PILNE

Otwocki budżet: 450 poprawek w ostatniej chwili

11/01/2017 09:07

Aż 450 poprawek radni wprowadzili do budżetu na dzień przed końcem roku! Nie będzie ronda w centrum, będzie za to sporo inwestycji w okręgach koalicyjnych radnych. Pisanie budżetu miasta „na kolanie” nie odbyło się bez kilku „baboli”. Radni wprowadzili do budżetu budowę drugiej ul. Matejki z kostki betonowej (bo jedną asfaltową już mamy), budowę linii oświetleniowych w miejscach gdzie taka już jest, a na niektóre zadania pieniądze zostały przeznaczone dwukrotnie. Najważniejsza jednak zmiana to rezygnacja z budowy ronda przy skrzyżowaniu Batorego i Matejki, to zadanie miało być w połowie finansowane ze środków powiatu. Jeżeli Otwock odrzuci taką propozycję to powiat wyda swoje środki gdzie indziej, niestety niekoniecznie w Otwocku!

Zasady ustalania budżetu miasta na kolejny rok określa procedura rady miasta. Zgodnie z nią, wnioski do budżetu zbiera się do końca września. Na podstawie tych wniosków powstają zestawienia i projekt budżetu który jest modyfikowany dzięki wnioskom radnych po to, by do 17 grudnia ustalić jego ostateczną formę. Niestety, tradycją stało się w Otwocku, że na chwilę przed samym uchwalaniem posiadający większość radni koalicyjni wprowadzają kilkaset poprawek. W tym roku było ich około 450.

Nie wiedzieli nad czym głosują

Ponieważ radni koalicji zaprezentowali około 450 poprawek na chwilę przed głosowaniem pozostali radni nie mieli najmniejszych szans dowiedzieć się nad czym mają za chwilę głosować. Wprowadzone poprawki nie były wcześniej omawiane na zwołanych w tym celu komisjach. Nie były również przedstawiane prezydentowi, żeby mógłby się w jakikolwiek sposób do nich odnieść. Oczywiście, ze względu na większość w radzie koalicyjni radni przyjęli wszystkie swoje poprawki.
Rezultat pisania budżetu miasta „na kolanie”, na dzień przed zakończeniem roku jest taki, że do zamknięcia naszego numeru nie był opublikowany ostateczny kształt budżetu. Nie znali go również urzędnicy, którzy przecież od 1 stycznia powinni zająć się jego realizacją.

Przypadkowe wykreślenia

Na zwołanej na dzień 4 stycznia konferencji prasowej prezydent miasta wraz z pracownikami odnieśli się do przedstawionych na sesji poprawek:
Z ustalonej wcześniej z radnymi wersji budżetu została usunięta budowa ronda na skrzyżowaniu Matejki i Batorego oraz wykonanie nakładki asfaltowej w ul. Armii Krajowej. Te dwa zadania miasto Otwock miało realizować wspólnie z powiatem, a jeżeli zrezygnuje z ich realizacji to powiat nie będzie ich robił sam i swój wkład w postaci 950 tys. przeznaczy na inne inwestycje, niekoniecznie zlokalizowane na terenie Otwocka – skomentował prezydent.
Wykreślenia w stosunku do wcześniej uzgodnionej wersji objęły również m. in. remont budynków będących własnością gminy Otwock, wykonanie całorocznych badań odorowych wokół RIPOKów, budowy ulic i chodników. Obcięcie środków na paragrafach sprawiło, że niektóre zadania takie jak: budowa przystanków dla nowej linii autobusowej prowadzącej z Mlądza przez Świdry Wielkie do Centrum miasta i uruchomienie nowej linii L nie będą możliwe do realizacji.
Wydatki na oświatę miejską zostały zmniejszone o ponad 1,5 mln. Wydatki na Otwockie Centrum Kultury zmniejszono o 700 tys., co prawdopodobnie będzie wiązało się z odwołaniem większych imprez. Dla OCK zostały również obniżone wydatki na eksploatację teatru o 30%, co spowoduje, że nie będzie on tak dostępny dla mieszkańców jak początkowo planowano.
O 770 tys. łącznie zmniejszono wydatki na oświetlenie ulic, placów i dróg na terenie miasta, na utrzymanie czystości i porządku, utrzymanie zieleni co zdecydowanie odbije się na jego wizerunku.
Radni zmniejszyli również wynagrodzenia pracowników urzędu miasta w tym pracowników straży miejskiej, co zapewne wiązało się będzie ze zwolnieniami, lecz nie wiadomo jeszcze w jakim zakresie. Prawie w całości wykreślono również środki pozwalające na opracowanie ekspertyz i wniosków aplikacyjnych o środki unijne.
Wszystkie te zmniejszenia miały służyć przekazaniu środków na inwestycje, cel więc jak najbardziej słuszny. Niestety te zmniejszenia nie były poparte konsultacjami.

Podobne rondo miało powstać na skrzyżowaniu Batorego i Matejki, ale zostało wykreślone z budżetu.

Przypadkowe i niekonsekwentne wpisy

–  Wśród dopisanych na ostatnią chwilę inwestycji jest wiele błędów, gdybyśmy dostali te poprawki np. 2 dni wcześniej to na pewno pomoglibyśmy te błędy zweryfikować, niestety tak się nie stało – komentuje prezydent.
Jedną z dopisanych zadań stanowi sygnalizacja świetlna dla skrzyżowania Smorządowej z ul. Reymonta. – Kilka miesięcy temu na wniosek radnych dla tego skrzyżowania przygotowaliśmy projekt ronda, kosztował on ponad 50 tys., teraz na wniosek radnych będziemy dla tego skrzyżowania przygotowywać projekt oświetlenia. Przygotowany przez nas projekt ronda jest spójny z przygotowanym przez powiat projektem przebudowy ul. Czaplickiego i Samorządowej. Niezbędna będzie więc będzie również zmiana projektu przebudowy ulic, która również wygeneruje koszty. Wszystkie te koszty wynikają z niekonsekwencji koalicyjnych radnych – komentuje prezydent.
Największe zdziwienie wywołało wpisanie w zmianach do budżetu zadania pn.: Projekt i budowa ul. Matejki wraz z chodnikiem za 185 tys. – ulica Matejki posiada przecież już jezdnię asfaltową, chodnik i ścieżkę rowerową.
W zmianach do budżetu znalazły się również zadania inwestycyjne, które zostały już wykonane w latach poprzednich np. projekt i budowa oświetlenia w ul. Mickiewicza na odcinku od ul. Kołłątaja do ul. Turystycznej czy projekt ulicy Laksowej.
Dużo kontrowersji wzbudziło również wpisanie zadania „budowa ul. Wileńskiej z kostki betonowej wraz z odwodnieniem oraz progami zwalniającymi na odcinku od ul. Łukasińskiego do ul. Wiejskiej” – W 2016 urząd zgodnie z wnioskiem radnych urząd przygotował projekt ul. Wileńskiej z płyt betonowych. W tym roku będzie musiał przygotować kolejny projekt, który wygeneruje kolejne koszty. Podobnie niezrozumiały jest zapis „Projekt i budowa ulicy Wrocławskiej”, dla której projekt został już również wykonany, ale możliwe, że będzie wykonywany kolejny ze względu na zmianę zadania radnych co do zastosowanej technologii.
Do budżetu zostały za to wpisane ul. Lisia i Zajęcza, a dla nich urząd nie posiada ważnych projektów więc powinny w tym przypadku zostać przeznaczone środki również na projekt.
Niespodziewanie została również dopisana budowa mini boiska przy ul. Kruczej. Wskazana lokalizacja znajduje się na gruntach należących do OSM oraz do osób prywatnych. Wpisywanie takiej inwestycji na chwilę przed głosowaniem nie gwarantuje możliwości jej realizacji. Najpierw należy upewnić się, czy właściciele gruntu na taką inwestycję się zgodzą.

Inwestycje tradycyjnie niedoszacowane

Podobnie jak w zeszłych latach w budżecie znalazło się wiele niedoszacowanych inwestycji. Tylko dla 14 z inwestycji, dla których są wykonane projekty budowlane niedoszacowanie wynosi ponad 2 mln złotych. Są to ulice: Otwocka, Żabia, Czerska, Mała, Wąska, Ziołowa, Grzybowa, Lisia, Zajęcza, Łukasińskiego, Sputników, Sobieskiego, Żurawia, i rondo na skrzyżowaniu Andriollego i Pułaskiego.
Dla innych zadań, które zostały wpisane, niedoszacowanie najprawdopodobniej jest równie znaczne, lecz nie może być przez nas na dzień dzisiejszy precyzyjnie określone, bo urząd nie posiada dla nich projektów budowlanych.

Zabrali wszystkim, a dołożyli tylko u siebie

Ze zwiększeń uchwalonych przez koalicje w budżecie „na kolanie” najwięcej bo aż 10 zostało dopisanych w okręgu przewodniczącego Jarosława Margielskiego. Kolejnym „szczęśliwcem” okazał się partyjny kolega Jakub Kosiński, w jego okręgu zostało dopisanych 9 inwestycji. Po 7 inwestycji dopisano do okręgów Moniki Kwiek, Jarosława Łakomskiego.
Nie mają szczęścia mieszkańcy, którzy nie są sąsiadami koalicyjnych radnych. Dla nich koalicja pożałowała inwestycji. I tak do okręgu radnej Małgorzaty Rock została dopisana tylko jedna inwestycja. Natomiast do okręgu radnego Kamińskiego nie została dopisana żadna. Oboje radni startowali do rady miasta z bezpartyjnych komitetów.
Redakcja


Komentarz radnej Małgorzaty Rock z 14 okręgu wyborczego, Świder wschodni.

Radny Kłósek zarzucił radnym spoza koalicji, że nic nie robią, a chcą żeby ich projekty były realizowane. Zwróciłam uwagę, że moje wnioski były wypracowane i konsultowane na spotkaniach z moimi wyborcami. Zostały złożone do 20.09.2016. Nie umiem więc powiedzieć, dlaczego nie znalazły się w obecnym budżecie, a te, które się znalazły [w projekcie budżetu prezydenta – przyp. red.] zostały wykreślone przez radnych koalicji. Mniemam, że jest to kara za moje wystąpienie z koalicji. Wygląda na to, że nie radni i mieszkańcy decydują o potrzebach w swoich okręgach, a grupa polityczna koalicji. Czy tak ma wyglądać zrównoważony rozwój naszego miasta?
 

Reklama

Otwocki budżet: 450 poprawek w ostatniej chwili komentarze opinie

 • gość 2017-01-11 09:41:29

  Szanowna Redakcjo., czy pracujący w waszej gazecie dziennikarze wstydzą się swojej pracy? Dlaczego autorzy nie podpisują się pod swoimi artykułami? Tylko Pan Szczyrek zawsze ma odwagę podpisać się pod tym co napisał.

 • gość 2017-01-11 10:31:08

  Brawo "Koalicja" w końcu ktoś się wziął za robotę... Przykro mi z powodu tego portalu ale takie życie

 • Kazimiera Zalewska 2017-01-12 09:53:01

  Tekst jest pracą zbiorową - komentarze można kierować do red. Zalewskiej PS. za to goście wykazują się "wielką odwagą" krytykując anonimowo, - tylko bez rzeczowych argumentów

 • gość 2017-01-13 20:51:39

  oczywiście ta koalicyja to zapewne pisowscy radni nic dodać nic ująć

 • gość 2017-04-13 10:27:53

  Widać obiektywizm dziennikarski iOtwock, kiedy na mieście aż roi się od nowych inwestycji. W koncu się młodzi ludzie wzieli się za to miasto. Nigdy w Otwocku nie było tyle inwestycji co teraz. Brawo Rada MIasta! Nie odpuszczać tej bandzie na krok!

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez iotwock.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

"WBB" PAŚNICZEK IRENEUSZ JÓZEF z siedzibą w Otwock 05-400, WSPANIAŁA 35 B.,

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"