5°C bezchmurnie

Na Ługach będzie się działo! - Karczew okiem radnego Kwiatkowskiego - NR 56

Na Ługach będzie się działo!

W marcu odbyło się zapowiadane już spotkanie w sprawie organizacji ruchu na Ługach.

Planowany termin wprowadzenia organizacji ruchu na terenie osiedla Ługi przewiduje się do końca 2018 roku. Projekt stałej organizacji ruchu ma być częściowo przeprojektowany, w zakresie uwag zgłaszanych na spotkaniu, i poddany uzgodnieniom u Powiatowego Inżyniera Ruchu.

W trakcie konsultacji zwróciłem uwagę na dwie kwestie. Pierwszą jest remont ul. Bema, na który wydamy w tym roku ponad 300.000 zł. Niestety nie wystarczy środków na gruntowną przebudowę wraz z nową podbudową, aczkolwiek przewidywane rozwiązanie, które zakłada położenie „siatki” z włókna szklanego, w zupełności powinno wystarczyć na potrzeby samochodów osobowych. W związku z tym warto byłoby zadbać o to, aby nowa nawierzchnia posłużyła nam przynajmniej przez kilkanaście najbliższych lat.

Projektant ma przeanalizować zaproponowaną przeze mnie możliwość wprowadzenia zakazu wjazdu na osiedle dla pojazdów powyżej 3,5 tony (z wyjątkiem zaopatrzenia, w tym np. dowozu mebli dla mieszkańców). Z pewnością wydłużyłoby to „żywotność” osiedlowych uliczek, które zdecydowanie nie powinny służyć samochodom ciężarowym. Zakaz nie dotyczyłby pętli na początku osiedla oraz ul. Miziołka.

Drugą kwestią jest wyjazd z ul. Roweckiego. Od lat ulica ta jest uprzywilejowana, z pierwszeństwem przejazdu w stosunku do ul. Bema. Nowa organizacja ruchu przewidywała przekształcenie ul. Roweckiego w drogę podporządkowaną, co w mojej ocenie doprowadziłoby do niepotrzebnego zamieszania i utrudnienia ruchu na tym odcinku. Po ul. Roweckiego porusza się zdecydowanie więcej pojazdów, a w nowej sytuacji kierowcy musieliby ustępować samochodom wyjeżdżającym z drogi parkingowej. Wszyscy zebrani rozumieli mój punkt widzenia, aczkolwiek problem, w ocenie projektanta, stanowiły przepisy ruchu drogowego i uprzywilejowanie drogi jednokierunkowej nad dwukierunkową. Po konsultacjach z zaprzyjaźnionym projektantem, zaproponowałem rozwiązanie, które mam nadzieje zostanie zaakceptowane przez Powiatowego Inżyniera Ruchu i pozwoli na utrzymanie obecnego stanu rzeczy.

Z uwagi na protesty mieszkańców, nie zostaną wykonane miejsca postojowe na wysokości ul. Andersa 8 i 9. Materiał, który w związku z tym nie został wykorzystany, przeznaczony zostanie na poszerzenie ulic Roweckiego i Andersa na odcinkach, które tego wymagają ze względu na obowiązujące przepisy prawa. Prace wykonane zostaną z betonowej kostki brukowej lub płyt EKO.

Wielu, szczególnie starszych mieszkańców zgłaszało mi prośby o postawienie ławek przy ul. Bema. Do wniosku przychylił się burmistrz i zostaną one zamontowane po przeprowadzeniu prac remontowych.

Największy problem w trakcie konsultacji stanowiła sytuacja na „odnodze” ul. Sikorskiego (fragment ulicy, który jest „ślepy”, bez przejazdu). Jest ona zbyt wąska na wprowadzenie ruchu dwukierunkowego przy jednoczesnym stworzeniu miejsc postojowych, dlatego analizie zostanie poddana możliwość poszerzenia obecnej nawierzchni w ramach pasa drogowego. Jako radni z osiedla nie zgodziliśmy się na wprowadzenie zakazu parkowania w tym miejscu, co proponowała Otwocka Spółdzielnia Mieszkaniowa. Mimo budowania nowych miejsc parkingowych, jest ich na osiedlu zdecydowanie zbyt mało, dlatego należy robić wszystko, aby zachować istniejące już stanowiska.

 

PIT w Karczewie się opłaca!

Jeszcze do końca kwietnia można składać swoje zeznania podatkowe. Odprowadzając swe podatki w Karczewie, poza przekazaniem gminie niezbędnych środków m.in. na rozbudowę infrastruktury czy utrzymanie oświaty, w tym roku można wygrać także nagrody!

Urząd, aby zachęcić do odprowadzania podatków w Karczewie zorganizował loterię. Do konkursu będzie można się zgłaszać od 1 do 30 maja. Do wygrania m.in. skuter, telewizor, laptop i aparat fotograficzny. Więcej informacji można uzyskać w Urzędzie Miejskim oraz na stronie www.karczew.pl.

 

Piotr Kwiatkowski,

Radny Rady Miejskiej w Karczewie

Na Ługach będzie się działo! - Karczew okiem radnego Kwiatkowskiego - NR 56 komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się