27°C bezchmurnie

TBS Otwock Mały – etap drugi

W lipcu ubiegłego roku Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Karczewie podjęło nowatorskie przedsięwzięcie na skalę kraju: budowę domu wielorodzinnego w systemie TBS przy ul. Częstochowskiej w Otwocku Małym. Kiedy pierwszy blok jest już prawie gotowy, wmurowano akt erekcyjny pod budowę drugiego budynku.

System TBS (Towarzystwo Budownictwa Społecznego) nie jest w Polsce czymś nowym, ponieważ funkcjonuje już od połowy lat 90. Nowatorskie jest natomiast prowadzenie inwestycji przez spółkę, która zasadniczo budownictwem się nie zajmuje. I taką właśnie inicjatywę podjęło Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Karczewie na czele z prezesem Krzysztofem Balcerzakiem. Było to możliwe po uzyskaniu nisko oprocentowanego kredytu w wysokości do 4 mln zł w Banku Gospodarstwa Krajowego i przekazaniu prawie 1 ha działki przez Radę Miejską w Karczewie. W kosztach budowy partycypuje KPEC i przyszli mieszkańcy.

W uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod drugi budynek 14 sierpnia (wtorek), obok przedstawicieli inwestora, tj. wspomnianego prezesa i Rady Nadzorczej KPEC z przewodniczącym Bartłomiejem Tkaczykiem, wzięli udział: burmistrz Karczewa Władysław Dariusz Łokietek, przedstawiciele RM: Anna Trzepałka i Anna Osial z przewodniczącą Danutą Trzaskowską, przedstawiciel wykonawcy E.W. Rental Krzysztof Walasek, kierownik budowy Michał Pelak oraz karczewski proboszcz ks. Andrzej Sobczyk. Okazało się, że w procesie przetargowym wygrała ta sama firma, która prowadzi budowę pierwszego bloku. Prezes Balcerzak nie ma żadnych zastrzeżeń i chwali sobie współpracę z warszawskim wykonawcą. Jak przekazał redakcji: dotychczasowe roboty odbywają się zgodnie z założonym harmonogramem, a ustalenia w ich trakcie świadczą o profesjonalizmie i zaangażowaniu prowadzących prace. Zadowolenia nie krył też karczewski burmistrz. W swojej wypowiedzi podkreślił słuszność decyzji radnych, a dotyczącej przekazania działki pod budowę. Trudno się dziwić – nowe mieszkania, nowi podatnicy, większa szansa na rozwój miasta.

Cała inwestycja obejmuje budowę trzech domów wielorodzinnych, łącznie są 93 lokale (po 31 każdy) o powierzchniach od 36 do 65 m2. Pierwszy budynek , zgodnie z zapowiedzią, ma zostać oddany w grudniu tego roku. Wszystkie lokale już dawno zostały zarezerwowane (nie tylko przez karczewian), zaś ich przyszli mieszkańcy mieli do wyboru sporą gamę materiałów wykończeniowych, a nawet wpływ na rozkład swojego mieszkania (wszystko z pieczątką inspektora nadzoru budowlanego). Inwestycja cieszy się dużym zainteresowaniem. Na lokale w drugim budynku wpłynęło już ok. 20 podań. Te mieszkania również zostaną oddane na rodzinne święta Bożego Narodzenia, oczywiście w przyszłym roku. Drugi etap inwestycji przewiduje także budowę placu zabaw i siłowni plenerowej, która będzie częścią wspólną wszystkich mieszkańców. Oczywiście powstaną również zewnętrzne parkingi.

Sławomir Wąsowski

TBS Otwock Mały – etap drugi komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się