.

 • mieszkanka - niezalogowany 2018-04-13 09:13:29

  A ja myślę ,że na Ługach bardzo przydałby się taki ucywilizowany bazarek gdzie można szybko zrobić zakupy prosto od producenta i zgadzam się ,że powinny byc tam stanowiska z zadaszeniem a płyty ażurowe byłyby trudne do sprzątania raczej kostka (to niestety sa dodatkowe koszty ) a koncepcja samego bazarku mnie cieszy moich sąsiadów również

Dodajesz jako: Zaloguj się