20°C bezchmurnie

Kościuszko nie wraca

Historia, Kościuszko wraca - zdjęcie, fotografia

Jakiś czas temu pisaliśmy o losach otwockich pomników gen. Tadeusza Kościuszki i o kuriozalnej sprawie usunięcia go z patronowania Gimnazjum nr 2, które powstało na miejscu wygaszonej Szkoły Podstawowej nr 2. W miniony czwartek (30 listopada) Rada Miasta podczas nadzwyczajnej sesji przyjęła statuty reaktywowanych szkół podstawowych w Otwocku, w tym i SP nr 2. 

Jeden z punktów tej sesji dotyczył nadania statutu Szkole Podstawowej nr 2 im. Ireny Sendlerowej w Otwocku ul. Poniatowskiego 47/49. Jak się okazuje nie skorzystano z bardzo dobrej okazji do uporządkowania spraw związanych z patronami. Można było uchwalić statuty szkół (dokument bardzo ważny dla ich funkcjonowania) bez wpisywania tam patronów przejętych po likwidowanych gimnazjach. Swoją drogą ciekawe dlaczego poprzednio nie zastosowano tego rozwiązania. Instytucje publiczne takie jak szkoły i rada miasta powinny być konsekwentne w swoich działaniach.

Patron szkoły to element jej tożsamości i tradycji wokół której cała szkolna społeczność (uczniowie, rodzice, nauczyciele, absolwenci) się integruje. Nie może to być wybór przypadkowy, nieuzasadniony. Tradycja SP nr 2 w Otwocku to od 1967 r. gen. Tadeusz Kościuszko. Warto o tym pamiętać w obecnym roku 200 rocznicy jego śmierci i w roku 2018 kiedy będziemy obchodzili 100 rocznicę Odzyskania niepodległości.

Paweł Ajdacki

Na zdj.: Dawny pomnik Kościuszki przy SP nr 2

Kościuszko nie wraca komentarze opinie

  • Moja szkoła podstawowa nr 2 im - niezalogowany 2017-12-05 18:57:41

    Wielka szkoda że w roku byłego patrona, w roku 50 lecia budynku nie powrocono do pierwotnego patrona z całym szacunkiem dla obecnego. Czym się kierują włodarze miasta, szanowna Rada Miasta, dyrektor szkoły. Może warto byłoby skonsultować to z mieszkańcami dzielnicy, byłymi i obecnymi uczniami. Po co ten nadzwyczajny pośpiech. Gdzie nasz lokalny patriotyzm. Co na to pani Barbara Karpińska - pierwsza dyrektor szkoły? Ludzie - my się nie liczymy? Jestem rozgoryczona decyzją. I decydentami.

  • gość 2017-12-06 09:33:17

    Taka właśnie jest polityka w Otwocku, ludzie potrzebni są tylko raz na 4 lata. A mieszkańcy swoich dzielnic nie mają prawa głosu, ważne, że głos decydujący ma większość "młodych wilków' bez doświadczenia.

  • Gość - niezalogowany 2017-12-13 00:23:04

    A po co jakiś Kościuszko nr z tej epoki, trzeba naśladować ludzi prostych i tak wspaniałych jak Sedlerowa. To jest właśnie patron, a nie jakaś patetyczna figura daj daleka jak wiek kiedy żyła.

Dodajesz jako: Zaloguj się