20°C bezchmurnie

Teatralna feta

Kiedy: 2016-12-17 , godzina: 17:00 | Gdzie: Teatr Miejski w Otwocku, ul. Armii Krajowej 4

Teatr - spektakle, Teatralna - zdjęcie, fotografia

Stało się ! Na tę chwilę czekało wielu otwocczan: młodzież i dorośli, kobiety i mężczyźni, a nawet dzieci. A chodzi o otwarcie teatru. Tak moi Państwo – po prawie 2 latach remontu, jeszcze w tym roku swoje oficjalne otwarcie będzie miał Teatr im. Stefana Jaracza.

Wielu mieszkańców dobrze zna to miejsce i jego historię. Teatr „Jaracza” powstał 90 lat temu, w roku 1926 z inicjatywy prof. Edmunda Ajgnera i jego uczniów. Niestety, teatralną duszę budynek stracił w skutek II wojny światowej i okresu powojennego. Po wielu latach próśb i błagań otwockich wielbicieli sztuki pod koniec 2014 roku ruszyła akcja reanimacji „Jaracza” zwana remontem. Przez cały czas trwania inwestycja budziła wiele kontrowersji, jednak nie to jest w tym momencie najważniejsze. Mimo wielu opóźnień wreszcie nastał ten dzień, dzień w którym „Jaracz” znów świeci dawnym blaskiem. I to dosłownie, bowiem budynek wraz z całym otoczeniem prezentuje się niesamowicie i świątecznie.

Oficjalne otwarcie będzie miało niejako dwie odsłony:  pierwsza 17 grudnia, a druga 18.  W sobotę (17 grudnia) o godzinie 17.00 na deskach pachnącej nowością sceny zobaczyć będzie można spektakl  pt. „Dom na granicy” w reżyserii Krzysztofa Czekajewskiego -  aktora, scenarzysty, reżysera, felietonisty, lektora telewizyjnego i radiowego. Sztuka powstała na podstawie opowiadania S. Mrożka o tym samym tytule i prezentuje groteskowy, ukazany w krzywym zwierciadle świat. Oto przez środek domu zaczyna przebiegać granica państwa, zamieniając życie jego mieszkańców w ponury nonsens. Na błahym z pozoru żarcie udało się pisarzowi zbudować metaforę wszelkich odgórnych ingerencji w prywatne życie ludzi. Czy zwyczajni domownicy mają szansę w starciu z nieproszonymi gośćmi, którzy nie cofną się przed niczym dla osiągnięcia własnych celów? Oczywiście, odpowiedzi udziela sam mistrz...

            Niedzielny wieczór od godziny 18.00 (18 grudnia) należał będzie do zespołu AudioFeels – ich występ stanie się prawdziwym sprawdzianem dla akustycznej strony teatru. Grupa ta wykonuje muzykę w stylu Vocal Play, która polega na imitacji instrumentów przy pomocy własnego głosu. Teatr więc oficjalnie zostanie otwarty. Wszystko pięknie... jest jednak to przysłowiowe „ale”, które nie do końca pozwala się cieszyć z tchniętego w „Jaracza” ducha.. Mam na myśli wątpliwości i spekulacje mieszkańców Otwocka.

Zjarany Jaracz?
„Wow, jestem w szoku, tyle miesięcy czekania, tyle PLN-ów zainwestowanych i wreszcie jest – WIELKIE otwarcie w postaci JEDNEGO spektaklu... Ciekawe, ile zaproszeń przeznaczonych jest dla zwykłych zjadaczy chleba. Chętnych jest sporo, to taki problem zrobić 2 lub 3 spektakle z rzędu? Tak się robi wszędzie... tylko nie u nas... A gdzie jest jakaś teatralna ramówka? Coś kiepski ten dyrektor artystyczny... Chyba, że to sztuka dla sztuki, ważne, że jest teatr, a czy coś tam będzie.... ?” Czytam komentarze  na jednym z portali społecznościowych. Co racja to racja – liczba miejsc mocno ograniczona (w teatrze jest 197 miejsc),  a wstęp na otwarcie tylko z zaproszeniami OCK, czyli  kto pierwszy, ten lepszy... jeden spektakl to zdecydowanie za mało, bo chętnych jest dużo. Na giełdzie lokalnych plotek możemy usłyszeć również, że po otwarciu teatr znowu zostanie zamknięty i nic tam nie będzie się działo. Dyrektor? Podobno konkursu nie będzie... To bardzo martwi, zwłaszcza, że mówią o tym również osoby związane z lokalną polityką. Nie ma planu spektakli, a to nie kino i powinien być podany z wyprzedzeniem. Nie wiadomo też, czy sztuki będą biletowane i kiedy w ogóle coś tam będzie grane. Podobno potrafimy tylko narzekać - jednak jest również sporo pozytywnych komentarzy. „Wreszcie coś się dzieje!", „Szczerze mówiąc jestem pod wrażeniem!" lub „Miło dla oka, chociaż raz coś w tym Otwocku jest do końca porządnie ukończone" nie są odosobnionymi przypadkami. Pytań jest wiele, domysłów  jeszcze więcej, a wszystko to przeplata się z okrzykami radości i zachwytu. Postaram się więc zadać odpowiednie pytania odpowiednim ludziom, bo plotka to najgorsze źródło informacji. Udam się więc ad fontes, czyli do źródeł, a mówiąc prościej do kompetentnej osoby odpowiedzialnej za funkcjonowanie przybytku kultury wysokiej, jakim jest teatr, nasz Teatr im. S. Jaracza. Bardzo dużo wątpliwości rozwieje również pełniący obowiązki dyrektora Otwockiego Centrum Kultury - Pan Sebastian Rakowski.Oczywiście, zdobytymi informacjami podzielę się ze wszystkimi zainteresowanymi.

fot.: fp miasta Otwock

Teatralna feta komentarze opinie

  • gość 2017-06-05 13:03:33

    ....tylko budynek pozostał!?

Dodajesz jako: Zaloguj się