21°C słabe, przelotne opady deszczu

Niecodzienny spacer po otwockiej stacji

Kiedy: 2017-08-17 , godzina: 17:00 | Gdzie: Stacja PKP Otwock

Swoją przygodę z tym blogiem rozpoczynam zapraszeniem na niecodzienny spacer po otwockiej stacji. Stacji, od której tak naprawdę rozpoczęła się historia naszego miasta. W dniu 140 lecia uruchomienia Nadwiślańskiej Linii Kolejowej tj. 17 sierpnia (według kalendarza juliańskiego, wtedy obowiązującego nad Wisłą lub jak kto woli 29 sierpnia według kalendarza gregoriańskiego tylko że wtedy spaceru po stacji nie będzie), w czwartek na godzinę 17.00.

Spotykamy się 17.08.2017 r. o godz. 17.00 przed głównym wejściem na otwocki dworzec. Trzeba sobie zarezerwować 1,5 do 2.0 godzin.

Podczas spaceru będziemy odnajdować relikty dawnej infrastruktury kolejowej oraz innych pamiątek przeszłości. Zobaczymy m.in. gdzie stał pierwszy dworzec kolejowy i pierwsza wieża ciśnień, gdzie był garaż dla drezyny, gdzie znajdował się magazyn smarów, gdzie był słynny posterunek Milicji Obywatelskiej a gdzie hotel dla kolejarzy. Zobaczymy też co nam pozostało po czasach elektryfikacji PKP z 1936 r., gdzie była bocznica IBJ-tu i dokąd dochodziła kolejka z cegielni w Teklinie. Dowiemy się o tym dlaczego jest taka a nie inna nazwa tej stacji, dlaczego powstała w tym miejscu i z historią jakiego wielkiego majątku ziemskiego jest związana. Czym był "Proszek Otwocki", z czego go produkowano i do czego służył.

Uczestnicy spaceru otrzymają pamiątkowe pocztówki z otwockim dworcem z okolicznościowym stemplem.

Dla kolekcjonerów będzie też udostępniony stempel "P.K.P. Otwock" jakiego już na naszej stacji nie można zdobyć.

Będzie można zobaczyć wystawę "Ciuchcie Warszawskie" o dawnych kolejkach wąskotorowych w rejonie stolicy użyczoną przez Stację Muzeum (d. Muzeum Kolejnictwa).

Zachęcamy też do wzięcia udziału w spacerze w przebraniu historycznym nawiązującym do pierwszych 70 lat istnienia kolei. Osoba o najciekawszym przebraniu otrzyma nagrodę specjalną.

Mile widziane różnego rodzaju pamiątki kolejowe - zachęcamy do ich przyniesienia.

Spacer poprowadzę wraz z kolegą Adamem Ciećwierzem.

ZAPRASZAM

Niecodzienny spacer po otwockiej stacji komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się