5°C bezchmurnie

Ługi doczekały się remontu! - Karczew okiem radnego Kwiatkowskiego - NR 55

Ługi doczekały się remontu!

Ulica Bema to jedna z tych dróg w naszej gminie, których lata świetności dawno przeminęły. Wybudowana została, tak jak wszystkie drogi na os. Ługi, przez spółdzielców. Nigdy nieremontowana przez gminę, wreszcie doczekała się jednak uwagi. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Karczewie na remont odcinka ul. Bema przeznaczono 150.000 zł, co z uprzednio zarezerwowanymi 70.000 zł zapewni sumę, która powinna wystarczyć na pokrycie naprawy. Oznacza to, że jeszcze w tym roku odcinek ul. Bema od ul. Roweckiego do II łącznika (z ul. Piłsudskiego) zostanie wyremontowany.

 

Porozumienie lada moment!

Rada Miejska przyjęła uchwałę dotyczącą zawarcia porozumienia na uruchomienie linii autobusowej z Karczewa do PKP w Otwocku. Zatwierdzono również ceny biletów. Bilet jednorazowy ulgowy będzie kosztował 1,50 zł, a jednorazowy pełny – 3 zł. Z kolei bilet miesięczny odpowiednio 33 / 66 zł. Biorąc pod uwagę liczbę kursów (16 w ciągu dnia, bez weekendów) są to ceny dość wygórowane i powinny ulec zmianie, szczególnie, że samorządy Karczewa i Otwocka dopłacają przecież do uruchomienia tej linii. Niemniej, ze względu na przedłużające się rozmowy w sprawie autobusów, które trwają już od ponad roku, najwłaściwszym było pozostawienie stawek na zaproponowanym poziomie (takie same stawki przyjmuje miasto Otwock, a także pod takie stawki przygotowywany był kosztorys uruchomienia linii autobusowej). W przypadku jakichkolwiek prób zmian ustaleń na tym etapie, autobus prawdopodobnie nie wystartowałby, tak jak jest to planowane, we wrześniu bieżącego roku. Uważam jednak, że w przyszłości należy powrócić do tego tematu i obniżyć cenę biletów.

Dużą zaletą wprowadzenia komunikacji publicznej jest fakt, że honorowane będą w niej wszelkie ulgi ustawowe (m.in. dla uczniów i osób starszych), a także możliwość dojazdu do PKP w Otwocku i dalej w kierunku Warszawy w ramach jednego biletu, na karcie miejskiej.

 

Drobne przesunięcia na Ługach

W związku z nadchodzącymi wyborami samorządowymi, Rada Miejska zatwierdziła nowe okręgi wyborcze. Ich kształt praktycznie nie uległ zmianie w porównaniu do 2014 roku, z jednym tylko wyjątkiem. Przesunięciu uległa granica między dwoma okręgami na Ługach. W poprzednich wyborach jeden okręg stanowiła ul. Berlinga (obecnie ul. Maczka) oraz połowa ul. Sikorskiego, kolejny okręg ul. Bema oraz druga połowa ul. Sikorskiego, a trzeci ul. Andersa i Roweckiego. Teraz, z powodów logistycznych, od pierwszego z wymienionych okręgów odłączona zostanie część ul. Sikorskiego i w całości przyłączona do drugiego wraz z ul. Bema.

 

Granice nowych okręgów wyborczych można sprawdzić na zdjęciu dołączonym do felietonu.

 

Kończąc felieton, z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych chciałbym złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia spokoju, pomyślności oraz pogody ducha. Niech ten czas będzie okazją do refleksji oraz miłych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół.

 

 

Piotr Kwiatkowski,

Radny Rady Miejskiej w Karczewie

Ługi doczekały się remontu! - Karczew okiem radnego Kwiatkowskiego - NR 55 komentarze opinie

  • zmotoryzowany - niezalogowany 2018-04-03 15:27:13

    Ulica Bema przy blokach nr 4 i 6 też jest tragiczna. Podobnie jak ulica Sikorskiego. Najgorsze jest to, że nowe nakładki asfaltowe ulic na Ługach są mało trwałe - niedawno wylana nawierzchnia na ulicy Maczka (d. Berlinga) już jest w kiepskim stanie. Całe brzegi przy krawężnikach po prostu znikają - wyłania się kostka, która była pod spodem.

  • Piotr Kwiatkowski 2018-04-06 11:29:03

    Bema na tamtym fragmencie również zostanie wyremontowana w tym roku, dzięki temu, że wygrał nasz projekt w budżecie obywatelskim. To prawda, że doraźne naprawy są mało skuteczne. Na szczęście w tym przypadku będzie trochę lepiej, gdyż pod nowy asfalt nałożona zostanie 'siatka', która powinna spokojnie posłużyć przez kilkanaście lat.

  • Gość - niezalogowany 2018-04-10 09:44:46

    Cieszę się że wreszcie coś robicie z głową.

Dodajesz jako: Zaloguj się