15°C bezchmurnie

Otwock bez Straży Miejskiej i co dalej

Bezpieczeństwo, Otwock Straży Miejskiej dalej - zdjęcie, fotografia

Tylko do końca lutego będzie pracować Straż Miejska w Otwocku. Taką decyzję podjęła Rada Miasta na posiedzeniu 18 grudnia ubiegłego roku.

Rozmowy o słuszności utrzymywania SM toczyły się od dłuższego czasu, na tyle, że radni, podczas grudniowej sesji, zrezygnowali z dyskusji na ten temat i na wniosek Marcina Kraśniewskiego przystąpiono od razu do głosowania nad przyjęciem Uchwały. Za likwidacją opowiedziało się 10 radnych, przeciw – 7, przy jednym głosie wstrzymującym się. Wcześniej, opinię na ten temat wydał komendant policji oraz związki zawodowe, optując za pozostawieniem SM w obecnej formie. Były również propozycje zmian strukturalnych, zgłaszane przez radnych - nie spotkały się jednak z zainteresowaniem decydentów. Przewodniczący Jarosław Margielski podziękował za pracę strażnikom, dostrzegając ich umiejętności, zaangażowanie i kompetencje.

Obecnie w Otwockiej Straży Miejskiej pracuje 7 osób (1 komendant, 5 strażników i 1 osoba do pracy administracyjno-biurowej).  Do dyspozycji mają 3 samochody służbowe. Zajmują 3 pomieszczenia biurowe w budynku „C” UM przy ul. Armii Krajowej, w których mieści się również centrum miejskiego monitoringu. Roczny budżet SM, z obsługą monitoringu wynosił dotychczas ok. 950 tys. zł. Po zdjęciu tej kompetencji z SM, w ostatnim roku budżet zmniejszył się do nieco ponad 0,5 mln. zł. Czy miasto zaoszczędzi na likwidacji tej komórki? Obecnie trudno to oszacować.

Do przejęcia pozostaną dotychczasowe zadania strażników, wynikające z działań podejmowanych w zakresie życia społecznego na terenie miasta. Monitoring już jest prowadzony przez miejskich urzędników, chociaż system wymaga dopracowania. Pozostaje częściowa kontrola ruchu drogowego (niedozwolone parkowanie, porzucone wraki), niszczenie mienia, zabezpieczanie imprez masowych, interwencje dotyczące osób bezdomnych i nietrzeźwych w miejscach publicznych, odłów i przewóz porzuconych zwierząt, realizacja ustawy antysmogowej, czy likwidacja dzikich wysypisk.

Racjonalizm podpowiada, że część obowiązków może przejąć Komenda Powiatowa Policji w Otwocku, część wydziały UM Otwocka, np. Wydział Ochrony Środowiska, Gospodarki Komunalnej, Spraw Obywatelskich, czy Wydział Kryzysowy. Prawdopodobnie nie obędzie się bez wsparcia firmami zewnętrznymi, szczególnie przy interwencjach dot. zwierząt. Jakie koszty wygeneruje nowa organizacja takiej pracy? Czy faktycznie będą one niższe od dotychczasowych? Do tego dochodzi jeszcze czynnik ludzki – kilka osób straci stałe zatrudnienie. Pozostaje mieć nadzieję, że dobrze wyszkoleni strażnicy łatwo znajdą zajęcie w policji, czy firmach ochroniarskich. Oby nie okazało się, że dziecko zostało wylane z kąpielą, a stryjek zamienił siekierkę…

Sławomir Wąsowski

Fot. „Pleasure Photo” - Bartek Zajączkowski 

Otwock bez Straży Miejskiej i co dalej komentarze opinie

  • gość 2018-01-24 12:14:57

    Bzdura i wybielanie na siłę, strażnicy nie robili nic konkretnego , pomoc zwierzakom to ja powiem jak to wygląda ,telefon do straży oni nic nie mogą a zwierzak lezy i czeka na pomoc ,następny telefon no oni mogą zadzwonić po pogotowie dla zwierząt w warszawie owszem zwierzak doczekał się pomocy po trzech godzinach przyjechała pani z pogotowia z warszawy a na miejscu nawet nie pokazał się jeden strażnik pieska pilnowali mieszkańcy ,i co tu dodać. Złe parkowanie , po telefonie usłyszałem że oni i tak nic nie mogą pomóc abym dostał się do własnego domu bo mandatu nie wystawia a i odholować nie mogą ,dostałem poinformowany że lepiej abym na Policje zadzwonił . Wiec po co oni są ,ganianie w piątek pod bazarkiem ? jazda służbowymi autami na zakupy ,bzdura nic dla tego miasta nie robili ,i na koniec pilnowanie monitoringu nawet koń by się uśmiał

  • olek - niezalogowany 2018-02-21 19:17:09

    I sie usmial jestem koniem

Dodajesz jako: Zaloguj się