:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  1°C pochmurno z przejaśnieniami

Jaka droga do ośrodka Origin Otwock w Soplicowie

Zdrowie - szpital , droga ośrodka Origin Otwock Soplicowie - zdjęcie, fotografia

Czy Miasto Otwock powinno się dokładać do budowy drogi prowadzącej do ośrodka należącego do prywatnego inwestora? Taka kwestia była m.in. tematem obrad wspólnych Komisji Gospodarki Miejskiej oraz Komisji Budżetu i Inwestycji dnia 21 listopada 2017.

Dokładnie chodziło o drogę do powstającego w Soplicowie Specjalistycznego Ośrodka Opieki i Rewalidacji w Demencji oraz Problemach Neurologicznych Origin. Na sesję połączonych komisji przyjechał prosić radnych o wsparcie prezes spółki Origin Otwock 1, Karol Bulenda (na zdj.). Przedstawił on pokrótce będącą w toku realizacji inwestycję, jako planowany modelowy ośrodek na skalę Polski pod względem profesjonalnej opieki nad osobami z demencją i z problemami neurologicznymi. Będzie on działał według wzorca wypracowanego przez znakomicie od dawna funkcjonującą sieć kanadyjską Origin. Ma być świetnie wyposażony pod względem technologicznym (koszt inwestycji inwestycji to ponad 40 mln zł) oraz co bardzo ważne - równie dobrze w specjalnie przeszkolony personel. Jak mówił prezes Bulenda, ośrodek ma w planie zatrudnienie ok. 90 osób - w tym celu np. już nawiązano kontakt z otwocką szkołą pielęgniarską; pracę dla ośrodka zadeklarował też prof. Tadeusz Parnowski, autorytet w zakresie opieki nad osobami w starszym wieku i z chorobą Alzheimera (mieszkaniec Otwocka).  

W ośrodku Origin Otwock znajdzie na miejscu opiekę ponad 130 osób, plus 30 będzie mogło być przyjętych na pobyty dzienne. Wszystko jest organizowane tak, aby pensjonariusze czuli się tu dobrze i byli maksymalnie długo aktywni. Będą tu także m.in. organizowane wakacje dla seniorów (krótkie pobyty z pełną opieką), warsztaty dla rodzin zajmujących się chorymi na demencję; będzie to także ośrodek naukowo-badawczy - który już nawiązuje współpracę z podobnego typu medycznymi, specjalistycznymi centrami z Polski i ze świata. W przyszłości ma się stać centrum, wokół którego będzie się rozwijać osiedle senioralne.

Prace przy ośrodku postępują szybko - otwarcie planowane jest na połowę 2018 r.  Problemem, jak przyznał Karol Bulenda, jest droga dojazdowa. Placówka znajduje się przy ulicy Bernardyńskiej, drodze gruntowej, ponad 800 m od Armii Krajowej. Nie jest to akceptowalny dojazd, szczególnie dla karetek. Stąd firma jest zdecydowana doprowadzić do ośrodka drogę utwardzoną, której koszt wstępnie oszacowano na 650 do 800 tys. zł, i liczy w tej kwestii na wsparcie Miasta Otwock.

Jaka więc powinna być odpowiedź radnych, do których skierowano prośbę w tej sprawie? Spośród obecnych na sesji nie miał wątpliwości, że pozytywna - radny Wojciech Dziewanowski. Zwrócił on uwagę, że w Otwocku nie ma wiele takich miejsc, które mogły by być wizytówką miasta, a budowany obiekt taką funkcję z pewnością mógłby pełnić (obok innych korzyści z niego płynących). Reszta (koalicyjni radni) uznali, że najpierw trzeba dokładniej się dowiedzieć ile przyniesie podatek gruntowy od placówki do kasy miasta (wstępnie była mowa o 70 tys. zł rocznie), czyli kiedy wkład się zwróci. W dyskusji było widać, że ci radni przede wszystkim zastanawiają się nad tym jak zareagują wyborcy, którzy "kilkadziesiąt lat mieszkają przy drogach gruntowych". (Mają w głowach bliskie cele...)

Czy taka strategia może być rozwojowa dla miasta długoterminowo? Przychodzi tu mi na myśl Halinów, który miastem jest raptem kilkanaście lat, a który ostatnio intensywnie się rozwija (jak na tak małą miejscowość). Ale widoczna jest tam prawidłowość - do każdego większego biznesu (nawet w polu) prowadzi tam droga utwardzona. W Halinowie najwyraźniej kierują się zasadą, że biznes jest motorem rozwoju miasta i musi mieć dobry dojazd

Po tej małej dygresji, wróćmy na moment do otwockiej sesji - radni odłożyli decyzję. Poprosili prezesa Bulendę o oficjalne pismo, w którym by zadeklarował w jakiej części firma chce partycypować w budowie potrzebnej im drogi (w dyskusji powiedział on, że liczy na podział 50/50).
Co postanowią radni? - Dowiemy się wkrótce - jest czas na ustalanie budżetu na 2018 r.
Kazimiera Zalewska


 

Jaka droga do ośrodka Origin Otwock w Soplicowie komentarze opinie

  • Dawid Bielak 2017-11-26 12:39:40

    To po co lokalizowali przerośnięty obiekt 800 m w głąb lasu? Na jednej z nielicznych działek na których nie ma drzew?

  • Dawid Bielak 2017-11-26 12:40:12

    A czy w ramach tej kasy będzie woda, gaz, prąd, kanalizacja czy kiedyś doprowadzą ?

  • gość 2017-12-08 13:22:49

    Drzewa były tylko wszystko wycięli, proszę sprawdzić a później się wypowiadać Panie Bielak.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na iOtwock.info