18°C bezchmurnie

Brak przejazdów i kilometry ekranów akustycznych po modernizacji kolei na linii otwockiej?

Infrastruktura, przejazdów kilometry ekranów akustycznych modernizacji kolei linii otwockiej - zdjęcie, fotografia

W czerwcu ruszyła modernizacja linii kolejowej Lublin-Warszawa. Jest to pierwszy etap przebudowy trasy nr 7 liczący 150 km. Po zakończeniu inwestycji czas podróży skróci się z 2 godzin i 15 minut do 1,5 godziny. Mimo oczywistych zalet pojawiają się też głosy sprzeciwu wobec założeń projektu. Szczególnie kontrowersyjna jest duża liczba ekranów akustycznych wzdłuż torów oraz martwy przejazd dla samochodów w Józefowie, mogący podzielić miasto na dwie części.

Prace rozpoczną się na odcinku Lublin-Pilawa i potrwają do końca 2018 roku. Od 2019 do końca 2020 ruszą roboty na 23-kilometrowym odcinku między Pilawą a Otwockiem. Dobudowany będzie drugi tor, co pozwoli zwiększyć częstotliwość kursowania pociągów. Wyremontowane zostaną tory, sieć trakcyjna, przejazdy oraz urządzenia sterujące ruchem. Powstaną nowe wiadukty i przejścia dla pieszych pod torami. Podczas drugiego etapu inwestycji, przypadającego na lata 2021-2022, modernizowany będzie fragment między Otwockiem i Warszawą.

 

Sparaliżowany przejazd?

O ile podróżni mogą się tylko cieszyć z planowanych zmian – wyłączając okres remontu, który znacznie utrudnia komunikację, o tyle mieszkańcom gmin, gdzie przebiega linia kolejowa 7, wcale nie jest do śmiechu. W Józefowie powstanie trzeci tor, a w planach jest czwarty. Kolej liczy na wzrost natężenia ruchu na linii otwockiej, a co za tym idzie przygotowuje inwestycję tak, aby mógł powstać kolejny tor.

W związku z powyższym istnienie przejazdów kolejowych w mieście stoi pod znakiem zapytania, a już na pewno trzeba zadać sobie pytanie, czy jest sens, by zostały, ponieważ szlabany będą opuszczane na długi czas. Wszystko dlatego, że pociągi przyspieszą – w gazecie samorządowej Józefowa czytamy, że przed przejazdem pociągu ekspresowego rogatki należy zamknąć pięć minut wcześniej, co oznacza, że szlaban w mieście będzie zamykany, gdy pociąg jadący 160 km/h minie Warszawę Gocławek. Stąd słuszna obawa władz i mieszkańców, że szlaban będzie zamykany przez wiele godzin dziennie. Utrudni to ruch lokalny i wpłynie na bezpieczeństwo, bo gdy kierowca - przy dobrej widoczności - dostrzeże światła pociągu w Michalinie, skład 20 sekund później minie przystanek osobowy Józefów.

Niestety kolej ma inną wizję i póki co w planach wciąż figuruje kolizyjny przejazd. -Jeśli chodzi o Józefów, to realizowana obecnie umowa na opracowanie dokumentacji projektowej nie uwzględnia likwidacji przejazdu w ciągu ul. Skłodowskiej - informuje Łukasz Kwasiborski z PKP PLK.

 

Mieszkańcy walczą o tunel

PKP planuje zastąpić istniejący w Michalinie przejazd wiaduktem przebiegającym wzdłuż osi Werbeny-Brücknera. Będzie on służył bezkolizyjnej przeprawie samochodów oraz pieszych i rowerzystów. O ile za budowę zapłaci kolej, o tyle trwa dyskusja nad podziałem finansowania dróg dojazdowych.

By uniknąć kolizyjnego przejazdu, miasto sięgnęło do przygotowanej przez mieszkańców ulicy Matejki koncepcji budowy tunelu z roku 2012. Jak czytamy w gazecie samorządowej - chodziło wtedy o temat bezkolizyjnej przeprawy i budowę tunelu, który nie spowoduje zwiększenia ruchu samochodowego ulicami lokalnymi.

Warto podkreślić, że mieszkańcy miasta również nie czekają bezczynnie na wynik dyskusji władz z kolejarzami. Powstała grupa „Nie dla podziału Józefowa przez PKP”, która zebrała pod petycją do władz kolei ponad trzy tysiące podpisów. Mieszkańcy rozmawiają ze sobą, nagłaśniają problem przed kamerami i w radio. Petycja z tak dużą liczbą podpisów jest też kartą przetargową władz miasta w rozmowach z PKP.

 

Kto zapłaci za bezkolizyjne rozwiązanie?

Postulat został omówiony 14 lipca podczas spotkania w siedzibie kolejowej spółki. Problemem w kwestii realizacji tunelu na linii ulica Cicha-Matejki, który pogodziłby interesy PKP i Józefowa, jest brak środków z budżetu Unii Europejskiej na budowę obiektu. - Urząd Miasta Józefowa wystąpił do PLK z wnioskiem o likwidację istniejącego przejazdu w ciągu ul. Skłodowskiej  i zastąpienie go tunelem drogowym w ul. Cicha - Matejki. PLK wystąpiły do Centrum Unijnych Projektów Transportowych o stanowisko w tej sprawie  - wylicza Kwasiborski. - Po ewentualnej likwidacji tego skrzyżowania (i zastąpieniu go tunelem) nie byłoby żadnego przejazdu w poziomie szyn na odcinku Warszawa Olszynka Grochowska-Otwock.

Rozmowy są trudne, ale władze miasta nie poddają się. Wnioskują o przesunięcie środków i włączenie inwestycji do projektu. Jak przyznała rzecznik urzędu miasta Józefowa, Magdalena Janczewska, rozmowy z PKP PLK nadal trwają. Kolej również deklaruje, że jest w stałym kontakcie z miastem i bierze pod uwagę sugestie władz samorządowych, ale też oczekuje na decyzję Centrum. - Teraz czekamy na stanowisko Centrum Unijnych Projektów Transportowych w tej konkretnej sprawie - informuje nas rzecznik PKP.

 

Ekrany akustyczne oszpecą Józefów i Otwock?

Władze Józefowa zwróciły też uwagę na problem budowy ekranów akustycznych wzdłuż linii torów. Ich obecność może zeszpecić krajobraz miasta. Ponadto domagano się ograniczenia wycinki drzew, gdyż to one stanowią najlepszą barierę ochronną. Dla modernizacji odcinka Warszawa Wschodnia - Otwock opracowywana jest obecnie dokumentacja projektowadeklaruje Łukasz Kwasiborski z PKP PLK. - Konieczność instalacji ekranów akustycznych, zarówno w Józefowie, jak i w Otwocku, zostanie określona po przeprowadzeniu oceny oddziaływania ruchu kolejowego w tych miejscach na środowisko. Obecnie nie możemy jeszcze mówić o miejscach, w których pojawią się ekrany i na jakiej będą długości. Jeśli analiza wykaże, że ekrany nie są wymagane na tym odcinku, to nie zostaną zainstalowane. Decyzja zapadnie najprawdopodobniej w przyszłym roku, ale nie ma konkretnego terminu.  

 

Wiele ustaleń dotyczących modernizacji linii 7 może ulec zmianie. Pamiętajmy, że wpłyną one na codzienne życie mieszkańców i wygląd miast. Dlatego wszyscy, nie tylko władze gmin, powinniśmy uważnie przyglądać się planom przebudowy kolei. Brak reakcji dzisiaj może oznaczać trudności przez następne lata bądź dziesięciolecia.

 

Edyta Grykałowska

 

 

 

 

 

Brak przejazdów i kilometry ekranów akustycznych po modernizacji kolei na linii otwockiej? komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2017-10-06 14:42:14

    Niech zostanie tak jak było...

Dodajesz jako: Zaloguj się