21°C słabe, przelotne opady deszczu

Galeria Kupiecka - kolejna dziura w centrum?

Inwestycje, Galeria Kupiecka kolejna dziura centrum - zdjęcie, fotografia

Czy dzięki niektórym radnym budowa Galerii Kupieckiej wciąż tkwi w martwym punkcie? Miasto Otwock jest właścicielem 9 działek o łącznej powierzchni ok 1 tys. m2 (czyli niecałe 8%) nieruchomości niezbędnej pod inwestycję. Działanie części radnych powoduje opóźnienie realizacji inwestycji.

W środę odbyło się posiedzenie połączonych Komisji Gospodarki Miejskiej oraz Komisji Budżetu i Inwestycji. Jednym z tematów spotkania było rozpatrzenie wniosków inwestora WOT-INWEST Sp. z o. o. w sprawie sposobu przekazania praw własności pozostałych części działek niezbędnych do budowy Galeria Kupiecka.

Inwestor posiada własność ponad 90 proc. nieruchomości potrzebnej do budowy galerii, a pozostałą część dzierżawi od miasta. Spółka WOT-INWEST, aby móc rozpocząć inwestycję, chce kupić na własność „brakujące działki”, bądź uzyskać do nich prawo użytkowania wieczystego. Jeśli radni nie pozwolą na sprzedaż własności lub prawa użytkowania wieczystego przedmiotowych działek nie dojdzie do realizacji inwestycji. Ta decyzja radnych może wstrzymać inwestycję.

 

Na spotkaniu przegłosowano stanowisko autorstwa radnych Kłóska i Kosińskiego, którzy domagają się kopii prawomocnego pozwolenia na budowę, a także szerszej niż istniejąca opinii prawnej, gdzie wskazane będą zapisy zabezpieczające interes miasta - kary, gdy inwestor nie dopełni zobowiązań albo zwrot działek, jeśli w ciągu pięciu lat od otrzymania  nie zostanie zrealizowana inwestycja. Swoje stanowisko – w trakcie posiedzenia uściślono, że jest to wniosek do prezydenta – tłumaczyli obawą, że w mieście ponownie powstanie „wielka dziura” zamiast galerii, a dotychczasowa opinia prawna jest zbyt ogólna i nie wprowadza wiele do dyskusji merytorycznej. Trzeba zaznaczyć że kancelaria, z którą UM Otwocka ma podpisaną umowę, miała czas na wydanie opinii prawnej od kwietnia bieżącego roku. Czy nie jest to tryb opieszały?

 

Do czasu wpłynięcia wyżej wymienionych dokumentów Rada Miasta Otwock nie podejmie decyzji, co do sposobu sprzedaży działek, bo byłoby to „działanie pochopne, niosące za sobą długofalowe konsekwencje dla obszaru centrum” – czytamy w stanowisku. Radni, którzy kibicują powstaniu galerii, jako argument za szybszą sprzedażą własności działek gminy Otwock wymieniali fakt, że inwestor w przypadku „Kupieckiej” posiada i tak większość terenu pod budowę, więc dyskusja o niewielkim procencie działek, który należy do miasta, nie ma sensu.

 

 

„Komisja nic nie wnosząca do sprawy, ponieważ pozwolenie na budowę i tak muszę mieć, żeby zbudować galerię” – mówi pan Wojciech Krawczyk, reprezentujący spółkę WOT-INWEST. – „Ale to w niczym nie przeszkadza, żeby radni zadecydowali, w jakiej formie chcą nam „przekazać” działkę. Komisja wnioskuje o opinię prawną, ale musi podać, czego ma dotyczyć ta opinia: czy sprzedaży, czy wieczystego użytkowania, czy dzierżawy długoletniej. W przeciwnym razie radca prawny musiałby przygotować opinię, uwzględniając wszystkie warianty, jakie w ogóle istnieją. Ale radni nie podejmą decyzji, bo grają na zwłokę.  Czekam w tej chwili na decyzję radnych, wystąpiliśmy już o pozwolenie na budowę. Kilkumiesięczne oczekiwanie oznacza, że wszystkie terminy się przesuną, także termin budowy”.

Czy jest rzeczywiste ryzyko, że w Otwocku powstanie kolejna wielka dziura, jeśli radni nie zgodzą się sprzedać gruntów należących do miasta?

„Jest i to realne - My potrzebujemy na 13 tysięcy metrów kwadratowych całej inwestycji uzyskać od miasta łącznie około 1000 metrów 2 (9 działek) - to jest powierzchnia nieruchomości mniejsza niż 8-proc. powierzchni nieruchomości pod całą inwestycje.  Patrząc na inwestycje firmy Dorex, miasto oddało w wieczyste użytkowanie nieruchomość o powierzchni 1/3 całej inwestycji, czyli 30%” – komentuje pan Krawczyk. – „Jak można porównać 30 proc. do 8 proc.? Tam radni mieli możliwość ingerowania, a tu nie ma takiej możliwości. Jeżeli budynek powstanie na tych działkach, to nie będą mieli prawa, żeby odzyskać wieczyste użytkowanie. Jeżeli radni chcą przekazać prawo użytkowania wieczystego, to jesteśmy za tym, aby uzyskać to prawo pod pewnymi i akceptowalnymi przez nas warunkami. Gdy powstanie galeria, miasto nam wtedy sprzeda te grunty po wcześniej ustalonej cenie, ponieważ nas interesuje najbardziej własność”.

Budowa „Galerii Kupieckiej” miała ruszyć już w marcu tego roku, a jej zakończenie było przewidziane na czwarty kwartał 2018, lecz czy działaniami radnych koalicji cała inwestycja nie staje pod znakiem zapytania?  

eg

Galeria Kupiecka - kolejna dziura w centrum? komentarze opinie

  • Edward 2017-10-26 13:54:23

    W miejscowości Lubin na Dolnym Śląsku mieszkańcy miasta mieli podobny problem ze swoją Czarną Dziurą.W centrum miasta na rynku planowano wybudować galerię handlową.Budowa z różnych przyczyn ślimaczyła się przez ok.10 lat.Inwestor nie ruszał z budową a miasto nie mogło odzyskać terenu.Wreszcie korzystając ze spec ustawy dot.budowy dróg miasto odzyskało teren i teraz trwają tam prace wykończeniowe zupełnie innej inwestycji z której już za miesiąc będą korzystać mieszkańcy miasta.Może nasi włodarze korzystając z podanego przykładu wyszli by z patu jaki zaistniał przy dwóch inwestycjach w centrum miasta.Polecam stronę "Rewitalizacja Rynku miejskiego w Lubinie" lub inne o podobnym brzmieniu.Nie jestem wrogiem Pana Krawczyka czy też przedstawicieli władz miejskich ,ale chciałbym by w końcu teren centrum miasta został jakoś ogarnięty. Z poważaniem Rotomaniak Edward 2017-10-26 11:44:30

Dodajesz jako: Zaloguj się