10°C słabe opady deszczu

Latowisko nad Świdrem

Upalne lato w tym roku sprzyja odpoczynkowi nad wodą na świeżym powietrzu – oczywiście nad Świdrem. Odpoczywając, warto przypomnieć sobie jak plażowano nad naszą rzeką do lat 70 ubiegłego wieku. 

Druga połowa XIX w. przyniosła modę na letni wypoczynek poza miastem, który nazywano wilegiaturą. Ta moda  - wraz z rozbudową linii kolejowych - doprowadziła do powstania wielu podwarszawskich letnisk w tym i tych na tzw. linii otwockiej. Dzisiejszy Świder, Józefów czy Radość w pierwszym rzędzie rozwijały się jako letniska.

Wydany w 1932 r. folder reklamowy pensjonatu „Anulka” tak opisywał letnisko: „Świder należy bezsprzecznie do najzdrowszych letnisk podwarszawskich, położony jest bowiem na pustynnych piaskach, wśród lasów sosnowych. Posiada powietrze czyste, balsamiczne, niczem nie różniące się od znanego Otwocka, z którym terytorialnie się łączy. A nawet się ma tę wyższość nad Otwockiem, że nie jest tak gęsto zabudowany i zaludniony. Leży nad malowniczą rzeką Świder, o przeczystej, przeźroczystej wodzie, tworząc po obu stronach piękne, piaszczyste plaże. Ujście Świdra do Wisły, odległe niespełna o kilometr drogi, stanowi piękny widok i cudowne plaże – ma się wrażenie plaży nadmorskiej. Świder posiada doskonałą komunikację łączącą go z Warszawą; piętnaście pociągów kolejki podjazdowej z pod mostu Kierbedzia i dwadzieścia trzy pociągi kolei normalnotorowej z dworców Gdańskiego i Wschodniego. Z wiosną 1933 roku będą uruchomione autobusy na nowo wybudowanej szosie Warszawa – Otwock – Karczew. Jadąc od strony Dęblina, należy wysiąść na stacji Otwock, skąd kolejką lub dorożką dojeżdża się do Świdra. Idealne powietrze klimatyczne jakie posiada Świder jest wskazane przez lekarzy dla osób przechodzących rekonwalescencję po ciężko przebytych chorobach i operacjach, przepracowanych umysłowo, wyczerpanych nerwowo, cierpiących na serce, nieżyt oskrzeli, chroniczny katar i t.p.”

Aby zobaczyć tę krystaliczną wodę leniwie przelewającą się przez otwockie piaski, wystarczy sięgnąć po archiwalne zdjęcia znad Świdra. Życzę udanej podróży w czasie do lat świetności letniska Świder.
Paweł Ajdacki
 

Latowisko nad Świdrem komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się