21°C słabe, przelotne opady deszczu

Powstaje film o żniwach na Kołbielszczyźnie

Stowarzyszenie Kultury Mazowsza już po raz drugi stało się producentem filmu. Po sukcesie „Wesela Kołbielskiego” nakręconego w 2012 roku, który dzięki telewizji i licznym emisjom w domach kultury, świetlicach i czytelniach obejrzały miliony osób w kraju i za granicą, przyszła kolej na następny film pt. „Żeńcy”.

- Sceny w filmie mają przypominać, jak wyglądały żniwa na dawnej wsi, ale też pokazywać młóckę, pracę w młynie czy wyrób masła, chleba, sera. Dawniej te prace były codziennością, dziś powoli odchodzą w zapomnienie. Młodzież nie wie zbyt wiele na temat dawnej wsi. Jeżdżąc po Polsce, spotykam się z młodymi na wieczorach autorskich. Pokazuję na przykład chomąto i pytam, czy wiedzą, co to jest. Nie wiedzą – mówi Andrzej Kamiński, autor scenariusza i prezes Stowarzyszenia Kultury Mazowsza.

- Staramy się odtworzyć na podstawie historii jednej rodziny, która przygotowuje się do żniw, cały obrządek, który towarzyszył tej pracy polowej w połowie dwudziestego wieku. Myślę, że będzie to fajna pamiątka - dopowiada Wojciech Klimala, reżyser filmu „Żeńcy”. - Niemal wszyscy, którzy występują w „Żeńcach”, są amatorami. Choć w tym przypadku to, że nie ma tu aktorów zawodowych, jest zaletą. Mamy jednak jednego prawdziwego aktora,Jarka Grudę, który nam pomaga i jest dobrym duchem ekipy. Reszta to ludzie, którzy są naturszczykami, ale od dawna uczestniczą w rekonstrukcjach ludowych, są zaangażowani w historię wsi, więc jak najbardziej odpowiedni, żeby stworzyć klimat, jakiego potrzebujemy – podkreśla Wojciech Klimala.

- Zdjęcia do „Żeńców” kręcono w Muzeum Wsi Radomskiej przez trzy dni, gdyż w tym miejscu znajdują się chaty kryte strzechą, jest młyn wodny, młockarnia na chodzie z 1942 roku i  traktor Ursus z 1953 roku, również działający. I, co ważne, było żyto na polu, które pozwolono nam kosić, wiązać w snopki i ustawiać w dziesiątki jak ongiś. Kolejne sceny będziemy kręcić 3 września, ale już nie w radomskim skansenie, a w kościele w Kołbieli, gdzie zostanie poświęcony wieniec i chleb dożynkowy. Natomiast same dożynki odbędą się w gospodarstwie agroturystycznym „Stajnia Grand” w Glinie, gmina Celestynów. Wezmą w nich udział bohaterowie filmu oraz zespoły ludowe z powiatu otwockiego i zaproszeni goście – zapowiada autor filmu Andrzej Kamiński i dodaje podziękowania dla sponsorów: Powiatu Otwockiego, Gminy Kołbiel i Kolei Mazowieckich.

Premiera filmu, jak informuje prezes Kamiński, ma się odbyć w listopadzie w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku i w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu.  Prowadzone są także rozmowy z TVP, która jest zainteresowana emisją filmu.

Kazimiera Zalewska, Andrzej Kamiński

 

Powstaje film o żniwach na Kołbielszczyźnie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się